fakti.org
<http://fakti.org/rossiya/mid/lavrov-sjedinjene-drzave-i-vodece-zemlje-eu-opsednute-su-idejom-novog-osvajanja-balkana>
Лавров: Сједињене Државе и водеће земље ЕУ опседнуте су идејом новог „освајања
Балкана“
3-4 minutes
_____
НАГЛАСИО: ЦРНОЈ ГОРИ СУ - ЗА ЛОЈАЛНОСТ АНТИРУСКОЈ ПОЛИТИЦИ - ЈОШ И ЧЛАНСТВО У
NATO НАМЕТНУЛИ
Сергеј Лавров
* Министарство иностраних послова РФ је поводом оптужби везаних за
Македонију, пласираних преко OCCRP, оценило: „То није ништа друго до нови
траљави покушај да се одговорност за дубоку кризу македонске државе превали на
друге“.
* Руско министарство је посебно истакло да OCCRP финансирају америчке
државне структуре и Сорош и додало: дакле они који су отворено учествовали у
режирању догађаја на македонској унутарполитичкој сцени
ШЕФ руске дипломатије Сергеј Лавров оценио је да су Сједињене Државе и
неке земље Европске уније опседнуте идејом да NATO прошире на цео Балкан.
Министар иностраних послова РФ ово је рекао поводом уласка Црне Горе у
западну војну алијансу. Још је додатно нагласио:
„Наше западне колеге - пре свега САД и водеће земље ЕУ - буквално су
опседнуте задатком да поново освоје Балкан“.
Лавров је указао да Европска унија има за то и припремљен план и води
преговоре са Србијом, Косовом и Македонијом.
Руси министар је оценио да је Црној Гори улазак у NATO наметнут:
„Црној Гори су - у замену за њену лојалност антируској политици - још и
чланство у NATO наметнули. То је тенденција која нас враћа политици линија
поделе“.
Московски медији, иначе, пишу да се против Русије на Балкану и са
коришћењем Балкана води прави информативни рат.
У том контексту се наводи да је Центар за истраживање организованог
криминала и корупције (OCCRP) објавио текст у којем се тврди да је Русија
покушавала да се меша у унутрашње ствари Македоније и да се позвао на документе
македонске контраобавештајне службе међу којима је текст разговора руског
амбасадора у Скопљу Олега Шћербака са сарадницима македонског Министарства
спољних послова.
Москви се у том тексту приписују две амбиције: не дозволити да
Македонија уђе у NATO и створити на Балкану „појас неутралних држава“.
Ради тога су Руси наводно у Македонији врбовали бивше и активне
сараднике македонске армије и полиције - да би их „у одређеној политичкој
ситуацији“ искористили у интересу своје земље.
Руски медији указују да аутори чланка измишљају да Москва у Битољу и
Охриду има „генералне конзулате“ јер у стварности има - почасне конзулате.
Посебно истичу да се у истом чланку тврди да руска војна обавештајна
служба тобоже из свог центра у Софији управља, што је несувислост јер је
Бугарска више него верни члан NATO.
Руски медији указују да је седиште OCCRP формално у Сарајеву, али да
има офисе у Београду, Букурешту, Кијеву и Тбилисију и да га финансирају
Институт Отворено друштво Џорџа Сороша, USAID и неки швајцарско-румунски
образовни програм.
Министарство иностраних послова РФ је OCCRP већ одговорило:
„То није ништа друго до нови траљави покушај да се одговорност за
дубоку кризу македонске државе превали на друге“.
Руско министарство је посебно истакло да OCCRP финансирају америчке
државне структуре и Сорош и додало - дакле они који су отворено учествовали у
режирању догађаја на македонској унутарполитичкој сцени.
--
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
---
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње,
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите
https://groups.google.com/d/msgid/siem/013401d2ded7%2453fc1510%24fbf43f30%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.