rtv
<http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/vucic-makedonija-ce-bez-sumnje-glasati-za-
kosovo-u-unesco_849147.html> .rs 


Вучић: Македонија ће, без сумње, гласати за Косово у UNESCO


Јавна медијска установа Радио-телевизија Војводине

16-21 minutes

  _____  

Вучић је на РТС изјавио да ће о томе сутра отворено разговарати с
македонским премијером Зораном Заевим, да ће односи између две земље бити,
не баш сјајни и не на највишем нивоу, али да ће бити пристојни.

"А како сам знао да ће промене мишљење о Унеску...Дачић им је рекао, тачно
им је рекао, и зато опет кажем да они знају шта ми све знамо".

 

Танјуг (Dimitrije Goll)

Дачић је, додаје добро обавио свој посао јер ради у интересу Србије, рекао
је председник, приметивши да то не мора свима да се свиђа, те да они нису ту
да би се некоме свиђали, већ да штите интересе државе.

Покушаји да се Србија увуче у већу политичку причу

Александар Вучић изјавио је да је све што се дешава у вези односа Македоније
према Србији покушај да се створи једна "већа политичка прича" и да се у њу
увуче Србија, што он, истакао је, неће дозволити.

Вучић је први пут изнео детаље везане за присуство припадника БИА Горана
Живаљевића у Собрању, у нередима након тамошњих избора, а што је покушано да
се искористи да се он учини једним од одговорних за те нереде.

Према Вучићевим речима, Живаљевић није у Собрање отишао на своју руку и без
знања македонских власти:

"Живаљевић је питао највише представнике извршних власти у Македонији да
буде тамо, и они су се сагласили с тим и били унапред упознати са његовим
присуством. А то је, после, искоришћено за кампању против Србије", навео је
Вучић.

Уследила је, каже, хајка и приче, у којима има уплива и великих сила, да је
он био одговоран за та дешавања заједно са Русима.

"Најлакше је било за тако нешто пребацити кривицу на Србију, јер она нема
никакве територијалне претензије према Македонији, нити има са њом икаквих
проблема", истакао је Вучић.

Српски председник каже да је после , на Брду код Крања, замољен да
Живаљевића повуче из Македоније, што је, каже, и учињено, а затим су поново
на тај потез Београда почели да причају како је Србија нешто крива чим је
повукла тог човека.

Притисак на Србију након његовог повлачења се, дакле, појачао, објаснио је
Вучић .

Он је све догађаје који су уследили објаснио као покушај да се створи једна
"већа политичка прича", у коју покушавају да увуку Србију.

"Они добро знају шта све знамо", прокоментарисао је изјаву шефа српске
дипломатије Ивице Дачића, који је македонској влади поручио да знамо шта
раде и шта се македонска влада договорила и с ким се договорила шта да ради:

"А то се не ради пријатељима", нагласио је.

Српска контраобавештајна служба је јака, нагласио је председник:

"Знамо све што чините, молимо вас, немојте, иако сте признали Косово, иако
ће гласати за пријем Косова у Унеско, ништа ми њима лоше не желимо", рекао
је Вучић и додао да је сигуран да ће Македонија гласати за пријем Косова у
УНЕСЦО.

Он је истакао да ће подржати сваку тешку одлуку Владе Србије ако сматра да
су у праву и подсетио на случај с Француском.

"Вратићемо особље и ништа од Македоније не тражимо", рекао је председник
Србије.

"Исто тако је било са Француском, сећате се, а ништа се није десило, али смо
бар образ сачували", додао је он.

"Нема два ближа народа, али морамо да штитимо образ Србије"

Председник Србије изјавио је да нема никаквог разлога за велику бригу због
кризе у односима Београда и Скопља, али је истакао да морамо да штитимо нашу
државу и образ Србије.

Свакако ће се ствари између Македоније и Србије кретати у бољем смеру,
поручио је председник Александар Вучић народима и Србије и Македоније.

Наводећи да не може нешто више да каже, Вучић је ипак нагласио две ствари:

"Не желимо сукобе, нити ће их бити, али морамо да штитимо државу и образ
Србије", рекао је Вучић и додао да стога људи могу да буду мирни.

Али, како каже, ми морамо да штитимо државу и образ.

Он је истакао да су Срби и Македонци два блиска и пријатељска народа, те да
готово да нема ближих у региону.

"Друга важна ствар је да су Срби и Македонци веома блиски народи, невезано
за то какве су им власти, и уверен сам да ћемо имати, и руководство Србије и
Македоније, у даљим разговорима успеха и да ћемо то имати на уму и пронаћи
решење, јер не постоје два ближа народа", рекао је Вучић.

Како је приметио, увек је боље кад се ствари отворе, јер се тада лакше и
решавају.

"Од Македоније очекујемо најмање неутралност око Унеска"

Државни секретар Министарства спољних послова Србије Вељко Одаловић изјавио
је данас да Србија од својих суседа, по питању гласања о уласку Косова у
Унеско, очекује најмање неутралност.

Он је, гостујући на РТС-у, рекао да Македонија ничим изазвана у последњих
неколико месеци мења однос и политику према Србији.

"Србија је апсолутно неко ко улаже много у добросуседске односе и неко ко је
носилац свих позитивних токова у регионалном развоју и сарадњи, свесни тога
да је без такве срадње цео простор у много већем проблему. Србија суседима
пружа руку и то је оно што понекад највише заболи када са свим овим
позитивним и отвореним порукама наиђете на висок степен неразумевања као у
Македонији", истакао је Одаловић.

Према његовим речима, однос према особљу Србије у Македонији је гори него
однос неких "земаља са којима имате спорове" јер те земље исказују више
поштовања према дипломатским представницима.

 

EPA (Georgi Licovski)


Медији: Српске дипломате праћене и застрашиване

Установљено је да су обавештајне службе Македоније пратиле и незаконито
обрађивале српске дипломате, пише данашњи Блиц.

Према извору београдског листа, установљено је да су српске дипломате без
икаквог разлога праћене, а чак је примењивана и метода застрашивања.

"Део притиска који је вршен ишао је уз аминовање странаца", указује извор
Блица и објашњава да је одмах реаговано, чим су ова сазнања потврђена.

Он је оценио да је повлачење особља из Амбасаде у Скопљу разумна порука и
врло јасна у дипломатским круговима.

"Искористићемо наредних десетак дана да извршимо унутрашњу консолидацију и
да се са нашим особљем припремимо за повратак са аспекта безбедности и свега
онога што се дешавало", указао је Одаловић.

Коментаришући саопштење македонске владе у ком се наводи да ће приликом
гласања о чланству Косова у Унеску имати у виду позицију већине земаља
чланица Европске уније, Одаловић је рекао да је такав став неодговоран.

"Унеско није организација европског карактера, а чак ни чланице ЕУ не
подржавају такав став. Најмање што смо очекивали од суседа је да буду
неутрални", рекао је Одаловић.

Дачић: Желимо да у Скопљу знају да ми све знамо

Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је
данас да је одлука Србије да повуче особље Амбасаде у Македонији заправо
порука Скопљу да све знамо и шта су се договарали и шта су договорили, а то
је, истакао је, нешто што се не ради пријатељима.

Упркос томе, истакао је, Србија жели добре односе са свим државама у региону
ради мира и стабилности.

Тиме, каже, Србија жели да смири новонасталу ситуацију са Македонијом која
се не заснива на претпоставкама, већ на недвосмислено утврђеним радњама које
говоре о појачаном офанзивном деловању према Србији.

Дачић је гостујући у Јутарњем програму Пинка рекао да ће све што се догодило
последњих дана бити предмет разговора са нашим дипломатама, али и са
колегама у Македонији.

Најавио је да ће председник Србије Александар Вучић сутра разговарати
телефоном са премијером Македоније Зораном Заевом и да ће се он чути са
својим колегом Николом Димитровим.

И премијерка Србије Ана Брнабић ће, каже, имати прилику да се сретне са
Заевим на једном међународном скупу ових дана.

"Ми се трудимо да разговарамо, али да заштитимо интересе своје земље и не
угрозимо мир и стабилност у региону. То о чему говоримо, свима да буде
јасно, није ништа што би спадало у домен неких претпоставки, већ постоје
недвосмислено утврђене радње које говоре о веома појачаном и изузетно
офанзивном деловању према институцијама и Републици Србији и особљу Амбасаде
у целини у Скопљу", рекао је.

 

EPA (Georgi Licovski)

Веома је важно, каже, да знамо у каквом ће окружењу наше особље радити у
Амбасади у Скопљу.

"Ми из свега овога морамо да извучемо неке поуке о начину нашег
организовања", рекао је Дачић истакавши да Србија није предузимала и не
предузима ништа против Македоније свих ових година.

Србија је, указао је, била веома коректна и конструктивна и није се мешала у
унутрашње ствари Македоније, па чак ни и у они турбулентним временима када
су имали свакодневне протесте.

Не постоји ништа на основу чега би се, јасан је Дачић, могло утврдити да је
Србија било када предузела било шта што би било против интереса Македоније.

Напротив, каже, имали смо у виду да је то република бивше Југославије, чији
континуитет је Србија наставила са Македонијом и другим државама.

Подсетио је да Македонија има проблем и да дефинитивно није разрешила питање
имена државе.

"Како ви према нама, тако ми према вама"

На поруку македонске владе да ће се они по питању кандидатуре Косова за
чланство у Унескоу водити ставовима већине држава чланица ЕУ, Дачић је
напоменуо да, ако би Србија имала став Европске уније, онда би свакако могла
да поништи ранију одлуку и призна Македонију под именом под којим она седи у
Бриселу - а то је БЈРМ.

"Веома смо јасни када кажемо да желимо добре суседске односе, са
Македонијом, али ти односи морају да се базирају на принципима
реципроцитета. А то је - како ви према нама, тако ми према вама", навео је
Дачић.

Министар је казао и да ничег нема чудног у томе што ће Македонија подржати
чланство Косова у Унеску, али је, цитирајући немачку канцеларку Ангелу
Меркел, указао "да се то не ради пријатељима".

Не желећи да износи детаље, Дачић је истакао да Србија никада не би
поступила на начин на који јесте да не постоје недвосмислено утврђене
чињенице.

Иако су, каже, и раније постојала обавештајна деловања, у последњем периоду
дошло до наредбе да се та деловања појачају.

"Србија не жели да инсценира сукобе у Македонији - ситуација је обрнута"

Не брине га то што ће прислушкивати његов телефон јер, напомиње, он то што
прича телефоном говори и јавно.

"Али то може имати тешке последице по наше државне интересе, јер циљ таквог
деловања је да дође до свакаквих лажних оптужби да од Србије прети опасност
и да Србија жели да инсценира неке сукобе у Македонији", навео је Дачић и
истакао да је ситуација заправо "сасвим обрнута".

Србија је, истиче, изражавала пријатељске односе, чак и на нашу штету, и ми
нисмо ничим утицали на промену тих односа.

Поновио је да је Србија Македонију признала под именом Република Македонија
јер је, како је рекао, то важно за њих и за њихове интересе. Али, додао је,
за Србију је важно питање територијално интегритета, а то је питање Косова.

"Цела Европа их званично води као БЈРМ. Признавајући их под другим именом ми
смо практично нашим пријатељима Грцима ставили прст у око и то је оно што је
штетно по наше државне и националне интересе", објаснио је Дачић.

Јер, поновио је, држава мора да штити своје интересе.

"Нема места критикама спољне политике Србије да је дилетантска"

Дачић се осврнуо и на оне који су се, како је рекао, овим поводом огласили
са неких плажа и неких дестинација, прекинувши на тренутак одмарање да би
нешто написали на друштвеним мрежама.

Притом је истакао да је чак 86 земаља признало једнострано проглашену
косовску независност у време док су они били на власти, док је у последњих
пет година то учинило тек 20 држава.

Дачић је појаснио и да није правило да земље које су признале косовску
независност подржавају и чланство Приштине у Унескоу, а као примере је навео
Пољску, Јапан, Републику Кореју, Перу, Египат, Свазиленд...

Показујући мапу, Дачић је указао да су већи региони земаља које нису
признале косовску независност, а којима Србија, како је рекао, треба да
посвети пуну пажњу.

Зато, каже Дачић, нема места критикама оних који су се јуче оглашавали на
друштвеним мрежама и саопштењима у којима су спољну политику Србије назвали
дилетантском и шарлатанском.

"Ефекат спољне политике Србије је јасан, а то је да је 86 земаља признало
косовску независност од 2008. до 2012. док је у последњих пет година то
учинило свега 20 земаља", навео је.

Подсетио је да је Македонија косовску независност признала крајем 2008, када
је на власти била Демократска странка, у којој је био и Вук Јеремић, те да
је наша реакција тада била само протеривање амбасадора.

"А што нисмо тада донели одлуку о промени имена под којим смо признали
Македонију, јер је то било штетно по наше државне и националне интересе",
запитао је Дачић.

"Србија не може да ћути на било чији покушај иживљавања, а да ли наше одлуке
и реакције имају ефекта, остаће записано".

"Ми знамо све - шта су одлучили, шта раде и шта ће радити"

"Неће бити лако ни властима у Македонији да знају да ми знамо за све то што
се дешавало, а у шта је, нема дилеме, укључен страни фактор. Дакле, ми знамо
све. Ми знамо шта су одлучили, шта раде и шта ће радити", рекао је министар
и додао да циљ Србије није да износи детаље јер нам, каже, није ни циљ да
водимо "специјалне ратове", већ да имамо добросуседске односе.

Објаснио је да потези Србије воде ка смиривању ситуације и додао да ће се
амбасадорка у Скопље вратити највероватније у септембру, а да ће председник
Вучић сутра телефоном разговарати са премијером Македоније Зораном Заевим.

Он ће, каже, разговарати са својим колегом министром спољних послова
Македоније Николом Димитровим, док ће премијерка Ана Брнабић имати прилику
да се сретне са Заевим на једном од наредних међународних скупова.

Кључан је разговор Вучића и Заева. Ми имамо циљ да се спусте тензије и да се
ствар смири.

Дачић је испричао и да је добио занимљиву реакцију представника једне
западне земље, на одлуку Србије да повуче особље Амбасаде у Скопљу, који му
је, како каже, рекао: "Па добро то сви раде. Хоће да каже да је то
нормално".

"Не оспоравамо њихов језик, нацију Цркву, немамо територијалне аспирације"

Није нормално, јасан је Дачић истакавши да Србија ништа не ради против
Македоније.

"Зато то није нормално. Никаква опасност Македонији не прети са севера. Нити
оспоравамо њихов језик, признали смо их под уставним именом, не оспоравамо
њихову нацију, то што Цркве имају проблем није питање државе и немамо
никакве територијалне аспирације", рекао је Дачић и поновио да се то не ради
пријатељима, тим пре што су наши народи веома блиски.

Осврнувши се још једном на оне који критикују одлуке власти која се, како је
истакао, понаша веома одговорно с циљем да заштити интересе земље, Дачић је
поручио да овакве одлуке треба оставити ван политизација.

"Лако је твитовати, писати саопштења и лајковати на друштвеним мрежама са
удаљених топлих мора", рекао је Дачић и додао да шест година није ишао на
годишњи одмор.

Конзуларно у Скопљу следеће недеље, до тада телефон или мејл

Запослени у Амбасади Србије у Македонији, који се баве конзуларним
пословима, вратиће се у Скопље следеће недеље, а до тада они којима је
потреба конзуларна помоћ могу да се јаве Министарству спољних послова на
телефона 011/306-8268 или на и-мејл: окп@мфа.рс.

Сва конзуларна помоћ и заштита остаје доступна свим грађанима Србије, упркос
новонасталим околностима.

Следеће недеље, запослени у Амбасади који се баве конзуларним пословима,
вратиће се у Скопље, саопштио је МСП.

Грчке дипломате забринуте после повлачења српских дипломата

Грчке дипломате забринуто су пратиле развој догађаја на Балкану, након што
је
<http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/dacic-osoblje-ambasade-povuceno-zbog-ofanz
ivnog-delovanja-ka-srbiji_848869.html> Србија повукла целокупно особље из
своје амбасаде у Скопљу, пише грчки лист Катимерини у онлајн издању.

Катимерини истиче да је Београд повукао особље из амбасаде након што је
оптужио Македонију за "офанзивно деловање" против Србије.

Грчки сајт наводи да је Београд изгледа бесан, јер Скопље унапређује односе
с Приштином.

Катимерини примећује да је спор уследио у време када Македонија покушава да
оживи своју кандидатуру за придруживање Европској унији и НАТО, након
периода који су обележила политичка превирања.

Грчки лист подсећа да је премијер Македоније Зоран Заев формирао коалициону
владу у јуну, скоро шест месеци након избора у тој земљи.

Наглашава и да Грчка инсистира да се спор са Македонијом око имена те земље
реши пре него што се та држава придружи међународним савезима.

Македонска влада саопштила је раније да ће приликом одлучивања о чланству
Косова у UNESCO узети у обзир ставове већине земаља ЕУ, иако је Заев пре
само три и по месеца изјавио да ће Скопље приликом гласања бити неутрално. 

Влада Заева је, међутим, саопштила да "развија пријатељске односе са свим
суседним земљама", да у случају отворених питања "води политику
добросуседске  и регионалне сарадње", али да ће, што се тиче гласања за
чланство Косова у UNESCO "узети у обзир ставове већине земаља Европске
уније".

Македонска агенција "Макфакс" јавила је да је Влада Македоније припремила
предлог за подршку учлањењу Косова у UNESCO и оценила да је то један од
разлога што је Министарство иностраних послова Србије повукло особље
амбасаде из Скопља на хитне консултације у Београд.

Македонска агенција, позивајући се на неименоване изворе, наводи да је
званични Београд имао информације да ће Македонија бити предлагач за гласање
за улазак Косова у UNESCO, односно да ће то предложити као тачку дневног
реда.

Председник Србије Александар Вучић је изјавио да су запослени у Амбасади
Србије у Македонији повучени на консултације након што је од надлежних
обавештајних органа "добијено довољно доказа о веома офанзивном деловању
против органа и институција Србије".

После најава званичног Скопља да мења став о уздржаности приликом гласања о
чланству Косова у Unesco, министар спољних послова Србије Ивица Дачић
поручује да би и Србија могла да промени став по питању имена Македоније. 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/027901d31b75%248fe61320%24afb23960%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to