dw.com 
<http://www.dw.com/sr/kancelarka-prkosi-trampu/a-39022839?maca=ser-rss-ser-opinion-3308-rdf>
  


″Kancelarka prkosi Trampu″ | Izbor iz štampe | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

4-5 minutes

  _____  

Evo izvoda iz karakterističnih komentara koji su tim povodom objavljeni u 
nemačkoj štampi.

Frankfurter algemajne cajtung (Frankfurt): „Angela Merkel je razočarana mršavim 
rezultatima samita G7 – i pre svega Donaldom Trampom. Zato je kao gošća 
kongresa CSU (Hrišćansko-socijalna unija) u Minhenu donela jasnu poruku: 
Vremena u kojima smo mogli da se u potpunosti pouzdamo u druge, delom su prošla 
[…] Mi Evropljani moramo zaista uzeti svoju sudbinu u svoje ruke […], rekla je 
između ostalog". Ova poslednja rečenica je inače poslužila i kao naslov članka, 
dok nadnaslov glasi: „Kancelarka prkosi Trampu".

Flensburger tageblat (Flensburg): „Evropljani su ovaj put pustili da bukvalno 
budu pregaženi. Američki predsednik je, ne osvrćući se na to ko je prijatelj a 
ko neprijatelj, izgazio dosadašnje odnose a partnere u razgovorima tretirao kao 
statiste za svoje nastupe. To neće ostati tako. Kako EU, tako i NATO i G7 sada 
znaju s kim imaju posla, kao i da narednih godina od Vašingtona ništa neće moći 
da se očekuje. Evropa i države poput Japana, Kanade i Kine će se zbližiti. Ako 
Tramp misli da je uspeo u onome što je hteo – vara se. Izgubio je – saveznike, 
dugogodišnje prijatelje i mogućnost da pravi koalicije koje bi koristile i SAD."

Hanoverše algemajne cajtung (Hanover): „Ne, za to što je Taormina prošla 
katastrofalno nije kriv isključivo Tramp. Ali, za vreme razgovora u grobnoj 
atmosferi, nie moglo da se potisne ono što je očevidno: vlada SAD odbacuje 
svoju tradicionalnu vodeću ulogu i svoju globalnu odgovornost i ograničava se 
samo na najnužnije. Za mnoge Amerikance je blamaža to što se njihov predsednik 
ulaguje autokratama a ubrzo zatim u krugu demokrata nastupa bahato. Oni znaju 
da se tamo pravila igre dramatično menjaju. 40 godina po osnivanju G7, mnoge 
izvesnosti se menjaju."

 

Algemajne cajtung (Majnc): „Sad je dosta. Evropljani su se već dovoljno dugo 
bavili pitanjem kako je novi čovek u Beloj kući uopšte mogao tamo da dospe. 
Krajnje je vreme da Zapad i pre svega zemlje EU, pritisnu dugme „reset" i 
nanovo srede svoje međusobne odnose kao i odnos sa SAD. Poslednji dani su to 
jasno pokazali (…) Utoliko NATO i samit G7 mogu da markiraju kraj dosadašnjeg 
partnerstva – a za Evropu je to istovremeno nov start".

Štutgarter cajtung (Štutgart): „Pouke Trampovog prvog putovanja u inostranstvo 
su jasne. Njegovo rogobatno nastupanje, nedostatak interesovanja za 
spoljnopolitička pitanja kao i njegova lista prioriteta su sumnjivi. SAD su 
mnoga pitanja podredile zapovesti poboljšanja svoje ekonomske situacije. Ali iz 
te perspektive ne može da izraste nikakva vodeća uloga. Rezime Angele Merkel 
glasi: Evropa mora uzeti svoju sudbinu u svoje ruke."

Tagesšpigel (Berlin): „Na mnogim političkim poljima Evropljani će ostati 
upućeni na SAD. U zaštiti klime, pravi napredak neće biti moguć bez zemalja 
koje su najveći zagađivači, poput Kine. A što se tiče unutrašnje politike u 
Evropi, divljanje američkog diplomatskog berserkera bi nemačko-francuskoj 
ljubavi podari elan koji je potreban da bi se zaista nešto postiglo. 
Kratkoročno bi Evropa, Japan i Kanada mogle da pojačaju angažovanje kada je reč 
o pomoći gladnima i izbeglicama."

Manhajmer morgen (Manhajm): „Kada se u julu u Hamburgu bude sastala grupa G20, 
predsednik će, koliko god da je bahat, osetiti da postoje koalicije protiv 
njega. I primetiće da je Amerika na prvom mestu jer on to tako vidi, ali i da 
drugi to tako ne vide. Trampova strategija prema kojoj je dovoljno da bude 
dovoljno silovit, nije uspela."

Priredio: Saša Bojić

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/307001d2d867%248ab6c2b0%24a0244810%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to