b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=06&dd=27&nav_category=64&nav_id=1276508>
  


Potvrđeno: Holandija delimično kriva za smrti u Srebrenici


9-11 minutes

  _____  

Hag -- Apelaciono veće holandskog suda potvrdilo da Holandija snosi delimičnu 
odgovornost za smrt 300 muslimana koji su ubijeni u Srebrenici. 

Izvor: B92, Beta utorak, 27.06.2017. | 11:16 -> 14:41 

Foto: Gettyimages

Oni su ubijeni nakon napada bosanskih Srba na bazu pod zaštitom UN. 

U pitanju je potvrda presude iz 2014. po kojoj su pripadnici mirovnog bataljona 
UN iz Holandije mogli da znaju da će muslimanski muškarci i dečaci koj su 
tražili utočište u Potočarima biti ubijeni ako budu naterani da izađu iz dela 
pod zaštitom UN.

U pitanju su događaji iz 13. jula 1995, a na presudu iz 2014, na koju se žalila 
država Holandija. 

Holandija je proglašena odgovornom zbog toga što njen bataljon, pod mandatom 
UN, nije više od 300 bošnjaka evakuisao u svoju vojnu bazu u Potočarima, u 
okolini Srebrenice, te je Holandija proglašena krivom za njihovu smrt. 
Apelacioni sud čije sedište je u Hagu je danas, kako je saopštio predsedavajući 
sudija Gepke Dulek, presudio da su ti ljudi bili "lišeni šanse da prežive". 

Žalbeno veće, međutim, u velikoj meri je podržalo ranije procene o "smanjivanju 
obima štete", smatrajući da bi šanse da ti ljudi prežive, da su ostali pod 
zaštitom holandijskih vojnika, bile oko 30 odsto. 

"Država je stoga odgovorna za 30 odsto gubitaka koje su pretrpele porodice 
žrtava", naveo je sud. Presuda iz 2014. godine nije uključivala tu 
kvalifikaciju. 

Holandsko Ministarstvo odbrane je saopštilo da će vlada pažljivo proučiti 
najnoviju presudu. "Polazna tačka je da su bosanski Srbi odgovorni", navodi se 
u saopštenju. 

Presuda Apelaciono suda je najnovija u nizu pravnih slučajeva u Holandiji u 
vezi s njenom ulogom u masakru u Srebrenici i odgovornošću njenih vojnika. 
Sudska odluka je izazvala nezadovoljstvo organizacije Majke Srebrenice. 

Predsednica te organizacije Munira Subašić, koja je bila u sudnici, ocenila je 
da presuda predstavlja "ogromnu nepravdu". 

Majke Srebrenice su tužbu na 300 stranica podnele u junu 2007. godine i traže 
da Holandija odgovara zato što nije sprečila genocid u toj zaštićenoj enklavi 
UN. 

Srebrenica je tokom rata u BiH (1992-1995) bila proglašena zaštićenom zonom, a 
čuvala ju je jedinica holandske vojske u sastavu meunarodnih snaga UN 
rasporedjenih u BiH. 

Lako naoružani, holandski vojnici, koji nisu imali podršku iz vazduha i koji su 
bili pod vatrom, bili su prinuđeni da napuste enklavu prepuštajući je snagama 
bosanskih Srba koji su odveli i ubili oko 8.000 muslimanskih muškaraca i 
dečaka. 

Podsetimo, prvostepeni sud u Hagu doneo je u julu 2014. godine presudu kojom je 
Holandiju proglasio odgovornom 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=10&dd=06&nav_id=1184938>  
zbog toga što njen bataljon, pod mandatom UN, nije evakuisao više od 300 
bošnjačkih muškaraca izbeglih u njihovu vojnu bazu u Potočarima, u okolini 
Srebrenice, te je ta zemlja proglašena krivom za njihovu smrt. 

Zvaničnici holandije su naveli da "niko nije mogao predvideti da će se dogoditi 
genocid". "Niko nije mogao ni da pomisli da bi u Evropi 1995. godine mogao da 
se dogodi genocid", rekao je pravni zastupnik Holandije Bert-Jan Hutzagers. 

Sud je tada odbio kao neosnovane navode majki i supruga ubijenih Bošnjaka po 
kojima je Holandija odgovorna za smrt oko 8.000 muškaraca i mladića, koje su u 
julu 1995. godine ubile trupe pod komandom generala Vojske Republike Srpske 
Ratka Mladića. 

U Septembru 2016. objavljeno je da će oko stotinu bivših holandskih pripadnika 
mirovnih snaga UN možda tužiti holandsku vladu zato što ih je poslala da brane 
Srebrenicu 1995. godine.  
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=09&dd=27&nav_category=78&nav_id=1181643>
 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/004701d2ef43%247b800340%24728009c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to