nspm 
<http://www.nspm.rs/hronika/ivan-stoilkovic-ambasadu-srbije-u-skoplju-tretiraju-kao-iransku.html>
 .rs 


Иван Стоилковић: Амбасаду Србије у Скопљу третирају као иранску


:

3-4 minutes

  _____  

 Председник Демократске партије Срба у Македонији Иван Стоилковић рекао је да 
је третман српског особља и Амбасаде Србије у Скопљу у рангу третмана који има 
иранска амбасада у тој држави.

- У Македонији су Иран и иранска амбасада оптужени као спонзори тероризма. Тако 
да је у том смислу ово крајње непријатељски однос према Србији и према нашем 
персоналу у Македонији - рекао је Стоилковић за "Спутњик".

Стоилковић је истакао да то додатно отежава и положај српског народа у 
Македонији.

- Ако македонска служба безбедности тако третира дипломатски персонал државе 
Србије, како ће тек да третира политичке лидере Срба у Македонији и Србе који 
су грађани Македоније - додао је Стоилковић.

Према његовим речима, након повлачења српског дипломатског особља из Македоније 
у Београд, један од сајтова који контролише македонска влада, објавио је вест 
да је Србија љута због тога што се Македонија у новонасталим околностима 
појављује као спонзор захтева да Косово буде примљено у Унеско ове године.

- Трећа веома видљива ствар јесте да је нови председник македонске Владе у 
Скопљу окупио и удомио у Влади скоро све противнике српског председника 
Александара Вучића, стварајући на тај начин центар за политичку и сваку другу 
дестабилизацију Србије. Треба имати у виду да је Вучић кључна фигура у 
политичком животу Србије - додао је Соилковић.

Он је рекао да је повлачење српских дипломата из Амбасаде Србије у Скопљу 
изазвало доста полемике, али и страха и међу Србима који живе у Македонији.

- Оно што је био изазов за нову македонску Владу, а то је да води политику 
регионалне сарадње и стабилности, она то није успела да испоштује јер је још 
приликом свог успостављања нарушила односе са Србијом, тако да од политике 
регионалне сарадње и стабилности није остало ништа, а још мање је остало од 
политике добросуседских односа - нагласио је Стоилковић.

Стоилковић је рекао да се сада испоставило да је ранија изјава македонског 
премијера Зорана Заева да Македонија неће подржати (самопроглашено) Косово на 
путу у Унеско, обичан спин.

- То је само једна у низу лажи које је македонски премијер сервирао српској 
јавности јер су га демантовали сви догађаји који су уследили - рекао је он.

Стоилковић је оценио да је напуштена политика регионалне сарадње, а да се 
Македонија окренула према оси Тирана-Скопље-Софија.

- Из Бугарске долазе изјаве да ће она да се простире од Вардара до Црног мора. 
С друге стране имате изјаву да ће "тиранска платформа" бити реализована у 
целости, што је на неки начин и увод у федерализацију државе - додао је 
Стоилковић.

Он је оценио да у том смислу Србију треба држати што даље из целе ове приче јер 
се Србија у претходном периоду показала као доказани пријатељ Македоније и 
македонског народа и није радила на дестабилизацији Македоније.

(Срна)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00c201d31b4f%240aea9b30%2420bfd190%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to