srna <http://www.srna.rs/novosti/509665/hrvatovanje-na-srpskim-ledjima-.htm> 
.rs 


ХРВАТОВАЊЕ НА СРПСКИМ ЛЕЂИМА | СРНА


4-5 minutes

  _____  

Специјални сервиси 

Данас је свака Југославија, која је била једина основа за стварање Хрватске, 
проказана као "пакао за Хрвате" и "србославија", а њени симболи су изједначени 
са фашизмом... 


Пише: Ненад ТАДИЋ 

БИЈЕЉИНА, 29. ЈУНА /СРНА/ - Срби, Југославија и некадашњи југословенски 
предсједник Јосип Броз Тито су сталне и најдраже мете /бројних/ припадника 
хрватске деснице, али и дежурних "домољуба", мада је питање гдје би данас, без 
ових "реликвија зла", хрватска држава уопште била. 

Како би била писана историја балканских простора да српска династија 
Карађорђевића и Србија нису 1918. године одлучили да створе Краљевину Срба, 
Хрвата и Словенаца и да су прихваћене опције о уједињењу са српским 
сународницима у ослобођеној БиХ, без југословенског повезивања? 

Хрвати су прво ушли у назив једне државе, затим се национално еманциповали, па 
онда и територијално /Бановина Хрватска у Краљевини Југославији/. 

Хрватска је први пут постала република 1943. године, и то вољом Тита и оних за 
које десничари и неоусташе данас тврде да су били највећи крвници Хрвата. 

Да се не помиње чињеница да су усташе и њихов вођа Анте Павелић препустили 
Далмацију и Истру фашистичкој Италији у замјену за "независну" Хрватску, а 
заправо кољачку "државу" и савезницу вође нациста Адолфа Хитлера. 

Тек под диктатором Титом, у оквиру СФРЈ и захваљујући партизанима те територије 
су враћене. 

Срби су на подручјима данашње Хрватске све до 1944. године чинили већину бораца 
у партизанском и антифашистичком покрету. Тек са падом фашистичке Италије 
почиње општи прелазак домобрана и усташа у партизанске јединице. 

Далматинци су били, заправо, најбројнији хрватски партизани, што је и 
разумљиво, јер их је Павелић продао и предао фашистима. 

Кад се све ово узме у обзир, а ријеч је о опште познатим чињеницама из 
историје, постаје јасно да су они без којих хрватске државе данас не би било, 
или сигурно не у оваквом облику, у данашњој Хрватској проказани за све проблеме 
друштва. 

Срби који су популационо пали испод пет одсто према званичном попису, 
Југословени којих је пар стотина у Хрватској и Тито, који је мртав већ 37 
година, наводно "спречавају просперитет хрватске државе". 

Ако је Тито у Хрватској злочинац због Блајбурга и послијератне одмазде, шта 
онда Срби треба да кажу?

На српском оружју из Првог свјетског рата подигнута је прва Југославија и 
извршено уједињење Јужних Словена.

На масовним гробницама усташке Независне Државе Хрватске и на бројним српским 
жртвама подигнута је друга Југославија, а поготово Савезна Република Хрватска, 
која је, након усташког оргијања и савезништва са Хитлером, могла да постоји 
само у оквиру СФРЈ и никако другачије. 

И то у саставу искључиво комунистички оријентисане Југославије, уз 
територијалну и уставну контролу и слабљење Србије /двије аутономне покрајине/, 
мада ту идеологију највише мрзе хрватски националисти. 

Данас је свака Југославија, која је била једина основа за стварање Хрватске, 
проказана као "пакао за Хрвате" и "србославија", а њени симболи су изједначени 
са фашизмом.

Усташки ресентимент шири се Хрватском већ годинама, кокетирање са усташтвом 
претворило се у институционални изазов, антифашистички споменици одавно су 
одлетјели у ваздух, а Срба више скоро да и нема.

Гдје би данас хрватски националисти хрватовали да није било српске династије, 
прве и друге Југославије, Срба и диктатора Тита? 

Гдје би данас били Истра, Далмација и Загреб без официрског "Бре!", без одавно 
протјераних Личана и Банијаца?

То је наградно питање за милион куна, али само за добар дио данашњег хрватског 
друштва. 

Одговор је, наиме, лако наћи у било ком пристојнијем уџбенику историје. Под 
условом да није из периода Независне Државе Хрватске и да га не издаје Хрватска 
академија знаности и умјетности у дијаспори /ХАЗУД/. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d401d2f2c2%24a99a88e0%24fccf9aa0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to