dw.com 
<http://www.dw.com/sr/la%C5%BEovi-i-%C5%A1ibicari-ajmo-na-dijalog/a-40130035?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Lažovi i šibicari – ’ajmo na dijalog | Politika | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

6-7 minutes

  _____  

Popularni unutrašnji dijalog o Kosovu još nije ni započeo, a kako stvari stoje 
moguće je da propadne i pre zvaničnog početka. Kako se ko iz opozicije oglasi o 
tome, tako se na njega sruči salva uvreda vladajućih.

Pre svega, potrebno je precizirati šta unutrašnji dijalog uopšte znači u ovom 
trenutku. Taj dijalog se i dalje u javnosti tretira kao nekakav poziv, iako je 
predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio samo o potrebi takvog dijaloga. A od 
potrebe do poziva je, izgleda, u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci (SNS) – 
dugačak put. Došlo se stoga proteklih dana i nedelja u bizarnu situaciju da su 
se mnoge političke partije oglasile povodom dijaloga o Kosovu, a da su zauzvrat 
dočekane saopštenjem naprednjaka u kome ih pitaju: „A ko vas je zvao?“.

Prebrojavanje satova i bundi

Na tapetu za dijalog spremnih naprednjaka, među prvima se našao lider 
Demokratske stranke (DS) Dragan Šutanovac, kome je ekspresno poručeno „kako bi 
bilo najbolje da se ne javlja ni na jednu temu“. Šutanovca to nije sprečilo da 
dalje okušava sreću sa dijalogom, pa je dobio novi odgovor u kome je optužen da 
je „vodio šibicarsku spoljnu politiku“, a usput su ga vrsni naprednjački 
poznavaoci satova upitali „odakle mu ručni satovi koji vrede više desetina 
hiljada evra?“ Kako se ostatak DS ne bi osetio zapostavljeno, SNS je tome 
dodala ocenu kako se pokazuje „kakav društveni talog vodi tu stranku“.

Opozicija se tako našla u svojevrsnoj dilemi: ako pristane na dijalog – 
završiće kao meta uvredljivih stranačkih saopštenja, a ako ga odbije – završiće 
kao meta uvredljivih stranačkih saopštenja. Pojedinim političarima to ipak nije 
bilo dovoljno upozorenje. Samostalna poslanica Sanda Rašković Ivić je tako 
istakla da je zamrznuti konflikt loše, ali trenutno, prema njenom mišljenju, 
najbolje rešenje. To je bilo dovoljno za stranačko SNS-saopštenje u kome je 
njena ideja proglašena za „idiotizam“, a umesto satova, poslanici su prebrojane 
bunde u ormaru koje je, kako kažu, „kupovala u vreme kada je Kosovo oteto od 
Srbije“. A da SNS ima opsesiju bundama i na plus 40 stepeni, pokazuje i 
poslednja rečenica saopštenja u kome stoji „da Aleksandar Vučić nije nimalo 
nervozan, već da je verovatno ona nervozna ako joj je ponestalo novca za 
kupovinu skupocenih bundi“.

Mamac za (političke) somove

U atmosferi koja je, dakle, daleko od normalne za bilo kakav dijalog, sociolog 
Jovo Bakić za DW ocenjuje da je od početka bilo jasno da je taj poziv na 
dijalog bio neiskren. Bakić na slikovit način objašnjava kako je taj takozvani 
poziv bio običan „mamac za somove – a kad se nekoliko somova na to upecalo, oni 
su izvučeni na površinu i tučeni po glavi. To je suština čitavog tog navodnog 
poziva na dijalog, jer je taj poziv došao od vlasti koja ne ume da vodi 
dijalog.“

Ima ipak u čitavoj situaciji i glasova razuma, koji dolaze sa neočekivane 
strane. Nebojša Krstić, bivši savetnik bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića, 
a sada na poziciji glavnog SNS-bota, naveo je kako bi „funkcioneri SNS trebalo 
da se obuzdaju i ne dele uvrede onima koji izađu sa predlogom“. Jovo Bakić 
primećuje da Nebojša Krstić „najverovatnije nije razumeo Vučićevu ideju, jer je 
pomislio da je to poziv na stvarni dijalog“.

Bogat naprednjački rečnik

Kao deo priprema za važan dijalog o Kosovu, vlasti su se prisetile i Saše 
Jankovića, lidera Pokreta slobodnih građana, koji je opisan kao „neumorni 
lažov, licemer i zaštitnik kriminalaca“. Kako to možda nije bilo dovoljno na 
temu Saša Janković, javila se i državna sekretarka MUP-a Srbije Biljana Popović 
Ivković, a povod je bila Jankovićeva podrška ulasku Kosova u Interpol. „Znate 
li koliko je policijskih službenika branilo svoju nejač i grudu? Želite da 
hapsite svoje policajce? Penzionere?... Da vas pitam Saša, za koliko biste 
predali srpske policajce, u ruke teroristima OVK? Zastrašujuće misli su vas 
opkolile“, nadahnuto piše državna sekretarka srpske policije.

Književnik Filip David primećuje da je netrpeljivost u javnom govoru i medijima 
sve veća, i da se iz tog ugla može reći „da je taj unutrašnji dijalog samo 
varka koja će biti iskorišćena za neke predstojeće izbore. U situaciji kakva je 
danas može se reći da je taj dijalog propao pre nego što je i započeo. Iako 
nisam previše očekivao od vlasti i Aleksandra Vučića, ipak sam razočaran jer 
neki minimum dogovaranja mora postojati.“

Vrhu naprednjaka nije nedostajalo epiteta ni za ostale lidere opozicije, pa je 
tako predsednik Dveri Boško Obradović nazvan „starletom i lakejom“, „istorijski 
uzor Vuku Jeremiću je Enver Hodža“, pokret Dosta je bilo „nema pojma ni o 
čemu“, Boris Tadić je „najgori prevarant“ i „neprevaziđeni lažov“, a u svojim 
saopštenjima su se pozabavili i pojedinim intelektualcima. Ako se ipak pomisli 
da je predsednik Srbije mislio ozbiljno, i da će zaista nekog dana u septembru 
krenuti unutrašnji dijalog o Kosovu, postavlja se pitanje koga Vučić tamo 
očekuje nakon ovakvih izliva nežnosti?

Univerzitetska profesorka u penziji Srbijanka Turajlić za DW kaže kako Vučić 
„može očekivati stranke vladajuće koalicije, koje će iz nje prosto biti 
izbačene ako se ne odazovu pozivu. Ali, plašim se da će se na žalost tome 
odazvati i neke nevladine organizacije; one s pravom smatraju da je pitanje 
Kosova toliko važno da se o njemu ne može ćutati, ali će u tome prevideti da 
one ne idu na dijalog, već da daju pokriće nečemu što će se kasnije nazvati 
unutrašnji dijalog“.

Ne daju mi dijalog

A najnovija teorija, koju propagiraju provladini mediji, glasi kako su protiv 
unutrašnjeg dijaloga i Zapad i Moskva. Njima, iz sopstvenih interesa, navodno 
odgovara sadašnje stanje oko Kosova. Uskoro će se verovatno videti koliko je 
reč o medijskom spinu, koji bi trebalo da pokrije činjenicu da od dijaloga nema 
ništa, i kako je Vučić za dijalog, ali eto ne daju mu iz sveta. Srbijanka 
Turajlić smatra da, ako se to koristi kao izgovor za propast dijaloga, onda je 
to „ponižavajuće pokriće – jer to vas onda predstavlja kao nekoga ko radi 
jedino i isključivo ono što vam se naloži iz Moskve, Brisela ili Vašingtona“.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/001601d3176f%24806be640%248143b2c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to