politika.rs <http://www.politika.rs/sr/clanak/381694/Vucic-Srbija-ce-biti-dobro-mesto-za-zivot>
Srbija će biti dobro mesto za život 8-10 minutes _____ Odluka o novom premijeru biće doneta do 18. juna, precizirao je danas odlazeći premijer Aleksandar Vučić. „Ko će biti premijer znaće se između 12. i 18. juna”, rekao je Vučić i naveo da još nije odlučio ko će to biti, ali je ideja, rekao je, da na svečanoj ceremoniji svoje inauguracije kao šefa države primi novog premijera i nove članove vlade. Inauguracija je planirana za 23. jun, rekao je. Vučić je na odgovarajući na pitanja novinara kazao da je za promenu Ustava potreban širok konsenzus i široka rasprava. Kako je rekao, oko Ustava se mora razgovarati na svim nivoima sa političkim strankama, NVO, svim sferama društva, ali da to treba činiti sa idejom kako vidimo Srbiju za 30 godina. Međutim poručio je: Da ga neko (Ustav) oktroiše - taj slučaj se neće dogoditi”. „Verujem u Srbiju. Uvek sam verovao u Srbiju i uvek ću verovati u nju”, rekao je Vučić na oproštajnoj konferenciji za štampu u svojstvu premijera, te građanima i vladi poručio da veruju u sebe i vole i veruju pre svega u svoju Srbiju. On je istakao da nikada nije lagao građane, da je govorio istinu i da bolja vremena dolaze: „Svakog dana osećaće bolja vremena na svakom koraku”, naglasio je Vučić Vučić: Živ se pojedoh zbog KC Niš Živ se pojedoh što još nije završen Klinički centar u Nišu, izjavio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić, i istakao da generalno nije zadovoljan što u prethodnim godinama nije dovoljno iskorišćen novac za kapitalne investicije.Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da ga je najviše pogodilo to što će KC Niš biti završen tek za nekoliko meseci.„Živ se pojedoh zbog toga i ne mogu da razumem Ministarstvo zdravlja i to što nisu 'spavali' u Nišu. Terao bih ih da lopatu po lopatu unose. Neko će reći da se to tako ne radi, ali, radi se tako. Tako sam radio i pola stvari je završeno brže i na vreme. To mi je najkrivlje”, rekao je Vučić. Odlazeći premijer je rekao da je izuzetno ponosan na ono što je urađeno na infrastrukturi. Vučić je ilustrujući ono što je govorio grafikonima na panoima, sumirao izvedene radove na Koridorima 10 i 11, ističući tunel Manajle, koji će biti dug dva kilometra i najduži u Srbiji. Takođe je dodao da će se put od Čačka do Pojata raditi najbrže što je moguće jer je to „ključni autoput za Srbiju” koji spaja istok i zapad zemlje. Podsetio je i na velike radove na sređivanju korita reka, sprečavanje bujičnih poplava i pohvalio saradnju sa pokrajinskom vladom u Novom Sadu. Poručio je da će kao predsednik Republike istrajavati na izgradnji auto-puta Niš - Priština, jer, kako je objasnio, osim što će to povezati na desetine hiljada Srba na Kosovu i Metohiji, istovremeno će omogućiti građanima Srbije da odlaze u banje u južnu Srbiju, ali i investitorima da u tom kraju ulažu novac. Ugled Srbije je značajno veći nego ranije, ali moramo na tome još mnogo da radimo i na odnosima sa EU, što ostaje naše strateško opredeljenje, ali i da jačamo veze sa Kinom, održavamo visok nivo razvijenih odnosa Rusijom, naravno i sa SAD, naveo je odlazeći premijer Aleksandar Vučić na oproštajnoj pres konferenciji. „Za vojsku i policiju uradili smo neuporedivo više nego u poslednjih 35 godina, i u pogledu naoružavanja i opremanja, i nastavićemo tako, jer nam je potrebna moderna vojska, ali i moderna policija da bi mogla da se obračunava s kriminalom i korupcijom”, rekao je Vučić, govoreći o tome kako vidi dalji rad po resorima vlade. Sad sigurno možemo da kažemo da će biti završen Muzej savremene umetnosti, a naredne i Narodni muzej, čime ćemo dodatno poboljšati ponudu u kulturnoj sferi, ali i turističku ponudu, a pre svega to će biti značajno za građane Srbije. U sportu smo osvajali više medalja neko ikad, jer smo u vrhunski sport uložili više novca nego ikada. U obrazovanju moramo zajedno s vladom da razgovaramo o principima, metodama učenja, o tome kakve obrazovne profile i kakvu nastavu želimo, ali to nije moguće samo u okvirima vlade i ministarstava, već nam tu treba konsenzus celog društva, te pozivam sve relevantne činioce da se u to uključe. Poljoprivreda otvara nove šanse, idemo ubrzano u modernizaciju, ali ubrzano jačamo i prerađivačku i prehrambenu industriju, čime ćemo da povećavamo BDP, kao i namenska industrija. Ministarstvo finansija treba da reformiše poresku upravu, a kad to završimo, siguran sam, rekao je Vučić, da možemo da očekujemo još bolje rezultate u naplati prihoda, a rashode moramo velikom disciplinom da držimo pod kontrolom. Navodeći da nam je vladavina prava izuzetno značajna, jer pravna sigurnost dovodi investitore a to donosi radna mesta i rast, Vučić je rekao da će se nastaviti rad na poglavljima 23 i 24 u pregovorima o pristupanju sa EU, odnosno na propisima i zakonima koje traži EU, ali su pre svega u našem interesu. (Tanjug) Vučić: Odavno nisam stranački čovek O zamrzavanju funkcije u stranci, odnosno na pitanje o statusu u SNS, premijer i izabrani predsednik Srbije Aleksandar Vučić uskoro će precizno informisati građane. „Uskoro ću saopštiti od kog trenutka neću biti predsednik SNS”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara nakon poslednjeg obraćanja na poziciji premijera. Kako je naveo, i do sada se gotovo nije bavio strankom, mada je uveren da je dramatično doprinela promenama u Srbiji. „Odavno nisam stranački čovek, mada se bez SNS ovako velike i dramatične promene ne bi dogodile”, poručio je Vučić. Vučić častio novinare vinom iz domaćih vinarija (Foto Tanjug) Dodao je da nema nameru da bude na vlasti još 20 godina, ali i primetio da, kako je s lakoćom pobeđivao na izborima, tako će s lakoćom saopštiti i šta će s funkcijom u SNS. Kako je poručio, želi da Srbija bude normalna zemlja, ima još neke ideje i promene koje misli da u stranci i zemlji provede. „Imam još posla da obavim, za to mi treba još neko vreme, a posle neka neko drugi nastavi. Želim da me pamte kao u Nemačkoj Šredera”, rekao je Vučić. Podsetivši na reci Čerčila, da je najbrži put do propasti kad vas svi hvale i vole, Vučić je poručio da je ponosan na činjenicu koliko ga ljudi u Srbiji poštuje, ali isto tako na to što svi mogu da protestuju, čak i mimo zakona, a da ih niko ni popreko ne pogleda. „Srbija je demokratska zemlja, ovde nema ni političkih ubistava ni progona, , a da li može da ima još vise demokratije, naravno da može, i spreman sam da razgovaram s onima koji misle da razgovaraju o tome”, rekao je Vučić te zaključio: „Uvek sam spreman da se takmičim u svemu... u znanju jezika, geografije, o fizici ne znam baš ništa, ali ni u čemu neće da pobede, to sam obećao i to ću da ispunim, još jednom, na jednim izborim, a posle će da me skinu s grbače”. (Tanjug) Budući gradonačelnik da dostigne Malog Budući gradonačelnik Beograda biće odgovorna i ozbiljna osoba, koja će pokušati energijom i sposobnostima da donekle dostigne Sinišu Malog, izjavio je danas odlazeći premijer Srbije Aleksandar Vučić. Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je svestan da ima onih koji sanjaju da će pobediti na nekim izborima i poručio političkim protivnicima da se to neće dogoditi ni naredne godine, na izborima za Skupštinu grada Beograda. „Neće pobediti, opet će kukati i posle ovih izbora”, rekao je Vučić. Premijer je dodao i da je aktuelni gradonačelnik Siniša Mali uprkos, kako kaže, brojnim glupostima koje o njemu svakog dana sluša, jedan od ljudi koji je najviše uradio u Beogradu i savremenoj istoriji srpske prestonice. „Uradio je najviše građevina, fasada, ulica. To je čovek koji je javne finansije vodio na izvanredan način, i koji je deficit spustio sa 18,3 odsto, na šest odsto”, rekao je Vučić. Premijer je naglasio da je imao sreću da radi sa Malim, odajući mu priznanje za sve što je učinio. „Kada bi svi gradovi imali Sinišu Malog, mnogo bolje stanje bi bilo u celoj Srbiji”, rekao je Vučić. Vučić je rekao i da je protiv Malog vođena i „najpokvarenija kampanja u koju je uloženo mnogo direktnog novca spolja, u rušenje onoga što je radio Mali”. „A on nije kao ja, spreman da se politički tuče svaki dan i da odgovara na sve, već je čovek koji je stručan”, rekao je Vučić. (Tanjug) -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/00cb01d2d942%2466f64450%2434e2ccf0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
