blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/politika/vucic-pozvao-trampa-da-poseti-srbiju-bio-bi-to-najbolji-docek-u-ovom-delu-evrope-i/y9pby9d>
  


"Bio bi to najbolji doček u ovom delu Evrope, i šire"


Foto: Vlada Srbije / Promo

11-14 minutes

  _____  

Tanjug | 18. 07. 2017 - 10:18h 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je sa američkim 
potpredsednikom Majkom Pensom dogovorio da ubuduće imaju ličnu komunikaciju. 
Predsednik Srbije pozvao je američkog predsednika Donalda Trapma da poseti 
Srbiju.

 

Vučić je ocenio da su njegovi razgovori sa američkim potpredsednikom u Beloj 
kući dodatno doprineli stvaranju većeg međusobnog poverenja.

„Dogovorili smo nastavak naše lične komunikacije i mislim da je ovaj sastanak, 
posle važnih razgovora sa senatorima i kongresmenima, dodatno doprineo 
učvršćivanju srpsko-američkih odnosa, stvaranju većeg poverenja i još snažnijeg 
prijateljstva", rekao je on sinoć novinarima.

VIDEO: Reče li Tramp nešto o Srbiji?! 

Vučić je preneo da je sa Pensom imao izvanredan sastanak, da je čestitao 
predsedniku SAD Donaldu Trampu i njemu na izbornoj pobedi, ali i na važnim 
stvarima koje rade za svoju zemlju.

Poziv Trampu da poseti Srbiju

Pozvao je Trampa i Pensa da posete Srbiju, smatrajući da će najbolji doček u 
tom delu Evrope i šire upravo imati u našoj zemlji.

„Razgovarali smo o svim ključnim regionalnim pitanjima, bilateralnim odnosima 
SAD i Srbije. Razgovarali smo i oko onih pitanja koja predstavljaju problem za 
Srbiju i region. Jasno smo stavili do znanja da se ti problemi moraju rešavati 
na miran, civilizovan način, ali da pokušamo da stvari ne održavamo u stanju 
zamrznutog konflikta u narednih stotinu godina, već da vidimo šta možemo da 
donesemo kao rešenja u narendom periodu", istakao je predsednik Srbije.

 

Foto: Vlada Srbije / Promo Dogovor: Vučić i Pens 

Rekao je da su postigli visok nivo saglasnosti oko ključnih pitanja.

„Mislim da je danas bilo dobro biti gradjanin Srbije i dobiti takvu vrstu 
poštovanja. Zahvalan sam potpredsedniku Pensu koji me je prvi put, a nije meni 
prvi put da sam u Beloj kući, ispratio do vrata i pokazao posebno poštovanje 
prema delegaciji Srbije", konstatovao je on.

Vučić je dodao da je razgovarao sa Pensom i o očuvanju teritorijalnog 
integriteta, mi iz našeg ugla naše zemlje, ali i o tome kako Amerika doživljava 
ulogu Rusije i kako to mi činimo.

„Mislim da smo se dobro razumeli. Rekao sam da se Srbija nalazi na evropskom 
putu, a Amerika podržava taj put. Srbija ima prijateljske odnose i sa Ruskom 
federacijom, ali i sa svim drugim državama", kazao je on.

Predsednik je rekao da ne želi da ulazi u detalje razgovora o odnosu prema 
Krimu i Kosovu, jer bi neko mogao da izvlači pogrešne zaključke.

Dodao je da je bilo reči i o privlačenju američkih investitora, ukazujući da 
povećanje trgovinske razmene i dolazak investitora znači uvek bolje političke 
odnose, pošto su Amerikanci uvek racionalni.

„Veoma sam zadovoljan. Ovo je šlag na torti uspešne posete i mislim da će 
odnosi izmedju Srbije i SAD biti sve bolji. Došao sam ovde da pomognem našoj 
zemlji da stvorimo bolje odnose za budućnost. Mislim da smo postavili ne 
temelje, već prvu ploču i počeli da zidamo prvi sprat dobre kuće", objasnio je 
on na kraju dvodnevne posete SAD.

Upitan da li Srbija priznaje kao i SAD ustavno ime Makedonije, predsednik Vučić 
je odgovorio da je Srbija priznala ustavno ime Makedonije, iako je ta zemlja 
priznala nezavisnost Kosova, sigurno uprkos volji svog stanovništva.

Takodje je preneo da je sa Pensom kratko razgovarao i o Bosni i Hercegovini, 
dodajući da je ono što je zajednički interes pre svega mir i stabilnost u 
regionu, što podrazumeva mir i stabilnost u Bosni, a ukoliko toga nema u toj 
zemlji, onda je teško da ga ima bilo gde u regionu.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/004601d2ffc3%24349325d0%249db97170%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to