dw.com <http://www.dw.com/sr/kancelarka-prkosi-trampu/a-39022839?maca=ser-rss-ser-opinion-3308-rdf>
″Kancelarka prkosi Trampu″ | Izbor iz štampe | DW Deutsche Welle (www.dw.com) 4-5 minutes _____ Evo izvoda iz karakterističnih komentara koji su tim povodom objavljeni u nemačkoj štampi. Frankfurter algemajne cajtung (Frankfurt): „Angela Merkel je razočarana mršavim rezultatima samita G7 – i pre svega Donaldom Trampom. Zato je kao gošća kongresa CSU (Hrišćansko-socijalna unija) u Minhenu donela jasnu poruku: Vremena u kojima smo mogli da se u potpunosti pouzdamo u druge, delom su prošla […] Mi Evropljani moramo zaista uzeti svoju sudbinu u svoje ruke […], rekla je između ostalog". Ova poslednja rečenica je inače poslužila i kao naslov članka, dok nadnaslov glasi: „Kancelarka prkosi Trampu". Flensburger tageblat (Flensburg): „Evropljani su ovaj put pustili da bukvalno budu pregaženi. Američki predsednik je, ne osvrćući se na to ko je prijatelj a ko neprijatelj, izgazio dosadašnje odnose a partnere u razgovorima tretirao kao statiste za svoje nastupe. To neće ostati tako. Kako EU, tako i NATO i G7 sada znaju s kim imaju posla, kao i da narednih godina od Vašingtona ništa neće moći da se očekuje. Evropa i države poput Japana, Kanade i Kine će se zbližiti. Ako Tramp misli da je uspeo u onome što je hteo – vara se. Izgubio je – saveznike, dugogodišnje prijatelje i mogućnost da pravi koalicije koje bi koristile i SAD." Hanoverše algemajne cajtung (Hanover): „Ne, za to što je Taormina prošla katastrofalno nije kriv isključivo Tramp. Ali, za vreme razgovora u grobnoj atmosferi, nie moglo da se potisne ono što je očevidno: vlada SAD odbacuje svoju tradicionalnu vodeću ulogu i svoju globalnu odgovornost i ograničava se samo na najnužnije. Za mnoge Amerikance je blamaža to što se njihov predsednik ulaguje autokratama a ubrzo zatim u krugu demokrata nastupa bahato. Oni znaju da se tamo pravila igre dramatično menjaju. 40 godina po osnivanju G7, mnoge izvesnosti se menjaju." Algemajne cajtung (Majnc): „Sad je dosta. Evropljani su se već dovoljno dugo bavili pitanjem kako je novi čovek u Beloj kući uopšte mogao tamo da dospe. Krajnje je vreme da Zapad i pre svega zemlje EU, pritisnu dugme „reset" i nanovo srede svoje međusobne odnose kao i odnos sa SAD. Poslednji dani su to jasno pokazali (…) Utoliko NATO i samit G7 mogu da markiraju kraj dosadašnjeg partnerstva – a za Evropu je to istovremeno nov start". Štutgarter cajtung (Štutgart): „Pouke Trampovog prvog putovanja u inostranstvo su jasne. Njegovo rogobatno nastupanje, nedostatak interesovanja za spoljnopolitička pitanja kao i njegova lista prioriteta su sumnjivi. SAD su mnoga pitanja podredile zapovesti poboljšanja svoje ekonomske situacije. Ali iz te perspektive ne može da izraste nikakva vodeća uloga. Rezime Angele Merkel glasi: Evropa mora uzeti svoju sudbinu u svoje ruke." Tagesšpigel (Berlin): „Na mnogim političkim poljima Evropljani će ostati upućeni na SAD. U zaštiti klime, pravi napredak neće biti moguć bez zemalja koje su najveći zagađivači, poput Kine. A što se tiče unutrašnje politike u Evropi, divljanje američkog diplomatskog berserkera bi nemačko-francuskoj ljubavi podari elan koji je potreban da bi se zaista nešto postiglo. Kratkoročno bi Evropa, Japan i Kanada mogle da pojačaju angažovanje kada je reč o pomoći gladnima i izbeglicama." Manhajmer morgen (Manhajm): „Kada se u julu u Hamburgu bude sastala grupa G20, predsednik će, koliko god da je bahat, osetiti da postoje koalicije protiv njega. I primetiće da je Amerika na prvom mestu jer on to tako vidi, ali i da drugi to tako ne vide. Trampova strategija prema kojoj je dovoljno da bude dovoljno silovit, nije uspela." Priredio: Saša Bojić -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/307001d2d867%248ab6c2b0%24a0244810%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
