dw.com
<http://www.dw.com/sr/mala-proba-apokalipse/a-38428761?maca=ser-newsletter_s
erbian-2425-html-newsletter>  


Mala proba apokalipse | Politika | DW.COM | 14.04.2017


Deutsche Welle (www.dw.com)

Ko je mogao to i pomisliti? Pred Uskrs su Sjedinjene Države, ta
samoproglašena "Božija zemlja" (God's own country) i samoproglašeni
pokrovitelj hrišćanskih vrednosti, prvi put upotrebile svoju najveću
konvencionalnu bombu. Jače od toga ne postoji - osim nuklearnog naoružanja.
Eksplozija takozvane "majke svih bombi" u istočnom Avganistanu je, prema
očevicima, bila gigantska.

No još nije jasno zašto baš ta bomba. Na prvi pogled izgleda kao da se
američki predsednik Donald Tramp opet mašio svoje kutije sa iznenađenjima.
Međutim, iza svega verovatno stoji vojno-politička logika.

 

Florijan Vajgand, DW

Cilj je promišljeno izabran. Mega-bomba je pogodila duboko ukopane bunkere
Islamske države u pograničnoj oblasti ka Pakistanu, neku vrstu baze za
krvave napade u Avganistanu. Pogođeni su, dakle, oni protiv kojih je ceo
svet. Neće se čuti međunarodna kritika iako je ovo samo korak do upotrebe
nuklearnog oružja. Akcija američke vojske bi trebalo da nas šokira.

U Moskvi, međutim, na Veliki petak počinje međunarodna konferencija koja bi
konačno trebalo da donese mir ratom uzdrmanom Avganistanu. Ali, za razliku
od sličnih susreta na drugim mestima, ovde neće učestvovati ni SAD, ali ni
druge članice NATO čiji su vojnici stacionirani u Avganistanu. Izgleda da
Rusija želi da preuzme inicijativu u pregovorima koji su zapali u ćorsokak -
i to s dobrim razlogom. Jer, Avganistan je pred ruskim pragom.

Ruski uticaj zadaje muke Vašingtonu. Bacanje bombe shvaćeno je kao zgodno
sredstvo da se Moskvi i Kabulu pokaže da se SAD neće tako lako odreći svoje
moći na Hindukušu.

Još dalje u istočnoj Aziji, ovaj bi oblak mogao da bude predznak mnogo veće
krize. Dok Pjongjang preti nuklearnim probama, SAD su u vodama oko Severne
Koreje već stacionirale svoje ratne brodove. Tramp je opet u kontranapadu u
svom stilu tviter-retorike - SAD će se pozabaviti Severnom Korejom.

"Majka svih bombi" kao vesnik razmene udaraca sa nuklearnom silom Severnom
Korejom? Reakcije pojedinih visoko rangiranih američkih generala upućuju na
to da se vojni vrh pribojava upravo takve interpretacije. Jer, oni nisu
želeli da ovoj akciji pridaju toliko veliki značaj. Vojni vrh smatra da je
mega bomba bila samo najpogodnije sredstvo da se rasturi uporište Islamske
države. I ako se gleda čisto vojnom logikom, oni su u pravu. Iako u istočnom
Avganistanu borci IS nisu najveća opasnost - to si Talibani - vlada u Kabulu
se ipak raduje zbog podrške Vašingtona.

Put do sledećeg koraka i upotrebe nuklearnih bojevih glava još uvek je dalek
i skoro nezamisliv. Ali, ostaje rizik. Jer, ko može zaista stoprocentno
garantovati da niko neće preći granicu i odgovoriti napadom još većom
bombom, ako bude imao sredstva i volje da to uradi? Do tog trenutka se
odlaže opasnost od apokalipse.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010b01d2b528%243a132c20%24ae398460%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to