in4s.net 
<http://www.in4s.net/iiss-balkanu-ne-prijete-rusi-rat-vec-autokrate-korupcija-na-koje-zapad-zmuri/>
  


Balkanu ne prijete Rusi i rat već autokrate i korupcija


Агенције

3 minutes

  _____  

 

Лондонски Међународни институт за стратегијске студије (ИИСС) оцијенио је да 
упркос „галами“ западном Балкану не пријети рат и Руси ту не успијевају да 
учврсте свој утицај, али да се демократија урушила и да „регионом владају 
аутократе и корупција, на шта запад жмури“.

То је онда, наводи у опширној анализи ИИСС, комбинација „балканских аутократа и 
клептократа које западне земље подржавају зато што одржавају мир и стабилност, 
како упозоравају критичари балканских влада“.

„У суштини, нова ријеч је ушла у лексикон да се опише то да земље западног 
Балкана нису истинске демократије, већ ‘стабилократије’ које иду ка чланству у 
Европској унији”, напомиње лондонски институт.

У анализи се наводи да „упркос честим изборима ауторитарне тежње су се појавиле 
у цијелом том подручју, средства информисања су слаба и често под надзором 
владајуће партије“.

Институт налази да „борба против корупције обично служи томе да нова влада 
похапси своје супарнике, уклони политичку конкуренцију и покаже резултате у 
сузбијању корупције на путу ка придруживању ЕУ“.

„Правосуђе је веома подложно упливу оних који су на власти или имају новац, 
клијентелизам и непотизам су опште раширени а послови у владиним установама и 
јавним предузећима се деле члановима породица, пријатељима и партијским 
људима“, додаје лондонски институт.

У анализи се додаје да је „регион поново попримио већи стратегијски значај, 
највише зато што су Руси појачали занимање за њега, мада је Москва доживела 
неке озбиљне неуспехе у региону, док су балканске власти обавиле велики посао у 
прогањању и разбијању исламистичких мрежа“.

ИИСС указује да „из процурјеле поруке руског амбасадора у Македонији“ 
произилази да Руси теже томе да на западном Балкану „успоставе блок неутралних 
или можда и проруских подручја и да Руси тихо шире утицај над словенским и 
православним дјеловима региона, док исламистички екстремисти намећу утицај над 
превасходно муслиманским дјеловима“.

Али, објашњава институт, Руси су претрпели неуспјехе у Македонији и Црној Гори, 
„гдје је влада у Подгорици оптужила Русију да је покушала да је збаци у чудној 
завјери током избора прошлог октобра“.

„Истина о томе је и даље нејасна и док су неки Црногорци увјерени да су у то 
били на неки начин уплетени Руси, други су убјеђени да су хапшења наводних 
завереника дио драме коју је спремила владајућа странка да уплаши оклијевајуће 
и НАТО-у наклоњене бираче да гласају за њу”, наводи се у анализи.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00cd01d2edbf%247efb4aa0%247cf1dfe0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to