rs.n1info.com
<http://rs.n1info.com/a241301/Vesti/Vesti/Vladimir-Vuletic-o-protestima-u-Sr
biji.html>  


Vuletić: Protesti promašili temu, Vučić promenio retoriku


N1 Beograd

Vladimir Vuletić, sociolog, vanredni profesor na Filozofskom fakultetu u
Beogradu i predsednik Upravnog odbora RTS-a, rekao je u Novom danu
televizije N1, da učesnici građanskih protesta koji se već osam dana
odvijaju u Srbiji, nemaju veliku svest o političkim aktivnostima i da su
usmereni u negativnom pravcu.

Vuletić je u listu "Danas" objavio tekst "Beograd je svet" u kojem se
distancira od  <http://rs.n1info.com/tag18761/Protest-protiv-diktature/1>
protesta koji se u više gradova Srbije održavaju posle predsedničkih izbora
na kojima je
<http://rs.n1info.com/a239510/Vesti/Vesti/Obracanje-Vucica-nakon-izbora.html
> pobedio kandidat vladajuće koalicije i aktuelni premijer Aleksandar Vučić.
Kaže da stoji iza navedenog teksta, osim iza naslova "Zašto ne podržavam
šetnje?" koje je uredništvo stavilo na naslovnu stranu, jer kako kaže, nije
reč o tome da li on proteste podržava ili ne, već pokušava da socijalne
događaje posmatra što distanciranije.

"Pokušavam da poredim proteste 1996/97 i današnje. Ima mnogo sličnosti, ima
npr. mnoštvo različitih aktera, ne možete da kažete da je protest ovakav ili
onakav. Svaki protest ovakve vrste ima mnogo ljudi koji žele da naprave
bolje društvo, ali i mnogo onih koji se na različite načine upetljavaju,
usmeravaju protest", tvrdi on.

Gost Novog dana svoju ocenu iz teksta u "Danasu" da su "protesti
protivrečni, a ciljevi nejasni", objašnjava time da se juče, kako kaže,
videla jedna lista ciljeva, a danas druga, kao i da je čitava priča krenula
oko izbora što je, prema njegovom mišljenju, promašena tema.

Ponavlja da učesnici protesta nemaju veliku svest o političkim aktivnostima
i da su usmereni u jednom negativnom pravcu. "Mislim da nemaju svest o
politici, jer to podrazumeva promišljen, racionalan, analitički pristup.
Ljudi nastupaju emotivno, osećaju tegobe, a da je protest negativan vidi se
po tome što su emocije negativne, kada vidite parole i aktivnost na
društvenim mrežama, vidite negativnu energiju. Mi smo (1996/97) imali
pozitivan odnos, imate knjigu 'Buka u modi', to je bio praznik demokratije,
borili smo se za to da rezultati izbora budu priznati", podseća Vuletić.

Zahtev za kompletnom smenom političke elite na čelu sa Vučićem, Vuletić vidi
kao neobičan, jer se elite menjaju na izborima, a ovaj zahtev mu deluje kao
izlazak iz demokratskog okvira u nešto što bi bila neka vrsta revolucije.

Kaže da aktuelne proteste niti podržava, niti ne podržava, već da je prema
njima indiferentan, te da su političari ti koji imaju potrebu da razmišljaju
crno-belo, ili si za ili si protiv, ili si prijatelj ili si neprijatelj.
Ističe pritom da niko studentima ne spori pravo da iznose svoja gledišta ili
mišljenje. "Nema govora o tome da mislim da studenti ne smeju da izraze
svoje mišljenje, a moje mišljenje je da idu u pogrešnom pravcu", naveo je
Vuletić.

Vuletić je
<https://www.google.com/url?q=http://rs.n1info.com/a237801/Izbori/Vucicu-u-p
roglasu-podrsku-uputilo-650-javnih-licnosti.html&sa=U&ved=0ahUKEwiFgu_M-JvTA
hXJCBoKHf80BQYQFggFMAA&client=internal-uds-cse&usg=AFQjCNEdO3_Qpjb7VTp6PlCpm
hsSsgoKZw> među 650 javnih ličnosti koje su podržale predsedničku
kandidaturu Aleksandra Vučića, i kaže da nije sporno da profesori izraze
svoj politički stav, kao što nije sporno i to što su neki profesori
prethodno podržali Sašu Jankovića.


RTS bio najobjektivniji u kampanji


Vuletić dodaje i da mu je kao predsedniku UO RTS-a žao što je javni servis
jedna od ključnih meta protesta. "Mogu da kažem da je moja uloga da štitim
instituciju javnog servisa, a institucija je najdirektnije ugrožena",
ocenjuje on i dodaje da se na RTS vrši pritisak bez argumenata i tvrdi da
analize nezavisnih agencija pokazuju da je javni servis imao najobjektivnije
izveštavanje tokom predizborne kampanje.

Navode iz teksta u "Danasu" da su za razliku od RTS-a, "Pink i N1 stravale
navijačku atmosferu svaka za svoj groš", Vuletić objašnjava time da je Pink,
kako kaže, prednjačio u promociji Aleksandra Vučića dok se opozicioni
kandidati nisu mogli ni videti, a da je N1 davao nelogično veliki prostor
ljudima koji su tek dva meseca u politici.

Na pitanje ako su proteti pritisak na RTS, da li onda i vlast vrši pritisak
na javni servis, Vuletić odgovara podsećanjem da je Vučić često govorio
kritički i negativno o RTS-u, ali dodaje da on nikada nije tražio smenu
uprave RTS-a, kao i da je Vlada javnom servisu uvek redovno isplaćivala
tranše iz budžeta.

Vuletić kaže i da ima pritužbe na stanje slobode govora u Srbiji i da smatra
da treba da ima više debatnih emisija u kojima bi se postavljala važna
društvena pitanja, ali da treba imati u vidu gde se Srbija nalazi i da po
stanju demokratije, kako kaže, stoji bolje u odnosu na svoje okruženje.


Imenovanje u UO RTS-a mi je promenilo vizuru


Vuletić je u aprilu 2015. godine, kao član Političkog saveta
Socijaldemokratske stranke Borisa Tadića, izjavio: "Dve trećine građana živi
ili u bedi ili na ivici bede. To je veliki problem i to je ono za šta ova
vlast nema rešenja, a nema rešenja zbog toga što nema sposobne ljude, ne
može da nađe pomoć. Zapravo, bila bi najveća pomoć čitavoj Srbiji ako bi se
oni povukli".

Na pitanje po čemu se taj njegov zahtev razlikuje od zahteva građana koji na
protestima traže smenu te iste političke elite, Vuletić odgovara da niko ne
može da ospori da u aktuelnoj vlasti ima mnogo ljudi na različitim nivoima
koji su vrlo nesposobni, ali dodaje i da je Aleksandar Vučić u prethodne dve
godine promenio pristup, i da je sa priče o tome kako je sve što je loše
vezano za prethodne vlasti, promenio retoriku i orijentisao se na ekonomsku
dimenziju politike.

Kaže i da činjenica da je imenovan u UO RTS-a jeste uticala na njega, jer
sada vidi "drugu stranu, kako jedan veliki sistem kao RTS funkcioniše
iznutra, i u tom smislu se menja vizura".

Na podsećanje i da je u junu u vezi sa slučajem Savamale, izjavio da je "kod
dela građana počeo da se stvara utisak da živimo u zemlji koja je nesigurna,
gde ljudi preko noći mogu da rade stvari koje su inače u nadležnosti
države", Vuletić se nadovezao ocenom da Srbija jeste zemlja u kojoj se
zakoni donekle poštuju, odnosno važe za običnog čoveka, dok za političku i
biznis elitu nisu toliko strogi, ali dodaje da je slično stanje i u drugim
zemljama.

On kaže da se zato neke stvari ne mogu rešiti odmah, jer to nisu postigle ni
zemlje koje su dosta razvijenije od Srbije. "Postoji pređeni put koji vas
sprečava, pozicija u svetskom sitemu, kada ste na periferiji", navodi on,
ali ističe da smatra da je demokratija u Srbiji na višem nivou nego što to
uslovi dozvoljavaju.

Izvor: N1info 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/004001d2b2cc%2434d45990%249e7d0cb0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to