dw.com 
<http://www.dw.com/sr/srbija-%C4%87e-dominirati-u-novojugoslaviji/a-39654771?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


„Srbija će dominirati u Novojugoslaviji“ | Izbor iz štampe | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

5-6 minutes

  _____  

Nemačka štampa se, između ostalog, bavi i problemima Balkana – povodom samita o 
Zapadnom Balkanu koji se upravo održava u Trstu. Neki autori ideju o ekonomskoj 
uniji na tom području vide kao rađanje nove Jugoslavije.

„Na Zapadnom Balkanu nacionalne elite rizikuju krhki mir kako bi skrenule 
pažnju sa neuspeha sopstvenih vlada“, piše za Frankfurter algemajne cajtung 
gostujući autor Nils Anen, portparol za spoljnopolitička pitanja poslaničkog 
kluba SPD u Bundestagu: „Na samitu o Zapadnom Balkanu, Evropska unija mora 
odlučno da reaguje na tu neodgovornu politiku. Nemačka i EU moraju da se jače 
angažuju i da nedvosmisleno stave do znanja: pregovori o pristupu moraju biti 
vođeni ozbiljno, EU-perspektiva zemalja Zapadnog Balkana ostaje, ali o 
regionalnom pomirenju i principima pravne države kao preduslovima za to – nema 
diskusije.“

„Zapadni Balkan se vratio na politički dnevni red. No ovaj put Evropu 
uznemiruju unutrašnjepolitičke vesti iz regiona: međusobne provokacije između 
Srbije i Kosova, velikoalbanska retorika kosovskih političara ili nasilan upad 
u parlament pripadnika poražene vlade u Makedoniji – neke to podseća na nasilne 
devedesete godine. Ali, ta istorijska paralela je varka: nove napetosti su 
nastale ne zbog etničkih sukoba, već zato što nacionalne elite hoće da učvrste 
svoju vlast i ometu demokratske reforme“.

„Proteklih meseci, vodeći političari na Balkanu su svesno doprinosili trovanju 
klime u državama i između njih. Očigledno je: nacionalističke emocije bi 
trebalo da im obezbede podršku i pomognu da se izgube iz vida loši bilansi 
vlada. To je neprihvatljiva, to je loša strategija. Realni problemi Zapadnog 
Balkana su u drugim oblastima: ilegalna trgovina oružjem, organizovani 
kriminal, endemska korupcija i ekstremna nezaposlenost mladih i egzodus mladih 
i dobro obrazovanih.“

„EU na aktuelne događaje u regionu ne bi smela da odgovori ublažavanjem uslova 
za pristup. Takav geopolitički popust bi uništio kredibilitet EU i ona bi iz 
ruku ispustila sredstva pritiska na vlade na Zapadnom Balkanu. Vlade na Balkanu 
moraju da prihvate da kanon vrednosti EU, poštovanje demokratskih institucija, 
prava opozicije i sloboda štampe nisu stvari koje mogu da se dovode u pitanje- 
EU mora da izbrši nedvosmislen pritisak na te zemlje da sprovedu reforme, a s 
druge strane da jasno stave do znanja da te reforme nisu nikakva usluga Evropi, 
već su u njihovom interesu.“

Carinska unija?

A u dnevniku Velt je novinar Boris Kalnoki objavio članak pod naslovom: „Zašto 
Brisel hoće da stvori novu Jugoslaviju“: „Ideja je rođena na Balkanu. 
Formulisao je srpski predsednik Aleksandar Vučić: zar ne bi bilo praktično da 
se zemlje na Balkanu povežu zajedničkim ekonomskim prostorom? To bi mogao biti 
prvi korak ka pristupu u EU. EU je brzo i zahvalno počela da razmatra tu ideju“.

„Na Balkanu više zemalja hoće u EU – ali Unija je u svojoj dubokoj krizi 
zabavljena drugim stvarima. Tako bi carinska unija mogla biti dobar instrument 
da se dobije na vremenu. EU ne mora da prima nove članove, ali može da sačuva 
svoj uticaj na Balkanu - gde se konkurentske sile bore za uticaj“

„Komesar za proširenje EU Johanes Han 
<http://www.dw.com/sr/han-milijardu-evra-za-zapadni-balkan/a-39651177>  stalno 
naglašava da je cilj – pristup EU. Od njega potiče formula: pozitivna međusobna 
zavisnost zemalja Zapadnog Balkana mogla bi da doprinese da se sveprisutne 
etničke trzavice u regionu ublaže. To bi u osnovi bilo ponovno rođenje stare 
Jugoslavije, samo u vidu carinske i transportne unije. Naravno, bez Hrvatske i 
Slovenije, koje već pripadaju EU. Ali zato sa Albanijom. Srbija, Bosna i 
Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Makedonija – bila bi to unija siromašnijih 
zemalja-naslednica Jugoslavije. Lako je razumeti zašto bi to Beogradu moglo da 
se svidi. Srbija bi u toj slici bila težište kojem gravitira sve ostalo“.

„Kao što je Beograd dominirao u staroj Jugoslaviji, tako bi bio dominantan i u 
ovoj Novojugoslaviji. Makedonija više ne bi morala da strahuje za svoju 
egzistenciju. Napokon bi bila deo većeg saveza, umesto da je sama, okružena 
neprijateljski nastrojenim susedima: Grčkom, Albanijom, Bugarskom, Srbijom, 
koje sve misle da Makedonija nije prava država i da delom pripada zapravo 
njima. I Bosna bi se kao deo takve Uniej manej bojala mogućnosti da se jednog 
dana raspadne.“

„Ankete pokazuju da je raspad Jugoslavije nešto zbog čega se u svim republikama 
koje su je nasledile – osim možda na Kosovu – kaju. Raspad Jugoslavije je doneo 
vakuum u evropskoj arhitekturi moći, vakuum koji do danas nije popunjen. Kao 
što je raspad Habzburškog carstva jednom učinio Evropu slabijom pa je Hitler 
iskoristio slabosti novonastalih patuljastih država, tako je i kraj Jugoslavije 
stvorio permanentan konflikt u srcu Evrope, koji nikada nije sasvim ugašen.“

Priredio: Saša Bojić

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00d501d2fb31%242a3659e0%247ea30da0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to