blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/svet/fridman-eu-je-mozda-preambiciozan-eksperiment-sta-ce-crna-gora-u-nato/wmq23gy>
  


EU je možda preambiciozan eksperiment, šta će Crna Gora u NATO


Foto: Promo

6-7 minutes

  _____  

Beta | 11. 06. 2017 - 20:06h 

Evropska unija je veličanstveni eksperiment, ali možda preambiciozan, a razvoj 
u istočnoj Evropi blokira politika, ocenio je danas na konferenciji u Beogradu 
geopolitički analitičar Džordž Fridman.

 

Vuk Jeremić i Džordž Fridman 

Na diskusiji "Vetrovi promena", u hotelu Kraun plaza u organizaciji Centra za 
međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD), Fridman je odgovarao na pitanja 
predsednika tog centra Vuka Jeremića.

- Evropska unija ima tri komponente - zona slobodne trgovine u kojoj je Nemačka 
dominantna, zatim evrozonu, tu je pitanje kako utvrđujemo vrednost evra, i 
treća sam Brisel i tu je pitanje ko donosi odluke i kome polaže račune - rekao 
je Fridman.

On je rekao da predviđa Evropu na dva koloseka i dodao da će se razbiti zona 
slobodne trgovine, ali da ne zna kako bi zemlje mogle da izađu iz evrozone, a 
da ne brankrotitaju.

 

Foto: Promo 

Fridman je naveo i da se institucije osnovane posle Drugog svetskog rata, kao 
što je NATO, "održavaju u životu" jer je to "lakše nego restrukturirati ih".

- Crna Gora je sada u NATO-u. Moja zemlja (SAD) je sada u pravnoj obavezi da 
brani Crnu Goru. Kako smo došli do toga? Šta će Crna Gora u NATO - upitao je 
Fridman.

Srbija ima izuzetne intelektualne talente, ali politika zapravo blokira razvoj, 
rekao je analitičar.

- Od raspada Jugoslavije na Balkanu nije bilo srećnih vremena. Integracija u EU 
dovela bi do složenih pitanja, potrebno je biti krajnje oprezan. Mene bi 
zanimala "federacija" Balkana. Nije vaš spas u Evropi, već da shvatite da je 
najbolji period bio vreme Jugoslavije, bez obzira na opresivni komunizam - 
kazao je Fridman.

 

Foto: Promo 

Na pitanje novinara šta je veća opasnost za ovaj region - predsednici država 
ili terorizam, Fridman je rekao da je najveća opasnost za ovaj region "sam 
region" i da terorizam jeste problem, ali da za sada nije egzistencijalan 
problem.

- Vi niste deo centralne Evrope i zbog toga treba da budete srećni. Imate 
izuzetne intelektualne talente, nigde ne mogu da dobijem tako dobru ekspertizu 
tako jeftino. To će omogućiti da se razvijete. Jedino što vam stoji na putu ste 
vi sami. Važno je sagledati sebe, više ličite na Rumuniju i Mađarsku nego na 
Austriju - rekao je on.

Američki analitičar je rekao da su SAD sada duboko podeljene na "strastvene 
protivnike i pristalice (američkog predsednika Donalda) Trampa".

 

Foto: Promo 

Kako je rekao, politika koju vodi američki ministar odbrane Džejms Matis 
usmeren je na mesta u kojima Amerika može da bude vojno angažovana.

- Severna Koreja je u februaru ušla u zonu u kojoj postaje u stanju da pogodi 
SAD. Ona još nema tu mogućnost, ali došla je u situaciju da je razvije. Seul je 
takođe u domašaju nukleranog oružja. Mi nećemo čekati trenutak da imaju oružje 
koje mogu upotrebiti. SAD ne raspoređuju tri nosača iz šale - izjavio je 
američki analitičar.

Dodao je da su SAD zamolile Kinu da preuzmu ulogu posrednika i da ubedi Severnu 
Koreju da ustukne i odbaci nuklerano oružje.

Vuk Jeremić je kazao da je kriza sa Katarom "žarište koje pulsira", da se to 
dotiče tržišta energenata, i pitao Fridmana šta je pozadina tih dešavanja.

- To je suverena odluka zemalja koje su uperile prstom na Katar jer smatraju da 
sarađuje sa Islamskom državom. Nije mi jasno šta se dešava sa Katarom, ovo je 
bila demonstracija arapskog jedinstva i to smo podržali - rekao je analitičar.

 

Foto: Promo 

Na pitanje ko je veća pretnja za taj region Iran ili Islamska država, 
analitičar je rekao da su "oboje pretnja, ali nije moguć rat protiv oboje u 
isto vreme", dodajući da SAD ratuju da bi stabilizovale taj region.

Kada je u pitanju rat u Siriji, Fridman je ocenio da je to "jedan opšti 
problem" koji se zakomplikovao ruskom intervencijom i izbegličkom krizom, a 
Evropljanima poručio da mobilišu vojsku i pošalju je u Siriju ako ne žele 
izbegličku krizu.

Na pitanje ambasadora Ukrajine u Beogradu Oleksandara Aleksandroviča šta će se 
desiti ako najesen svi nabrojani problemi "puknu" u isto vreme, Fridman je 
rekao da SAD ne mogu sa tim da se nose jer, iako su "jedna supersila", nisu i 
"svemoćna sila".

 

Foto: Promo 

Jeremić je pitao Fridmana da prokomentariše posetu Evropi predsednika SAD 
Donalda Trampa i izjavu nemačke kancelarke Angele Merkel da je "Evropa sada 
sama i da mora da nađe svoj put", a analitičar je odgovorio da su SAD to želele 
da čuju.

- Ako hoćemo pravi savez - teret i troškovi moraju da se dele. Da li je mislila 
(Merkel) da će time da nas uvredi - mi to tražimo. Ako želimo evroatlantski 
savez moramo da se prilagodimo. Merkel je rekla ono što Amerika želi da čuje - 
rekao je.

Džordž Fridman je autor desetak svetskih bestselera, a tokom 2015. godine, 
osnovao je kompaniju "Geopolitical Futures" koja se bavi predviđanjem tokova 
svetskih događaja.

Fridman je bio na čelu privatne američke konsultantske firme "Stratfor".

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005501d2e305%24463ead20%24d2bc0760%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to