fsksrb 
<http://www.fsksrb.ru/fond-strateske-kulture/ostalo/srbija-u-nato-u-kuvanje-zabe/>
 .ru 


Слободан Антонић - Србија у НАТО-у – кување жабе | Фонд Стратешке Културе


Слободан АНТОНИЋ

7-8 minutes

  _____  

Пре избора: Путин и мигови; а после избора: „Србија би уласком у НАТО решила 
велики део својих проблема“ (А. Вучић). Да ли је то тек почетак званичног 
пропагандног „кувања жабе“ за улазак Србије у НАТО?

Требало би обратити пажњу на излагање Александра Вучића на Факултету за 
безбедност, 22. маја 2017. (овде 
<https://rs.sputniknews.com/politika/201705221111274571-vucic-srbija-nato/>  и 
овде 
<http://www.nspm.rs/hronika/aleksandar-vucic-bratislav-gasic-je-veoma-vredan-posvecen-covek-i-odan-svojoj-drzavi.html>
 ). Ево његових главних теза:

1.      „Србија би уласком у НАТО решила велики део својих проблема“; “на тај 
начин ишла би брже ка заједници западних народа“;
2.      „али, томе би се противило 75 одсто становништва“;
3.      „мени није био проблем да доносим такве одлуке против којих је већина, 
и не би ми био први прут“; „доносио сам већ одлуке против којих је било и 95 
одсто (становништва) – када су, на пример, биле у питању мере фискалне 
стабилизације“;
4.      „међутим, када једанпут уђете у НАТО супротно вољи свог становништа, 
деценијама пред нама живећемо у унутрашњим сукобима који разарају национално 
ткиво“;
5.      „политика Србије је да не жели да припада ниједном блоку, али смо у 
тежој ситуацији него Аустрија, Швајцарска и друге (војно неутралне) земље. 
Притисци због тога стално постоје, снажни су и задиру у питање економије“;
6.      због тога „и оних 70 одсто (народа) који желе да будемо уз Руску 
федерацију треба да размишљају о томе где нам је тржиште и да од нечега мора да 
се живи“.

Свака од ових теза озбиљно је проблематична, а узете заједно врло закривљено 
приказују стварност, па делује да фактички представљају типичну пропаганду 
НАТО-а.

аd 1. Које би то „велике проблеме Србија решила“ само ако би ушла у НАТО – то 
нам наш лидер није рекао. „Заједница западних народа“ извинила би нам се за 
незаконито бомбардовање 1999. године и платила ратну одштету? Отписала би нам 
дугове, или бар лихварске камате? Вратила би нам 80 милијарди евра, колико је 
изнето из Србије од 2000. године до данас (видети  
<https://stanjestvari.com/2017/05/22/bdp/> овде)? Обновили би нам уништену 
индустрију? Које би нам, тачно, проблем НАТО решио?

Ако је одговор – заштитио би нас од „Албаније до Ниша“, „хрватске Војводине“, 
„`Олује` на Републику Српску и на Север Косова“ – онда се поставља питање: 
какав је карактер те организације у коју би требало да уђемо, а чији се чланови 
или штићеници понашају као улични отимачи и силеџије? Да ли би требало да уђемо 
у банду само зато што нам њени чланови траже рекет? Да ли су то они „велики 
проблеми“ које „решавамо“ уласком у НАТО?

аd 2. Откуда нашем лидеру податак да је само „75 посто“ грађана Србије против 
НАТО-а? Чак и проамерички медији преносе вест да је, према истраживању рађеном 
од 10. до 17. марта 2017. године, „84 посто грађана Србије против чланства 
Србије у НАТО“ ( 
<http://rs.n1info.com/a237282/Vesti/Vesti/Istrazivanje-Za-clanstvo-u-NATO-11-odsto-gradjana-protiv-84.html>
 овде). Свега 11 посто испитаника је према истом истраживању за чланство, а 5 
одсто је неодлучно. Дакле, разлика за и против НАТО-а није 3:1 – како би се 
могао стећи утисак на основу излагања нашег лидера, већ готово 8:1!

аd 3. Лидер се хвали тиме да је доносио одлуке „и против мишљења 95% 
становништва“. Позива се, притом, на „фискалну консолидацију“ када је, наводно, 
његова одлука била исправна, а мишљење свих осталих погрешно. Чак и да је то 
тачно (зашто, онда, поново враћа плате и пензије на ранији ниво?), то му не 
даје за право да у свим осталим случајевима може да ради оно што је супротно 
вољи  већине грађана, а поготов не када се четири петине друштва противи 
учлањењу Србије у НАТО.

аd 4. Оно што једино спречава нашег лидера да нас учлани у НАТО – и тако нам 
реши „већину проблема“ – јесте то што бисмо, због очигледне недораслости 
народа, „деценијама пред нама живели у унутрашњим сукобима који разарају 
национално ткиво“. Но, дуготрајни и разарајући сукоб настаје превасходно 
уколико је пола јавног мњења за једну опцију, а друга половина за другу. Али 
овде однос супротних страна није 1:1, већ 8:1. О каквом ми то „сукобу који 
разара национално ткиво“ причамо? То и није „сукоб“, то је онда голо насиље 
уверљиве мањине над већином овога друштва. Зар је то демократија?

аd 5. Наш вођа саопштава нам да због НАТО-а на Србију врше и „економске 
притиске“. Ко то? Ко нас то „економски“ уцењује, па ћемо, ако не уђемо у НАТО, 
имати штету? А да нису то наши „пријатељи“ из Вашингтона и Брисела? Да ли би се 
то, можда, могло назвати рекетом? И да ли се то случајно не зове уцена? Да ли 
ћемо – стварно – на то да пристанемо?

аd 6. Откуда нашем лидеру то да тек „70 одсто народа жели да будемо уз Руску 
Федерацију“?  Парламентарна скупштина НАТО-а управо је усвојила извештај о 
Западном Балкану, у коме се, као посебно забрињавајући податак, наводи да „94 
одсто Срба подржава одржавање снажних веза са Русијом“ (Политика, 28. мај, стр. 
4). Зашто онда наш лидер 94 претвара у 70?


Такође, шта значи то што је премијер-председник пребацио свом народу – тачније, 
оним 94% који воле Русију – да „треба да размишљају о томе где нам је тржиште и 
да од нечега мора да се живи“? Да ли је Москва, у склопу мера реципроцитета, у 
августу 2014. забранила увоз меса, рибе, млека и млечних производа, воћа, 
поврћа из ЕУ, САД, Аустралије, Канаде и Норвешке?  Да ли је тиме отворена 
могућност за Србију да преузме бар део послова вредних 12 (и словима: 
дванаест!) милијарди евра (колико износи целокупни буџет државе Србије)? „Ова 
околност српском извозу отвара велике могућности, али уз поштовање прописа, 
одредби уговора и уопште једно значајно озбиљније схватање величине и 
захтевности руског тржишта“, каже се у једном тадашњем извештају ( 
<http://srbin.info/2014/08/13/srpski-izvoznici-da-se-uozbilje-sta-cekate/> 
овде).


И, шта се догодило? Да ли је влада нашега лидера прихватила захтев ЕУ да ни на 
који начин не подстиче српске привреднике који могу да заузму место ЕУ на 
руском тржишту ( 
<http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2014&mm=08&dd=20&nav_id=890291> 
овде)? Да ли је српска влада дозволила да мешетари из Србије Русији почну да 
испоручују туђе или пак натруло воће и поврће ( 
<http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/ekonomija/1866777/rusija-moguca-zabrana-uvoza-voca-i-povrca-iz-srbije.html>
 овде)? И онда је, ваљда, 94% Срба који воле Русију нашем лидеру криво због 
тога што Србија више извози у ЕУ него у Русију?

Све у свему, реч је о замени теза и прикривању истине: тим начином 
аргументовања могло би се доказати било шта, на пример, да би 94% мачака 
требало да се упише у псе, или пак да би све жабе требало да се учлане у унију 
рода само зато да их те дугокљуне птице не би појеле.

Невоља је у томе што наш лидер располаже респектибилним пропагандним апаратом, 
те уколико се оваква пропаганда настави, тај апарат би, можда, понеку мачку и 
убедио да би требало да буде пас, а понеку жабу да би требало да се упише у 
роде, па да слободно ускочи у њихов кљун.

Но, не верујем да су Срби стварно мачке и жабе. Когод је у Србији видео НАТО на 
делу 1999. године, знаће шта му је чинити. И ма колика пропаганда да буде, НАТО 
никад неће бити добродошао у Србију, а Србија никад неће желети у НАТО.

Ко то не разуме залуд му 55% гласова на изборима. Ризикује, ако тако настави, 
да ускоро више нема ни гласове бирача, ни позицију с које ће моћи да приповеда 
такве бајке…

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/017b01d2d94b%24b07b9770%241172c650%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to