politika 
<http://www.politika.rs/scc/clanak/381884/Srbija-osporila-NATO-izvestaj-o-regionu>
 .rs 


Политика Online - Србија оспорила НАТО извештај о региону


Дејан Спаловић

4-5 minutes

  _____  

Оптужбе да је Србија узрок напетости у региону и да је воз који је требао да 
стигне до Косовске Митровице главни разлог за кризу у односима Београда и 
Приштине су кључне замерке које је делегација српског парламента уложила на 
пролећној заседању Парламентарне скупштине НАТО-а у грузијској престоници 
Тбилисију од 26. до 29. маја.

Наша делегација је уложила већи број амандмана, а посланик СНС-а који је 
присуствовао заседању Владимир Ђукановић очекује да ће једнострани и 
скандалозан извешај бити значајно измењен и да ће као такав бити представљен на 
јесењем заседању у Парламентарне скупштине у Букурешту. 

„Посланик конзервативне партије Ричард Бенион који је аутор тог документа није 
ни присуствовао седници Одбора за економију и безбедност о Србији јер је заузет 
изборном кампањом у Великој Британији, а они који су требали да представе тај 
извештај нису га прочитали. Имали смо доста примедаба на садржај и у 
десетоминутном заседању смо показали зашто је извештај бесмислен”, каже за 
„Политику” Ђукановић.

Сви чланови Одбора су озбиљно схватили примедбе српске делегације и посебно 
упозорење на пројекат Велике Албаније и што неке државе западне Европе 
благонаклоно гледају на понашање политичких представника из Приштине и Тиране. 
„Невероватно је да неко може да каже да је ситуација на Косову била стабилна 
док се није појавио осликани воз. У извештају Албанци нису ни споменути као 
реметилачки фактор и ставили смо до знања да је управо Приштина једнострано 
прекинула разговоре у Бриселу због хапшења Рамуша Харадинаја”, наводи Ђукановић.

Истиче да је било занимљиво када је један посланик из Црне Горе албанске 
националности рекао да је први пут на скупу у Тбилисију чуо за пројекат велика 
Албанија и да ниједан албански политичар у последње време о томе није говорио. 
Колико је НАТО парламентарцима стало до Србије сведочи и чињеница да ће 12. 
јуна у Београд доћи представници одбора у најјачем саставу и да ће у нашем 
главном граду бити три дана када ће посетити српске највише државне 
представнике. Они уважавају Србију, додаје Ђукановић, и имају дијаметрално 
супротне погледе на нашу земљу него пре неколико година.

На заседању ПС НАТО-а наш саговорник наводи да је на делу антируска помама у 
којој главну реч имале балтичке државе, Грузија и Украјина, која је тражила 
пооштравање санкција и као разлог су навели да је Москва на Крим пребацила 
нуклеарно оружје. „За овакве тврдње према Русији ове државе имају подршку САД и 
Велике Британије. Остале европске земље осуђују Русију, али, у далеко блажем 
облику”, каже Ђукановић. Најснажнија порука скупа у Тбилисију је да свака 
чланица НАТО-а мора да издвоји два одсто БДП-а своје земље за војне потребе, 
што је наишло на отпор шпанских и француских парламентараца који тврде да дају 
допринос у војницима на терену и да то мора да се узме у обзир.


Стефановић: Не желимо чланство


Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић истакао је да ће Србија остати 
војно неутрална и да не жели да буде део било ког војног блока, али и да је 
НАТО најснажнији гарант безбедности Срба на КиМ. „Сарађујемо са НАТО колико је 
то интерес Републике Србије, а НАТО пружа гаранцију безбедности Срба на КиМ”, 
поручио је министар, преноси Танјуг. Стефановић је додао да то не значи да наша 
земља жели да буде део НАТО и навео пример Аустрије, као војно неутралне земље, 
окружена чланицама Северноатлантског пакта. „Грађани Србије то не желе, ми то 
не желимо и претпостављам да не постоји нико ко жели да у свој савез прими 
неког ко тако јасно и чисто каже да жели да буде војно неутралан”, рекао је 
министар и подсетио да наша земља жели сарадњу са Кином и са Русијом, који су 
њени традиционални партнери.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/003901d2dc6a%24b53d6730%241fb83590%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to