informer.rs <http://informer.rs/vesti/drustvo/144184/PRLJAVA-IGRA-POLJACI-NUDILI-MILIONA-EVRA-NAM-OTMU-FIJAT-Evo-zeleo-okoristi-strajka-Kragujevcu>
PRLJAVA IGRA! POLJACI NUDILI 225 MILIONA EVRA DA NAM OTMU FIJAT! Evo ko je želeo da se okoristi od štrajka u Kragujevcu! Informer 5-6 minutes _____ PRLJAVA IGRA! POLJACI NUDILI 225 MILIONA EVRA DA NAM OTMU FIJAT! Evo ko je želeo da se okoristi od štrajka u Kragujevcu! Kriza u Kragujevcu najviše koristi Poljacima, koji su spremni da izdvoje veliki novac kako bi privoleli "Fijat" da premesti proizvodnju iz Srbije u njihovu fabriku u gradu Tihi. Italijanski i poljski sindikalci zbog toga nagovaraju radnike u Srbiji da nipošto ne prekidaju štrajk E. I. 19. 07. 2017. 18:59 Štrajk u "Fijatovoj" fabrici u Kragujevcu po svaku cenu žele da iskoriste Poljaci, koji su spremni da izdvoje čak 225 miliona evra kako bi privoleli italijanskog auto-giganta da premesti proizvodnju iz Srbije u njihovu zemlju, saznaje Informer u dobro obaveštenim poslovnim krugovima. Čim su videli da se štrajk u Kragujevcu zahuktava, Poljaci su najpre ponudili 'Fijatu' 100 miliona evra za prelazak u njihov proizvodni pogon u mestu Tihi, a sada su odlučili da ulog povećaju na čak 225 miliona evra! U ovu prljavu igru uključili su se i poljski, ali i italijanski sindikalci, koji uporno nagovaraju srpske radnike da nipošto ne prekidaju štrajk i da se "izbore za svoja prava". KRIZA U FIJATU MORA DA SE REŠI U NAREDNA TRI DANA: Ugrožena sudbina 25.000 ljudi, ITALIJANI NA KORAK OD ODLASKA! <http://www.informer.rs/vesti/ekonomija/144038/KRIZA-FIJATU-MORA-RESI-NAREDNA-TRI-DANA-Ugrozena-sudbina-ljudi-ITALIJANI-KORAK-ODLASKA> Pakleni plan Žele novi model Poljaci žele da Srbiji preotmu model "500L", ali i da u perspektivi počnu da prave potpuno novi model "fijata" Plan Poljaka je da u Tihi premeste proizvodnju modela "500L", ali i da u perspektivi obezbede da se u njihovoj fabrici pravi potpuno novi model "fijata". - Poljacima se u svakoj varijanti isplati da im "Fijat" dođe. Kada su videli da je štrajk u Kragujevcu zapao u pat-poziciju, rešili su da iskoriste priliku i po svaku cenu pridobiju Italijane. Oni su pre nekoliko dana pred čelnike "Fijata" izašli sa "nepristojnom ponudom" od čak 225 miliona evra investicija u proizvodnju modela "500L", ali i novog modela u perspektivi. Tih 225 miliona evra je bukvalno poklon od Poljaka, a plus se priprema i program subvencija po svakom radnom mestu. Poljaci tvrde da u svojoj fabrici u Tihom imaju sve uslove da u rekordnom roku započnu proizvodnju modela koji se do juče pravio u Kragujevcu. Pomno prate dešavanja u Srbiji i nadaju se da se štrajkači u Kragujevcu neće dogovoriti sa poslodavcima iz "Fijata" - kaže naš sagovornik upućen u poslovanje "Fijata". Promo Međutim, prema rečima našeg izvora, Poljaci ne sede skrštenih ruku, već preko svojih sindikalaca uporno lobiraju za nastavak štrajka u Kragujevcu. - Poljski, ali i italijanski sindikalci ubeđuju radnike u Srbiji da će dugotrajnim i upornim štrajkom sigurno naterati čelnike "Fijata" da popuste pred njihovim zahtevima. Međutim, istina je sasvim drugačija, jer "Fijat" kroz svoju istoriju gotovo nikada nije pregovarao sa štrajkačima. Jasno je da iza navodne podrške sindikata u Poljskoj ne stoji nikakva radnička solidarnost, već najprljavija igra. Oni priželjkuju da se u Kragujevcu štrajk nastavi, jer bi im takav scenario išao naruku. Oni misle da su ljudi u Srbiji zaboravili da su pre samo devet godina italijanski radnici "Fijata" i poljski sindikati oštro protestovali u javnosti zbog dolaska automobilskog giganta u Kragujevac, samo zato što su bili uplašeni za svoja radna mesta - navodi Informerov izvor i dodaje da su poljski radnici i sada uplašeni za radna mesta jer "Fijatova" fabrika u mestu Tihi je prošle godine zabeležila pad proizvodnje od 9,5 odsto. BRNABIĆ I PREDSTAVNICI ŠTRAJKAČA: Pregovori o Fijatu konstruktivni, nastavljaju se sutra! <http://www.informer.rs/vesti/drustvo/144179/BRNABIC-PREDSTAVNICI-STRAJKACA-Pregovori-Fijatu-konstruktivni-nastavljaju-sutra> Informer DOBILI PODRŠKU VLADE Štrajkači u "FCA Srbija" Kapitalizam je surov Ekonomski savetnik u Vladi Srbije Vladimir Krulj kaže da bi bilo dobro da se dijalog predstavnika radnika kragujevačkog 'Fijata' sa menadžmentom te kompanije što je moguće pre obnovi jer je to u interesu pre svega samih radnika. Kapitalizam je surov Nema tu milosti, čelnici "Fijata" će oberučke prihvatiti ponudu Poljaka ako im bude odgovarala Danilo Šuković, ekonomski stručnjak - Svako odustajanje od dijaloga u "Fijatu" ne nosi dobru poruku za bilo koga. Zna se ko gubi odustajanjem od razgovora - radnici, grad Kragujevac, zapravo cela Srbija. To bi onda značilo da bi "Fijat" mogao da izmesti proizvodnju modela "fijat 500L", i to u Poljsku. Sve to utiče na spoljnotrgovinsku razmenu Srbije jer "Fijat" učestvuje u BDP-u u velikom procentu - kaže Krulj. Ekonomista Danilo Šuković kaže da radnici imaju male plate u "Fijatu" i da su svakako najoštećenija strana. Ipak, on dodaje da svaki investitor ima pravo da ide tamo gde mu više odgovara. - Kapitalizam je surov i normalno je da će "Fijat" da traži bolje uslove. Oni će verovatno iskoristiti dobru ponudu iz Poljske i izmestiti proizvodnju. Tu nema milosti, svako ide tamo gde mu više odgovara - zaključio je Šuković. IZA ŠTRAJKA U FIJATU STOJI POLITIČKI INTERES: Premijerka Brnabić smatra da su radnici izmanipulisani! <http://www.informer.rs/vesti/politika/143915/IZA-STRAJKA-FIJATU-STOJI-POLITICKI-INTERES-Premijerka-Brnabic-smatra-radnici-izmanipulisani> -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/016f01d300f0%247792d960%2466b88c20%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
