kossev.info 
<http://kossev.info/strana/arhiva/dve_godine_briselskog_sporazuma__sta_se_desilo_posle_5_0/12831>
  


Dve godine Briselskog sporazuma: Šta se desilo posle 5:0?


4-6 minutes

  _____  

Beograd i Priština 25. avgusta 2015. godine potpisali su sporazume o Zajednici 
srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i Parku mira koje su 
predstavnici Beograda ocenili kao veliku pobedu Srbije. Kosovski analitičar 
Beljulj Bećaj kaže da su najveći krivci za to što sporazumi nisu realizovani 
upravo njihovi potpisnici, jer se plaše da bi se tako otkrila suština dogovora. 
Srpski analitičar Dušan Janjić smatra da to govori o odbijanju da se koriguje 
politika prema Kosovu i napravi kvalitetniji pregovarački tim.

"Sporazumi se ne realizuju, jer bi se na taj način videla njihova suština koja 
je u suprotnosti sa onim što su učesnici dijaloga obznanili nakon njihovog 
potpisivanja," rekao je Bećaj i dodao da se upravo zato nosioci dijaloga plaše 
posledica koje mogu imati, posebno kada je reč o Zajednici opština sa srpskom 
većinom koja nije NVO, kako tvrdi Hašim Tači, već nešto više od Asocijacije 
opština.

Bećaj je ocenio da je dijalog bio u funkciji onih koji su ga vodili, jer su oni 
postali centralne ličnosti pred svojim građanima, ali i međunarodnim 
predstavnicima.

"Dijalog ih je učinilo uticajnim, pošto je stvoren privid da od pregovarača 
zavisi rezultat sporazuma. Verujem da su na kraju ljudi shvatili da je to 
zabluda," rekao je Bećaj.

On je ocenio da nije potrebno promeniti nivo pregovora već pristup.

"Potrebno je promeniti nosioce dijaloga i treba imati u vidu dve stvari - da se 
poštuje princip ravnopravnosti i međusobnih interesa na usaglašavanju vizija, 
jer se ne može ići napred ako Kosovo stremi učlanjenju u UN, a Srbija odbijanja 
priznanja kosovske nezavisnosti," rekao je Bećaj.

Janjić: Malo pozitivnih pomaka

Direktor Foruma za etničke odnose, Dušan Janjić, kaže da Srbija dve godine 
nakon postizanja sporazuma u Briselu, a koje je direktor Kancelarije za Kosovo 
i Metohiju Marko Đurić ocenio pobedom Srbije od 5:0, napravila malo pozitivnih 
pomaka, pogotovo onih koji su u korist Srba i Srbije.

Janjić je ocenio da je Srbija dve godine kasnije došla u nezahvalnu situaciju 
da mora da učestvuje u revitalizaciji Briselskog dijaloga sa lošije startne 
pozicije, u odnosu na onu koju je imala 2015. godine.

Prema njegovim rečima, ta nezahvalna pozicija Srbije delimično je rezulat 
neizvršavanja sporazuma i pogoršanja političke situacije kako na Kosovu, tako i 
u samoj Srbiji, ali je i rezultat promenjene geopolitčke situacije u regioni i 
šire.

"To je i rezultat nesposobnosti Đurića i Kancelarije, kao i nespremnost Vučića 
da u hodu koriguje politiku prema Kosovu, kao i odnos prema Kancelariji," rekao 
je Janjić i dodao da sada sledi period promena i da bi trebalo iskoristiti to 
što je mandat Kancelarije i Đurića produžen za par meseci za pripremu novog 
oblika delovanja, kao i kvalitetnijeg tima.

"Vučić mora kadrovski i programski ozbiljno da se spremi ako želi da Srbija 
bilo šta postigne u nastavku pregovora sa Briselom," rekao je Janjić.

Prema njegovim rečima, cela politika oko Parka mira, bila je igra "nazovi 
strategija, zavera, populističkog, a često i rusofilskog marketinga", a manje 
rešavanja onog čime je Srbija obavezana Rezolucijom UN o dijalogu - životnih 
ljudskih problema.

"To zavaravanje navodnom pobedom od 5:0 i dve godine potrošene na međusobna 
optuživanja sa Prištinom...dovelo je Srbiju u cajtnot iz koga mora da se 
izvlači ubrzanim korakom, koji je najavio predsednik Srbije jer predstoji 
takozvani veliki istorijski sporazum, koji bi trebalo, najkasnije 2020. ili 
2021, da postignu i potpišu Srbija i Kosovo," rekao je Janjić.

On je dodao da nije iskorišćen čak ni vrlo ograničavajući sporazum o 
telekomunikacijama, da Srbija na polju energetike čak nije imenovala ni 
rukovodstvo za Gazivode, ne ubira novac od elektične energije, odnosno nije ni 
aktivirala preduzuće koje bi to uradilo.

Janjić je podsetio da ZSO i dalje nema Statut, da nacrt nije napravljen, iako 
je Đurić pre dve godine tvrdio da Srbi za to imaju četiri meseca. Dodao je da 
je nakon toga inicijativa prebačena na Vladu Kosova.

VESTI <http://kossev.info/strana/arhiva/vesti/>  

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010401d31da7%2460a9c8c0%2421fd5a40%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to