nspm 
<http://www.nspm.rs/hronika/voja-zanetic-izvini-bruto-domaci-proizvodu.html> 
.rs 


Воја Жанетић: Извини, Бруто Домаћи Производу


Вечерње новости

4-5 minutes

  _____  

 ИЗВИНИ, Бруто Домаћи Производу.

Нисмо нешто стигли Тобом да се бавимо ових дана. Разумећеш нас, било је толико 
тога занимљивијег: била инаугурација, преламало се око Премијера, дискутовало 
се о опредељењима политичким и сексуалним, реизбирали се и бирали министри, 
гледало се ко је а ко није и зашто служио војску, женио се кошаркаш и разводио 
певач, било пар хапшења, некако баш таман пред досадни викенд... Сем тога, 
свако мало нека последица глобалног отопљавања малтретира метеорологију, а и 
таблоиди се међусобно малтретирају, такође. И на све то шарено и интересантно 
што окупира пажњу, сад да гледамо неке сувопарне бројке и проценте - а што Ти у 
суштини јеси - па где сад тиме да се бавимо? Па, добро, ево, бавићемо се овде.

Знамо, дакле, да Ти и ниси нешто баш импозантно. Гледано у светским оквирима, 
оно што се Бруто Домаће Произведе у Србији представља хиљаду шестсто шездесет 
шести део глобалне економије (0.06%), притом се уопште не шалимо, иако бројка 
сама по себи изгледа као да је из вица изашла. Тај тако мали допринос светској 
производњи је отуд што се у привредне активности не рачуна рад у изборним 
кампањама, лајковање и коментарисање по интернету, радни сати проведени у 
кладионичарским анализама и нерадни дани потрошени за гледање огласа за посао у 
иностранству. Елем, да се и овај рад рачуна, могло би се Тобом поносити далеко 
више но што је то сада случај. А сад је случај овакав:

Гледано по томе колико се овде произведе по глави становника, испадне да је то 
замало пола од светског просека, а шест пута мање од просека у Европској унији, 
територији из које је ових дана и једна Бугарска послала свој први 
телекомуникациони сателит у свемир. Уз помоћ кога ће можда - успут да 
констатујемо - бити могуће и посматрање рада овдашњих новоуспостављених чувара 
контејнера, а чији је један од задатака да спречавају неовлашћено узимање 
ђубрета. А што, да се вратимо на тему, говори о томе да смо овде тренутно више 
фокусирани на то да се сачува Бруто Домаће Бацање од тога да се повећа Бруто 
Домаћи Производ. И ђубре сад захтева обезбеђење. Па није ни чудо да Теби не иде 
најбоље.

А да Ти не иде најбоље говори и једна ове недеље објављена вест, којој је у 
овдашњој јавности посвећена пажња таман колико оку треба да пређе са 
здравственог билтена о старлетиној задњици на информативно бућкало за сомове о 
томе да ће земља у новембру бити 12 дана у мраку. Вест, дакле, каже да Ти у 
прва три месеца ове године имаш раст од свега 1,2 посто, те да је у Европи по 
том питању горе било само у Македонији, Грчкој и Швајцарској. Овој последњој 
земљи се то вероватно десило јер су тамо сви кредити у швајцарцима... Него, да 
поједноставимо ствар: ако је Твој раст нека врста показатеља брзине у напретку, 
овде се напредује два до четири пута спорије од земаља ЕУ. И ето откуд то да се 
њима не жури да нас тамо приме: а коме се жури да га стигне неко ко толико 
заостаје?

Ствари с Тобом, дакле, стоје тако да си Ти, у ствари, прво и скоро једино 
питање којим треба да се бавимо. На тај начин и из те перспективе много брже 
бисмо дошли до закључака који су преко потребни, о заиста најбитнијим питањима: 
шта ћемо с нама и с Тобом у временима две истовремене индустријске револуције и 
једне дуговремене селидбе капитала; да ли је за Твој раст ефикаснији дијалог 
или монолог о Теби, чврста или мека рука; да ли Твом расту одговара заслепљена 
отимачина за монополе, проценте и провизије, а притом око свега што је 
очигледно одавно застарело; хоћеш ли Ти баш заиста бити дугорочно већи ако се 
овде субвенционише и инвестира само у јефтини мануелни рад; ко ће и шта да 
ради, ако сви радно продуктивни оду; и на крају - какав је то и у чему земља 
лидер, ако ће сви бити испред ње?

Него, ето, има занимљивијих ствари, па не стижемо Тобом да се бавимо. А посебно 
не ових дана, кад нам се необична и Влада и подела власти догодила, а и још 
штошта необично приде. А нисмо стизали ни ових месеци, ни ових година, ни ових 
деценија. Па је зато тако како је, па су зато све теме важније од Тебе. Извини, 
дакле, и опрости, ако можеш. А ако не можеш, чекамо Твоју освету, далеко било. 
А можда и није тако далеко.

Ако рачунамо нето, а не бруто.

(Вечерње новости)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/003f01d2f330%24147ef4d0%243d7cde70%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to