fakti.org 
<http://fakti.org/rossiya/mid/lavrov-sjedinjene-drzave-i-vodece-zemlje-eu-opsednute-su-idejom-novog-osvajanja-balkana>
  


Лавров: Сједињене Државе и водеће земље ЕУ опседнуте су идејом новог „освајања 
Балкана“


3-4 minutes

  _____  


НАГЛАСИО: ЦРНОЈ ГОРИ СУ - ЗА ЛОЈАЛНОСТ АНТИРУСКОЈ ПОЛИТИЦИ - ЈОШ И ЧЛАНСТВО У 
NATO НАМЕТНУЛИ


Сергеј Лавров

*       Министарство иностраних послова РФ је поводом оптужби везаних за 
Македонију, пласираних преко OCCRP, оценило: „То није ништа друго до нови 
траљави покушај да се одговорност за дубоку кризу македонске државе превали на 
друге“.
*       Руско министарство је посебно истакло да OCCRP финансирају америчке 
државне структуре и Сорош и додало: дакле они који су отворено учествовали у 
режирању догађаја на македонској унутарполитичкој сцени

        ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је да су Сједињене Државе и 
неке земље Европске уније опседнуте идејом да NATO прошире на цео Балкан.

        Министар иностраних послова РФ ово је рекао поводом уласка Црне Горе у 
западну војну алијансу. Још је додатно нагласио:

        „Наше западне колеге - пре свега САД и водеће земље ЕУ - буквално су 
опседнуте задатком да поново освоје Балкан“.

        Лавров је указао да Европска унија има за то и припремљен план и води 
преговоре са Србијом, Косовом и Македонијом.

        Руси министар је оценио да је Црној Гори улазак у NATO наметнут:

        „Црној Гори су - у замену за њену лојалност антируској политици - још и 
чланство у NATO наметнули. То је тенденција која нас враћа политици линија 
поделе“.

        Московски медији, иначе, пишу да се против Русије на Балкану и са 
коришћењем Балкана води прави информативни рат.

        У том контексту се наводи да је Центар за истраживање организованог 
криминала и корупције (OCCRP) објавио текст у којем се тврди да је Русија 
покушавала да се меша у унутрашње ствари Македоније и да се позвао на документе 
македонске контраобавештајне службе међу којима је текст разговора руског 
амбасадора у Скопљу Олега Шћербака са сарадницима македонског Министарства 
спољних послова.

        Москви се у том тексту приписују две амбиције: не дозволити да 
Македонија уђе у NATO и створити на Балкану „појас неутралних држава“.

        Ради тога су Руси наводно у Македонији врбовали бивше и активне 
сараднике македонске армије и полиције - да би их „у одређеној политичкој 
ситуацији“ искористили у интересу своје земље.

        Руски медији указују да аутори чланка измишљају да Москва у Битољу и 
Охриду има „генералне конзулате“ јер у стварности има - почасне конзулате.

        Посебно истичу да се у истом чланку тврди да руска војна обавештајна 
служба тобоже из свог центра у Софији управља, што је несувислост јер је 
Бугарска више него верни члан NATO.

        Руски медији указују да је седиште OCCRP формално у Сарајеву, али да 
има офисе у Београду, Букурешту, Кијеву и Тбилисију и да га финансирају 
Институт Отворено друштво Џорџа Сороша, USAID и неки швајцарско-румунски 
образовни програм.

        Министарство иностраних послова РФ је OCCRP већ одговорило:

        „То није ништа друго до нови траљави покушај да се одговорност за 
дубоку кризу македонске државе превали на друге“.

        Руско министарство је посебно истакло да OCCRP финансирају америчке 
државне структуре и Сорош и додало - дакле они који су отворено учествовали у 
режирању догађаја на македонској унутарполитичкој сцени.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/013401d2ded7%2453fc1510%24fbf43f30%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to