iskra <http://iskra.co/srbija/sad-nismo-izgubili-bitku-na-balkanu-ali-nas-brine-ruski-centar-u-srbiji/> .co
САД: Нисмо изгубили битку на Балкану, али нас брине руски центар у Србији 3-4 minutes _____ 15.06.2017. - 11:09 Фото: РТРС САД су забринуте због изградње руског хуманитарног центра у Србији и потенцијалног специјалног статуса за особље који је Русија тражила, изјавио је високи званичник Стејт дипартмента задужен за Европу и Евроазију Хојт Брајан Ји. Он је на претресу о ситуацији у Југоисточној Европи, одржаном у Пододбору за европску и регионалну безбједносну сарадњу у Сенату, објаснио да је од виталног значаја за САД да Србија иде ка ЕУ, иако има културолошке и историјске везе са Русијом, преноси Глас Америке. – Брине ме такозвани хуманитарни центар, не због онога што је сада, него због онога што би могао да постане. Поготово ако Србија испуни оно што је Русија тражила: специјални статус и имунитет за своје особље. Не вјерујемо да Русија има добре намјере да помогне Балкану да иде ка ЕУ – рекао је Ји. Према његовим ријечима, Центар у Нишу, близу границе са Косовом, гдје САД имају око 600 америчких војника и 4.000 припадника НАТО мировних снага није позитиван помак. – Важно је, и то увјерење дијелимо са Владом Србије, да Србија има потпуну контролу над својом територијом и свега што је на њој. Ако дозволи Русији да оформи центар за шпијунажу, изгубиће контролу над дијелом своје територије – рекао је Хојт Ји. Русија, како каже, користи зависност Западног Балкана од њеног гаса, као и слабости тамошњих држава: корупцију, неслободне медије, тензије међу сусједима. – Тренд је забрињавајући, али не мислим да смо изгубили битку. Црна Гора је успјела да се одупре утицају Русије, видимо да се и ситуација у Македонији стабилизовала уз нашу и помоћ ЕУ – каже Ји. Потпредсједник Пододбора, сенатор Крис Марфи оцјењује, међутим, да приједлог буџета САД не говори у прилог већем америчком присуству на Балкану. Подсјећа да су фондови за страну помоћ за Албанију смањени за 98 одсто, Хрватску 60 одсто, Косово 48 одст, БиХ и Македонију за по 40 одсто, Црну Гору 34, а Србију 31 одсто. Ипак, и сенатори и учесници претреса сматрају да је, осим финансијске, важна и дипломатска подршка САД Западном Балкану. Извршни потпредсједник Атланстког савета Дејмон Вилсон је оцијенио да „америчка равнодушност данас може да изазове кризу сутра“ и подсјетио да и ЕУ има своје проблеме, те да је Балкан зато препуштен Русији. – Вријеме је да се ангажујемо на томе да све балканске земље спроведу реформе и да могу да постану чланице НАТО-а. Да осигурано да чланство Црне Горе буде успјешно и да размислимо о дугорочном америчком војном присуству у региону. Стално присуство америчких у оквиру НАТО снага на Косову може да спријечи утицај Русије – каже Вилсон. РТРС, Спутњик Тагови: <http://iskra.co/tag/eu/> ЕУ, <http://iskra.co/tag/rusija/> Русија, <http://iskra.co/tag/sad/> САД -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/00b201d2e64a%241bb39cd0%24531ad670%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
