blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/politika/americko-srpski-analiticar-za-blic-ako-ga-opozovu-tramp-bi-mogao-postati/es7llkc>
  


AMERIČKO-SRPSKI ANALITIČAR ZA "BLIC" Ako ga opozovu, Tramp bi mogao postati 
VELIKOMUČENIK, a imam i lošu vest za BALKAN


Foto: Promo / Promo

11-14 minutes

  _____  

Ranko Pivljanin | 22. 08. 2017 - 06:39h 

Nešto ozbiljno se dešava s Amerikom. Ne priznaje izabranog predsednika, meri 
snage sa Kim Džong Unom, ulicama njenih gradova divljaju brutalni rasisti, 
zateže odnose sa Rusijom...

 

Obrad Kesić 

Obrad Kesić, politički analitičar i šef predstavništva Republike Srpske u 
Vašingtonu, dovoljno dugo je u Americi da bi mu ovo što se događa bilo 
nepoznanica. Razgovor smo počeli sa velikom antiruskom histerijom: otkuda 
dolazi, šta joj je cilj i kakav efekat ima?

- Antiruska histerija traje već skoro godinu dana, a izgrađena je na temelju 
Hladnog rata i na mržnji prema Donaldu Trampu. On je najavom da će da prestane 
da se meša u unutrašnje politike drugih zemalja i sa žestokom kritikom prema 
temeljima američke spoljne politike i globalizma, za njih postao glavna meta. 
Uz to, njegova najava da želi da popravi odnose sa Rusijom predstavlja najveću 
pretnju političkom i vojno-bezbednosnom establišmentu u Vašingtonu, zbog toga 
što bi novo savezništvo Amerike i Rusije vrlo brzo pokazalo do koje mere je 
prethodna politika bila loša i štetna za američke interese, pogotovo u borbi 
protiv terorizma. Već duže vreme Amerika bez ruske podrške ne može da rešava 
bilo koji problem. Ono što je Obama radio prikriveno i pod retorikom 
konfrontacije sa Rusijom, Tramp bi želeo da otvoreno utvrdi kao novo 
partnerstvo dve vodeće vojne sile u svetu. Za vojno-bezbednosni establišment to 
je neprihvatljivo, jer bi im takvo savezništvo srušilo glavne argumente za vrlo 
velike i skupe nabavke oružja i bezbednosnih sistema. Osim toga, za demokrate 
Rusija služi kao izgovor za neuspeh Hilari Klinton i za sve neuspehe na 
izborima za Kongres, kao i na lokalnom nivou kroz celu Ameriku. Lakše im je da 
se brane argumentom da im je Putin „ukrao izbore” nego da se bave sopstvenom 
političkom ideologijom, koja je od njih odstranila srednju klasu i radnike. 
Napadi na Rusiju im služe kao kupovina vremena dok se politički i ideološki 
preispituju.

 

Foto: Promo / Promo 

Kakva je danas Amerika iznutra?

- Amerika je u dubokoj političkoj i društvenoj krizi. Borba za vlast je maltene 
paralizovala političko odlučivanje i sprečila konsolidaciju vlasti nove 
administracije. Mržnja, koja se nažalost u punom kapacitetu videla u 
Šarlotsvilu, najnoviji je jezik komunikacije između one Amerike koja je glasala 
za Donalda Trampa i onih koji su protiv njega i koji ga vide kao neko zlo. 
Šarlotsvil je ishod dominantne politike ove dve podeljene Amerike, gde u 
poslednjih osam meseci tolerancija za mišljenje i stavove političkih protivnika 
ne postoji. U Šarlotsvilu smo videli da su i ekstremna desnica i njihovi 
protivnici došli naoružani štapovima, palicama i pajserima. Ovakav politički 
diskurs ugrožava ne samo mir na lokalnom nivou, nego postaje najveća pretnja za 
stabilnost i mir u celoj zemlji.

Da li su se Amerikanci navikli na Trampa ili ga i dalje ne priznaju?

- Jedan deo Amerike još ne prihvata ili ne priznaje Donalda Trampa kao svog 
predsednika. To se vidi u svakodnevnim političkim borbama i u medijima, gde je 
CNN postao deo političke opozicije prema Trampu. To samo još jače utvrđuje 
njegovu podršku među njegovim pristalicama i dovodi do sve veće i veće podele, 
gde je za jedne Tramp fašista i sami đavo, a za druge jedina nada da se zlo 
političkog establišmenta u Vašingtonu razbije i otera. Sve ono što je govorio 
za vreme kampanje o korupciji i zlu koje dolazi „iz močvare” Vašingtona i od 
„duboke države” potvrđeno je sa napadima na njega. U neku ruku, taman i da 
njegovi protivnici uspeju da ga opozovu, on će možda tek tada postati najveća 
pretnja tom establišmentu jer bi postao velikomučenik za svoje glasače, ali i 
za veliki deo Amerike koja je razočarana i ostavljena bez nade.

Balkan sve manje bitan 

Amerika i Balkan! Koliko smo joj uopšte u fokusu?

- Balkan je ne samo predmet političke borbe između Zapada i Rusije, nego je 
takođe trenutno i predmet unutrašnje borbe oko kontrole nad američkom spoljnom 
politikom. Politički establišment pokušava na svaki način da održi politiku 
prethodnih administracija u ovoj regiji. Ovakva politika je pod udarom 
prvenstveno želje predsednika Trampa da uskrati moć i uticaj Stejt departmenta. 
U tom kontekstu, Balkan, kao i druge regije koje su na periferiji američkih 
interesa prvi će da osetiti smanjen budžet koji je najavljen Stejt departmentu. 
Bez obzira na ishod borbe za vlast u Vašingtonu, nikada više nećemo videti 
onoliko veliku aktivnost i umešanost Amerike u ovoj regiji. To su prvi shvatili 
Albanci, koji sada pokušavaju da proguraju sve ključne ambicije, jer se plaše 
da vreme nije na njihovoj strani.

Video: Zašto Amerikanci beže u Kanadu?   
http://ecache4.m2d1.cdn.onet.pl/ceph/e7410838-4567-407e-9c4c-df3f8afc7dfe.1494604457.183665.mp4?co=rasrs_blic&ct=sm&st=tyUIeo0wXCWzRKhbaSpy2g&e=1503413998

AMERIČKO-SRPSKI ANALITIČAR ZA "BLIC" Ako ga opozovu, Tramp bi mogao postati 
VELIKOMUČENIK, a imam i lošu vest za BALKAN  <http://www.blic.rs/es7llkc> 
http://www.blic.rs/es7llkc

 

 

Envoyé de mon iPad

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/002f01d31b55%240081e800%240185b800%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to