rtvbn.com <http://www.rtvbn.com/3873611/unaprijed-je-bilo-sve-rezirano->  


Unaprijed je bilo sve režirano


5-6 minutes

  _____  

„Nisam želela da me love i da se krijem, otišla sam dobrovoljno u Hag, mirno 
spavam i nikada se nisam zbog toga pokajala”, kaže Biljana Plavšić. Nekadašnja 
predsednica Republike Srpske, jedina žena u Predsedništvu BiH u SFRJ, biolog i 
haška osuđenica, u ekskluzivnom intervjuu za „Alo!” govori o životu u zatvoru, 
o tome šta ju je nateralo da prizna krivicu, da li se i zbog čega kaje, kao i 
ko je mogao da spreči krvavi građanski rat u BiH. Tvrdi da je sve bilo 
izrežirano. . . 

*       Vijesti
*       Republika Srpska

Nedjelja, 30.07.2017. | 10:16 

 

Biljana se ne predaje, i dalje je onaj borac. Napunila je 87 godina, ali je i 
dalje aktivna. 

Kaže da svakog dana odlazi u hram sv. Save, koji joj život znači...

Upitana kako provodi dane, ona odgovara šta da vam kažem... 

"Završava se dan, a ja tek tada shvatim da nisam mnogo toga završila od onoga 
što sam planirala, kratko mi je vreme. Tada shvatim da je priroda sve savršeno 
uradila. Jednostavno, sve što radim, dugo traje. Usporena sam, mišići nisu jaki 
kao što su bili, jedino se još na mozak ne mogu požaliti",kaže ona.

Navodi da svakog dana ide u šetnju. 

"Verujem da me to održava zdravom i u životu. To je moja terapija. Kad ustanem, 
kod kuće odradim vežbe, onda jedan sat hodam, zatim se vratim kući i kažem: 
„Dragi bože, toliko od mene”. Znate, u tim šetnjama dosta razmišljam, sitnica 
je dovoljna da me odvede u razmišljanja i neke događaje. Za čas se vratim 
svojim studentima, predavanjima i tako...",kaže Plavšićeva.

Govoreći o pruznanju krivice u Hagu, ona ponavlja krivica je moja, a ne mog 
srpskog naroda.

Na opasku novinara da se ipak ogradila u priznanju krivice, ona priznaje .

"Jesam. Rekla sam - odgovornost je individualna i dalje sam išla samo ja, nisam 
dala da se upliću država, moj srpski narod... Ne! Samo sam ja kriva. Priznajem 
krivicu, ona je samo moja i ničija druga, a najmanje mog srpskog naroda, tim 
rečima sam se obratila sudu u Hagu".prisjeća se Plavšićeva haških dana.

Na pitanje kako posle toliko godina gleda na rat u BiH i da li se mogao izbeći, 
Plavšićeva je mišljenja da se moglo izvjeći krvoproliće.

- Rat u BiH se mogao izbeći... Jednom rečenicom - mogao se izbeći. Da nije 
učinjeno nešto nelegalno i da se poštovala volja naroda na izborima, rat bi bio 
izbegnut", tvrdi Plavišićeva.

Naglašava da je najveći broj glasova na prvim višestranačkim izborima u BiH 
osvojio Fikret Abdić zvani Babo. 

"Tada su u Predsedništvu Bosne sedela dva predstavnika Srba, dva Bošnjaka, dva 
Hrvata i jedan Jugosloven, to je bio Ejup Ganić. Da je Abdić bio izabran, kao 
što je trebalo da bude, sve bi bilo drugačije. Onda je odjednom došla naredba, 
čak su i nama u SDS-u rekli da predsednik treba da bude Alija Izetbegović. 
Koljeviću i meni je to lično rekao Karadžić. Tako smo nas sedmoro dobili koga 
moramo da izglasamo, što smo i uradili. I sve je dalje otišlo kako je otišlo", 
prisješa se ona.

Odgovarajući na pitanje kako je Abdić podneo da ne bude izabran, ona kaže da je 
bio na sednicama Predsedništva tih i miran, ali kada bi na dnevni red došle 
ekonomske teme i standard građana, tu je bio bez premca. 

"Alija je uvek izlagao nacionalne probleme. Nikada neću zaboraviti dan kada je 
Alija izabran, ta naša sednica bila je veoma kratka, sve je brzo završeno, jer 
smo dobili naredbu za koga da glasamo. Kada su novinari izašli iz sale, Abdić 
je rekao: „Ostanite još malo”. Svi smo ostali, a on se tada obratio Aliji i 
rekao mu: „Ja sam osvojio najviše glasova, ali neka ti bude, Alija, ja imam 
vremena, a ti nemaš”. Tako je i bilo, znate, on je bio mnogo mlađi od njega. 
Hoću da kažem i to da sve što je Babo radio nije ugrozilo njegovo nacionalno 
opredeljenje i to smo svi znali. Nacionalno opredeljenje je jedno, a šovinizam 
drugo", kaže Plavšićeva.

Ona tvrdi da su joj još 1992. godine rekli da ide u Hag.

- Koljević i ja smo podneli ostavke na funkcije u Predsedništvu BiH kada su bez 
našeg saznanja u dva sata noću održali sednicu i proglasili opštu mobilizaciju. 
Lično sam odnela Aliji jedan primerak ostavke, a drugi u pisarnicu. Stjepan 
Kljuić, predstavnik Hrvata, 1992. godine mi je rekao: „Doviđenja do suđenja, na 
kojem ćete biti optužena, a ja svedok”. Samo sam iskolačila oči, rekoh - šta 
ovaj priča. Podsetiću vas da tada još nije bio ni osnovan Haški tribunal. 
Kasnije sam u spisima zaista videla da je Kljuić bio predložen za svedoka 
protiv mene u Hagu. Sve je bilo režirano još tada...", priča Plavšićeva.

(BN) 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005801d30a0d%24a19f9880%24e4dec980%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to