b92.net 
<http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2017&mm=07&dd=14&nav_id=1282689>  


"Ne mislite o odlasku Fijata, nego o ugovoru"


10-12 minutes

  _____  

Za državu je veoma važno da Fijat ostane da posluje u Srbiji, a neophodno je da 
svaki strani investitor sedne sa sindikatima i da razgovara. 

Izvor: Tanjug petak, 14.07.2017. | 14:28 

(Foto: Getty images)

Eventualnim gašenjem proizvodnje Fijatovih automobila u Srbiji ugrožava i 
čitava industrija komponentskih delova.

Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović kaže za Tanjug i da je 
veoma važno da li će desetogodišnji ugovor sa Fijatom, koji je potpisala 
država, a koji ističe naredne godine, biti produžen. 

"Najbolje bi bilo da se pronađe kompromis između sindikata i investitora, ne 
ulazeći u opravdanost zahteva sindikata kada su u pitanju njihovi zahtevi za 
većom platom i boljim uslovima rada. Mislim da bi svaki poslodavac, pa samim 
tim i strani investitor, morao vrlo ozbiljno da to prihvati i da sa sindikatima 
pregovara", kaže Vlahović. 

On objašnjava da Fijat nije toliko veliki neto izvoznik, međutim ističe, 
posebno je važan za razvoj čitave automobilske industrije i industrije 
komponentaša. 

"Za nas je važno da Fijat ostane u Srbiji, jer Fijat je jedan od najvećih 
izvoznika, ne tako veliki neto izvoznik, kada se pogleda koji je nivo uvoza za 
proizvodnju automobila. Međutim, posebno je važan upravo za razvoj čitave 
automobilske industrije, industrije komponentaša, jer sa eventualnim odlaskom 
Fijata, postavlja se pitanje da li i ove druge industrije nalaze svoj opravdani 
ekonomski motiv za ostanak", objašnjava Vlahović. 

Na pitanje kako država može da učestvuje u rešavanju zahteva štrajkača i u 
drugim kompanijama, poput Gorenja, Vlahović kaže da država nema mnogo prostora 
za delovanje tamo gde nije u upravljačkom i vlasničkom odnosu sa stranim 
investitorom. 

"Kada je u pitanju država, ona nema velikog manevarskog prostora, izuzev, kada 
je u pitanju Fijat, s obzirom da je država istovremeno i suvlasnik fabrike 
automobila. Drugim rečima, država se tu može uključiti kao jedan od vlasnika 
fabrike automobila Srbije i da učestvuje na strani investitora u pregovorima sa 
sindikatima", objašnjava Vlahović. 

On kaže da je jako važno poštovanje zakona o radu i poštovanje svih drugih 
zakonskih propisa koji regulišu tu materiju. 

"I s tim u vezi, država mora sa svojim inspekcijama da kontroliše na koji način 
se ostvaruju svi oni predviđeni uslovi rada koji su definisani u skaldu sa 
zakonom", ističe on. 

Vlahović smatra da je najznačajnije pitanje pred državom, a vezano za Fijat, 
pitanje da li će i na koji način biti produžen desetogodišnji ugovor sa Fijatom 
koji ističe sledeće godine. 

"Ono što je činjenica je da iduće godine ističe desetogodišnji ugovor koji je 
Fijat potpisao sa državom i koji podrazumeva, izmeđuostalog, i 
subvencioniranje, odnosno, investiranje od strane države", kaže on i dodaje da 
se radi o "joint venture" aranžmanu između države i privatnog investitora. 

On objašnjava da je bitno da se napravi dogovor pod povoljnijim uslovima za 
državu, nego što je to sadašnjim ugovorom definisano. 

"Ne mislim da će ishod ovog štrajka determinisati ostanak ili odlazak Fijata iz 
naše zemlje. Mislim da je za nas mnogo važnija priprema tog novog ugovora sa 
Fijatom pod povoljnijim uslovima za državu", kaže on, a na pitanje koji bi to 
uslovi trebalo da se postave u naredni ugovor, Vlahović objašnjava: 

"Teško je u ovom momentu definisati koji bi to bili uslovi. U svakom slučaju, 
država mora da se povlači iz subvencioniranja, odnosno finansiranja već 
postojećih investitora i siguran sam će država u tom pravcu nastojati da 
potpiše novi ugovor".

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/009d01d2fca6%24c1a01430%2444e03c90%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to