b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=22&nav_category=167&nav_id=1295907>
  


Grk stiže u Skoplje – čija je mapa "velike Makedonije"?


8-11 minutes

  _____  

Makedonski šef diplomatije Nikola Dimitrov poručio je da se Makedonija raduje 
poseti šefa grčke diplomatije Nikosa Kocijasa, najavljenoj za 31. avgust. 

Izvor: Tanjug utorak, 22.08.2017. | 20:52 

screenshot

On je istakao da neće dopustiti ispade poput nedavnog u Torontu, gde je 
makedonski konzul držao govor ispred mape "velike Makedonije". 

"U narednih nekoliko dana blisko ćemo sarađivati u vezi sa agendom i merama 
izgradnje poverenja", rekao je Dimitrov na konferenciji za novinare u Skoplju, 
prenosi MIA. 

Vlasti u Atini oštro su kritikovale događaj u Torontu, a makedonska agencija je 
juče javila, pozivajući se na grčki portal News 24/7, da Ministarstvo spoljnih 
poslova Grčke razmatra da li Kocijas treba da poseti Makedoniju posle, kako se 
navodi, najnovije "provokacije makedonskih zvaničnika u vezi s mapom 'velike 
Makedonije'". 

Dimitrov je danas rekao da događaj u Torontu nije organizovao makedonski 
konzulat u tom kanadskom gradu, naglasivši da prizor mape koja obuhvata i 
teritoriju Grčke, a koja je bila u pozadini konzula, nije politika Ministarstva 
spoljnih poslova, niti vlade Makedonije. 

"Kao ministar spoljnih poslova, neću dozvoliti 'ispade' koji krše Ustav 
Republike Makedonije u vezi sa međunarodnim sporazumima koje je Makedonija 
potpisala u okviru našeg pravnog poretka, i oni će biti poštovani", rekao je 
Dimitrov, dodavši da je u interesu Makedonije da se pridržava Privremenog 
sporazuma iz 1995. 

On je naveo i da je taj slučaj pod istragom, a da je generalni konzul pozvan u 
Skoplje na konsultacije. 

"To nije naša politika i nikako nam ne ide na ruku. Mi želimo da se pridržimo 
NATO, što znači da će sutra Grčka možda biti naša saveznica, i Makedonija bi 
trebalo da bude saveznica s Grčkom", rekao je šef makedonske diplomatije. 

Kako je zaključio, budućnost Makedonije i interes njenih građana isuviše su 
važni da bi neko pravio greške kao što je ona u Torontu. 

Grčki ministar Kocijas je obećao na ranijem sastanku s kolegom Dimitrovim u 
Atini, da će krajem avgusta posetiti Skoplje, ali je grčki portal naveo da se 
ta odluka sada preispituje nakon, kako je navedeno, "najnovijeg napada na Grčku 
na skupu u Torontu kojem su prisustvovali zvaničnici vlade iz Skoplja". 

Makedonsko ministarstvo spoljnih poslova zatražilo je potvrdu Kocijasove namere 
da poseti Makedoniju 31. avgusta, a konačan odgovor iz Atine još nije stigao, 
naveo je portal 24/7. 

Atina je, kako se podseća, 16. avgusta optužila makedonsku vladu za kršenje 
privremenog sporazuma iz 1995. godine nakon što se makedonski konzul Jovica 
Palačevski obratio na manifestaciji u Torontu "govoreći ispred pozadine na 
kojoj su bili iredentistički simboli i mape". 

Atina je tada podsetila da nova makedonska vlada želi nov početak u odnosima sa 
Grčkom, ali je istakla da, uprkos promeni rukovodstva, "izgleda da iredentizam 
nastavlja da bude dominantna državna ideologija i svakodnevna politička praksa 
u Makedoniji".

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/004c01d31b91%2415e25a40%2441a70ec0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to