blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/svet/stoilkovic-sta-god-da-se-uradi-uvek-se-okrivljuju-srbi/pxxfbd1>
  


Šta god da se uradi, uvek se okrivljuju Srbi


Foto: Promo / Promo

7-8 minutes

  _____  

Tanjug | 04. 08. 2017 - 18:45h 

Pozicija Srba Makedoniji u odnosu na Srbe u regionu je "malo nezavidnija", 
izjavio je predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoilković i 
dodao da su se u Makedoniji, na mala vrata, vratile "devedesete".

 

Ivan Stoilković 

- To je situacija da šta god da uradite, a pogotovo ako je loše, onda je 
najlakše da se pozovete na Srbe i "ispeglate" greške sopstvene politike - rekao 
je Stoilković Tanjugu, uoči početka sastanka predsednika Srbije Aleksandra 
Vučića sa predstavnicima Srba iz regiona.

Dobro je da se razgovara, to je podrška Srbima u regionu, kaže on i dodaje da 
je širok set pitanja o kojima treba da se razgovara i za koja treba da se traže 
rešenja, koja bi unapredila položaj Srba.

- U načelu, Srbi iz republika bivše Jugoslavije traže samo ravopravnu poziciju 
u odnosu na građane sa kojima živimo - kazao je on.

Kad je reč o pravima Srba u Makedoniji, kaže da je jedno vreme zabeležena 
uzlazna putanja, koja se odnosi na proslavu državnog praznika Svetog Save, koji 
se obeležava na najbolji mogući način.

- Da nije novonastale situacije, da se Srbi zloupotrebavaju u neke svrhe koje 
su van zdrave pameti i podsećaju na devedesete godine, situacija bi mogla da se 
karakteriše kao malo povoljnija - priča Stoilković.

Ističe da je, šta god radili i gde god živeli, uvek bar "jedno oko" svakog 
Srbina usmereno ka Beogradu.

- Ono što tražimo i uvek ćemo tražiti, to je svrsishodna pomoć i podrška nase 
maticne države, a to smo mnogo puta i dobijali, uprkos preprekama. Mi nikad 
nismo odustajali od tog zahteva, ali isto tako nemamo nameru da se odvajamo od 
politike Srbije - rekao je Stoilković.

Kaže i da je bolje da se razgovori obavljaju kao forma kroz koju se matica 
upoznaje sa problemima i mogućnostima za njihovo rešavanje, nego kao otvorena 
podrška.

- Svi Srbi u regionu su svesni i razumeju položaj Srbije i sve probleme sa 
kojoma se Srbija susreće. Ne bismo želili i vodimo računa da matična država ne 
bude opterećena problemima, koje bismo im mi nametnuli posredno ili neposredno, 
a razgovori i komunilacija su najkorisnije sredstvo i metod za podršku Srbima u 
regionu - rekao je Stoilković.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/012201d30d48%2412148f20%24363dad60%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to