b92.net <http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=22&nav_category=167&nav_id=1295907>
Grk stiže u Skoplje – čija je mapa "velike Makedonije"? 8-11 minutes _____ Makedonski šef diplomatije Nikola Dimitrov poručio je da se Makedonija raduje poseti šefa grčke diplomatije Nikosa Kocijasa, najavljenoj za 31. avgust. Izvor: Tanjug utorak, 22.08.2017. | 20:52 screenshot On je istakao da neće dopustiti ispade poput nedavnog u Torontu, gde je makedonski konzul držao govor ispred mape "velike Makedonije". "U narednih nekoliko dana blisko ćemo sarađivati u vezi sa agendom i merama izgradnje poverenja", rekao je Dimitrov na konferenciji za novinare u Skoplju, prenosi MIA. Vlasti u Atini oštro su kritikovale događaj u Torontu, a makedonska agencija je juče javila, pozivajući se na grčki portal News 24/7, da Ministarstvo spoljnih poslova Grčke razmatra da li Kocijas treba da poseti Makedoniju posle, kako se navodi, najnovije "provokacije makedonskih zvaničnika u vezi s mapom 'velike Makedonije'". Dimitrov je danas rekao da događaj u Torontu nije organizovao makedonski konzulat u tom kanadskom gradu, naglasivši da prizor mape koja obuhvata i teritoriju Grčke, a koja je bila u pozadini konzula, nije politika Ministarstva spoljnih poslova, niti vlade Makedonije. "Kao ministar spoljnih poslova, neću dozvoliti 'ispade' koji krše Ustav Republike Makedonije u vezi sa međunarodnim sporazumima koje je Makedonija potpisala u okviru našeg pravnog poretka, i oni će biti poštovani", rekao je Dimitrov, dodavši da je u interesu Makedonije da se pridržava Privremenog sporazuma iz 1995. On je naveo i da je taj slučaj pod istragom, a da je generalni konzul pozvan u Skoplje na konsultacije. "To nije naša politika i nikako nam ne ide na ruku. Mi želimo da se pridržimo NATO, što znači da će sutra Grčka možda biti naša saveznica, i Makedonija bi trebalo da bude saveznica s Grčkom", rekao je šef makedonske diplomatije. Kako je zaključio, budućnost Makedonije i interes njenih građana isuviše su važni da bi neko pravio greške kao što je ona u Torontu. Grčki ministar Kocijas je obećao na ranijem sastanku s kolegom Dimitrovim u Atini, da će krajem avgusta posetiti Skoplje, ali je grčki portal naveo da se ta odluka sada preispituje nakon, kako je navedeno, "najnovijeg napada na Grčku na skupu u Torontu kojem su prisustvovali zvaničnici vlade iz Skoplja". Makedonsko ministarstvo spoljnih poslova zatražilo je potvrdu Kocijasove namere da poseti Makedoniju 31. avgusta, a konačan odgovor iz Atine još nije stigao, naveo je portal 24/7. Atina je, kako se podseća, 16. avgusta optužila makedonsku vladu za kršenje privremenog sporazuma iz 1995. godine nakon što se makedonski konzul Jovica Palačevski obratio na manifestaciji u Torontu "govoreći ispred pozadine na kojoj su bili iredentistički simboli i mape". Atina je tada podsetila da nova makedonska vlada želi nov početak u odnosima sa Grčkom, ali je istakla da, uprkos promeni rukovodstva, "izgleda da iredentizam nastavlja da bude dominantna državna ideologija i svakodnevna politička praksa u Makedoniji". -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/004c01d31b91%2415e25a40%2441a70ec0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
