srna.rs <http://www.srna.rs/novosti/518380/oluja-nije-vojnicka-pobjeda--vec-izivljav anje-nad-svojim-gradjanima.htm>
"ОЛУЈА" НИЈЕ ВОЈНИЧКА ПОБЈЕДА, ВЕЋ ИЖИВЉАВАЊЕ НАД СВОЈИМ ГРАЂАНИМА 3-4 minutes _____ Друштво БЕОГРАД, 2. АВГУСТА /СРНА/ - Генерални секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир изјавио је Срни да у Хрватској нема разлога за обиљежавање годишњица од акције "Олуја", јер то није била никаква војничка побједа, већ иживљавање над сопственим грађанима српске националности. "То није била никаква војничка победа, то је било само иживљавање над сопственим народом, који су српске националности, али који су били грађани Хрватске. Ако се заиста жели доћи до помирења и до нормализације односа, онда би те тензије са хрватске стране и обележавање те годишњице морали готово да престану", додао је Будимир. Будимир је истакао да је изузетно тежак положај Срба у Хрватској, која не поштује потписане договоре, да се не рјешавају проблеми и да ће, ако се такво стање настави, биолошки нестанак Срба бити готово неминован. Он је нагласио да је ситуација у рјешавању проблема постала чак још и тежа након уласка Хрватске у ЕУ и након што је Српско народно вијеће подржало Владу хрватског премијера Андреја Пленковића. "У последње време, на основу онога што се дешава и што се у протеклих неколико година дешавало у Хрватској, где су повампирене идеје фашизма изнова заживеле, може се рећи да се из године у годину стање погоршава", додао је Будимир. Он је подсјетио, између осталог, на недавну ситуацију када су Срби током обиљежавања Дана устанка у Србу или помена погинулим у Глини били спријечени да се присјете и дају помен тим жртвама. Према његовим ријечима, Срби више неће бити ни национална мањина у Хрватској, јер се њихов број сваке године смањује. "У последњих неколико година, далеко је већи број оних који су из Хрватске дошли у Србију, него оних који су из Србије отишли у Хрватску, негде око 14.000 од 2002. године отишло је у Хрватску, а 35.000 је из Хрватске дошло у Србију", навео је Будимир. Будимир је истакао да удружења прогнаних стално указују на Бечки споразум о сукцесији из 2001. године, према којом је Хрватска била обавезна да се све врати на стање које је било прије рата 31. децембра 1990. године. Он је напоменуо да, иако је Хрватска ратификовала тај споразум 2004. године, није га примијенила, тако да је више од 30.000 Срба остало без станарског права, а у посљедње вријеме одузима се и земља коју Хрватска биљежи као своју имовину. Будимир је навео да ни проблем пензионера, који су очекивали да им се исплате пензије, није ријешен, а ријеч је о око 50.000 оних чији је положај најугроженији, те напоменуо да ни динарска и девизна штедња коју је Хрватска имала обавезу да исплати није испоштована. "Најтежа је ситуација када је ријеч о ексхумацији и идентификацији посмртних остатака који се још налазе у Институту за судску медицину у Загребу", закључио је Будимир. У хрватској војно-полицијској акцији "Олуја" 4. августа 1995. године на бившу Републику Српску Крајину протјерано је више од 220.000 Срба из Крајине, а око 2.000 Срба је погинуло и нестало. Акција "Олуја" представља највеће етничко чишћење послије Другог свјетског рата, јер никада у историји Европе за тако кратко вријеме, од 4. до 7. августа 1995. године, није протјеран тако велики број људи. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/010801d30bc0%24c2179c70%244646d550%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
