blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/politika/razgovori-na-brionima-vucic-bilo-je-teskih-reci-ali-bolje-i-to-nego-da-se-lazemo/7st7rnb>
  


Bilo je teških reči, ali bolje i to nego da se lažemo (VIDEO)


Foto: Tanja Valić / Tanjug

6-7 minutes

  _____  

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, nakon plenarnog sastanka 
Procesa "Brdo- Brioni" da u regionu nema ljubavi, ali da postoji potreba da se 
razgovara i čuva mir i stabilnost.

 

Aleksandar Vučić 

Vučić je u izjavi za medije u Brdu kod Kranja rekao da je zajedno sa 
makedonskim predsednikom Đorđom Ivanovim razmenio "teške i oštre reči sa 
albanskim predstavnicima", ali da je i to bolje nego da se takve stvari prenesu 
na ulice.

Predsednik Srbije je rekao da ne pamti tako oštru i tešku diskusiju sa 
kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem, ali da je, zajedno sa Ivanovim, 
nedvosmisleno pokazao šta je istina u ponašanju ljudi iz Prištine i zagovaranju 
velike Albanije.

- Pokušali su da kažu da su to izmišljotine Beograda i moram da kažem da je 
makedonski predsednik Đorđe Ivanov u potpunosti podržao sve argumente koje sam 
izneo i bio veoma oštar, tako da je nekome izgledalo kao da smo pravili blok 
Srbija i Makedonija protiv dvojice albanskih predstavnika, što nije bio slučaj 
- rekao je Vučić.

On je ipak naglasio da je dobro što je rasprava bila oštra i otvorena i što 
znamo da će biti potrebno mnogo truda da se ulolži kako bi svi u Evropi i svetu 
razumeli poziciju Srbije.

- I danas sam im rekao da mi razumemo da Albanci Kosovo smatraju nezavisnim, 
ali da oni moraju da uđu u naše cipele i da razumeju da Srbija ne smatra Kosovo 
nezavisnom državom i da oko toga nema nikakve saglasnosti - rekao je Vučić.

Predsednik je dodao da je najvažnije da svi dobro razumeju da probleme treba 
rešavati dijalogom.

- I bolje je da mi na ovakav način razgovaramo nego da se to preseli na teren. 
Dokle god je to u tim vodama, to je dobro, ali su velike razlike prikazane", 
rekao je Vučić.

http://ecache12.m10r2.cdn.onet.pl/ceph/0ca12b8f-0417-40d3-8ef6-936da66d5adb.1496505156.207506.mp4?co=rasrs_blic
 
<http://ecache12.m10r2.cdn.onet.pl/ceph/0ca12b8f-0417-40d3-8ef6-936da66d5adb.1496505156.207506.mp4?co=rasrs_blic&ct=sm&st=zrClfmZL1pf7NcosMxLE0Q&e=1496514573>
 &ct=sm&st=zrClfmZL1pf7NcosMxLE0Q&e=1496514573

 

Vučić je rekao i da je nemački predsednik Frank Valter Sstajnmajer rekao da 
svi, kada odu kod predsednika Evropske komisije Žana Kloda Junkera, govore o 
ljubavi u regionu, koje nema.

- Ali ima potrebe da se razgovara i čuva mir i stabilnost, ali to nije ljubav. 
Imamo dramatično različite interese koji će postojati i u budućnosti, dobro je 
da ih na takav način definišemo i tu nikakve ljubavi nema - zaključio je Vučić.

Govoreći o diskusiji sa Tačijem, Vučić je rekao da je bilo i smešnih optužbi, 
poput unutrašnjih političkih argumenata, gde su albanski predstavnici govorili 
kakav je odnos srpskih vlasti prema civilnom društvu i sve ono što može da čuje 
od svojih političkih protivnika u Beogradu.

- Na to se nasmejete i onda sam im odgovorio sve što sam znao o Ramušu 
Haradinaju i od svih drugih, na šta nema odgovora sem da kažu da ga ni Haški 
tribunal nije osudio - rekao je Vučih.

Vučić je rekao i da je tražio da Srbija konačno dobije "nešto ohrabrujuće sa 
nivoa Evropske unije, jer i Srbi i Makedonci kao u pretis loncu čekaju nešto 
dobro da dobiju kao rešenje".

- Ostaje da se vidi šta je to rped nama, ali dobro je da smo imali prikike da 
jedni druge upoznamo, jer su glupi i dosadni sastanci na kojima ponavljamo 
jedno isto, a kada se raziđemo krenu žestoke optužbe i sasvim drugačija 
argumentacija - rekao je Vučić.

Oštra diskusija, primetio je Vučić, takođe je put ka smirivanju tenzija u 
regionu.

- Bar smo otvoreno razgovarali. Bolje je da tako razgovarate nego da se 
međusobno lažemo, zato je ovakav razgovor uvek bolji od onog u kojem je sve 
divno, a posle čujete druge priče. Bolje je što više teških razgovora da imate, 
to će manje teških posledica da imate na terenu - smatra Vučić.

 

Hašim Tači 

Upitan da li je, kao što je najavljivao, bilo reči i o zajedničkom tržištu, 
Vučih je rekao da je i tu došlo do sukoba sa Tačijem koji je, nakon izjava 
kosovskog ministra spoljnih poslova Envera Hodžaja da je to ruska ideja, rekao 
da je to ideja stvaranja mini-Jugoslavije.

- Rekao sam im da prekinu sa tim besmislicama, da Rusi o tome ne znaju ništa i 
nemaju ništa , i da ne izmišljaju u svemu Ruse, jer je to moja ideja. Ruse niti 
sam pitao, niti su mi tražili da im objašnjavam, niti mi je bilo ko šta tražio. 
Tačiju sam rekao da ne izmišlja, da to ima veze sa ekonomskim povezivanjem - 
rekao je Vučić.

Kako je objasnio, u odnosu na CEFTU, ideja zajedničkog tržišta je da se u 
regionu izjednače poreske i carinske stope koliko god je to moguće, kako bi se 
omogućio najbrži mogući promet preko granica zemalja zapadnog Balkana i 
administrativnih linija na Kosovu.

- Ideja je da pokušamo da izjednačimo i subvencije za dolazak stranih 
investitora, na naše teritorije, jer kada to uradimo imaćemo jedinstveno 
tržište i privućićemo najmanje tri puta više investitora nego što ih ima danas 
- rekao je Vučić.

Dodao je da bi Srbija, koja ima više stranih investicija od ostalih, privukla 
možda dva puta više, a ostali 3-4 puta više.

- A kada neko neće da sluša nego je a priori protiv toga jer je to predložila 
Srbija, postoji ta mantra da šta god predloži Srbija, rekla im je Rusija... i 
to jeste moja ideja i neću da odustanem od nečega zato što se nekome ne sviđa 
jer dolazi iz Beograda - poručio je Vučić.

Naveo je i da su ostali lideri gledali šta se zbiva, ali da je dobro što je 
Sstajnmajer mogao da čuje drugačije argumente.

- Pričali smo o pozivnim brojevima, regionalnoj policiji, o pravosuđu, mi smo 
ispunili sve iz Briselskog sporazuma. Jedan i najvažniji deo iz Briselskog 
sporazuma, Zajednica srpskih opština, oni nisu ništa uradili, a prošlo je više 
od četiri godine. Ne postoji niko koji može da kaže da to nije tačno - 
zaključio je Vučić.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/001c01d2dc95%241152c2c0%2433f84840%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to