blic.rs <http://www.blic.rs/vesti/svet/stoilkovic-sta-god-da-se-uradi-uvek-se-okrivljuju-srbi/pxxfbd1>
Šta god da se uradi, uvek se okrivljuju Srbi Foto: Promo / Promo 7-8 minutes _____ Tanjug | 04. 08. 2017 - 18:45h Pozicija Srba Makedoniji u odnosu na Srbe u regionu je "malo nezavidnija", izjavio je predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoilković i dodao da su se u Makedoniji, na mala vrata, vratile "devedesete". Ivan Stoilković - To je situacija da šta god da uradite, a pogotovo ako je loše, onda je najlakše da se pozovete na Srbe i "ispeglate" greške sopstvene politike - rekao je Stoilković Tanjugu, uoči početka sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa predstavnicima Srba iz regiona. Dobro je da se razgovara, to je podrška Srbima u regionu, kaže on i dodaje da je širok set pitanja o kojima treba da se razgovara i za koja treba da se traže rešenja, koja bi unapredila položaj Srba. - U načelu, Srbi iz republika bivše Jugoslavije traže samo ravopravnu poziciju u odnosu na građane sa kojima živimo - kazao je on. Kad je reč o pravima Srba u Makedoniji, kaže da je jedno vreme zabeležena uzlazna putanja, koja se odnosi na proslavu državnog praznika Svetog Save, koji se obeležava na najbolji mogući način. - Da nije novonastale situacije, da se Srbi zloupotrebavaju u neke svrhe koje su van zdrave pameti i podsećaju na devedesete godine, situacija bi mogla da se karakteriše kao malo povoljnija - priča Stoilković. Ističe da je, šta god radili i gde god živeli, uvek bar "jedno oko" svakog Srbina usmereno ka Beogradu. - Ono što tražimo i uvek ćemo tražiti, to je svrsishodna pomoć i podrška nase maticne države, a to smo mnogo puta i dobijali, uprkos preprekama. Mi nikad nismo odustajali od tog zahteva, ali isto tako nemamo nameru da se odvajamo od politike Srbije - rekao je Stoilković. Kaže i da je bolje da se razgovori obavljaju kao forma kroz koju se matica upoznaje sa problemima i mogućnostima za njihovo rešavanje, nego kao otvorena podrška. - Svi Srbi u regionu su svesni i razumeju položaj Srbije i sve probleme sa kojoma se Srbija susreće. Ne bismo želili i vodimo računa da matična država ne bude opterećena problemima, koje bismo im mi nametnuli posredno ili neposredno, a razgovori i komunilacija su najkorisnije sredstvo i metod za podršku Srbima u regionu - rekao je Stoilković. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/012201d30d48%2412148f20%24363dad60%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
