Lider Levice Srbije govori za Danas o složenoj situaciji u opoziciji

Stefanović: Brisel žmuri, slobodu moramo sami da osvojimo


* LS nikada nije ni razmatrana kao mogući partner od strane PSG i DS *Otvara se 
prostor strankama van centra, jačaće i levica i desnica


Raskid saradnje između Pokreta slobodnih građana i Demokratske stranke je 
nesrećan splet okolnosti i neće previše pomoći ni njima ni građanima.

1 
<http://www.danas.rs/politika.56.html?news_id=354675&title=Stefanovi%c4%87%3a+Brisel+%c5%bemuri%2c+slobodu+moramo+sami+da+osvojimo#vest_komentar>
  

Piše: A. Kosanović

Beograd 25. avgust 2017. 14:20

Foto: Fonet/ Kostadin Kamenov

Povod je poznat, ali su razlozi sigurno dublji. Sličnosti između te dve 
grupacije su ogromne. Ponekad mi deluje da se dve centrističke i liberalne 
partije ne razumeju u istom poslu poboljšavanja lošeg sistema. Levica Srbije 
nikada nije ni razmatrana kao mogući partner od strane PSG i DS, međutim možda 
će sada doći do neke nove raspodele na političkoj sceni, kaže za Danas lider 
Levice Srbije i bivši visoki funkcioner Demokratske stranke Borko Stefanović.

Usamljenost Levice Srbije na levoj strani političkog spektra ograničava 
manevarski prostor ovoj stranci, jer se ne nazire partner ove vanparlamentarne 
stranke. Međutim, Stefanović potvrđuje da će LS učestvovati na gradskim 
izborima.

- Sada će sigurno doći do potvrđivanja više famoznih kolona koje su 
predodređene da urade nešto, ali ne i da sruše SNS u Beogradu. Za to je 
potrebna zajednička podrška jednom kandidatu za gradonačelnika i sada se vidi 
da to većini u opoziciji nikada i nije ništa značilo, kao i da više veruju u 
famu o više kolona kao što su onomad verovali pogrešno da više kandidata na 
predsedničkim izborima može doneti drugi krug. LS će sigurno ići na gradske 
izbore i potvrditi svoju snagu koja je često potcenjivana. Da li sami ili sa 
nekim, objavićemo na vreme. Važno nam je da se poklapamo sa nekim u onome što 
mora da se uradi - ukazuje Borko Stefanović.

On se slaže sa i mišljenjem da nema suštinskih razlika u programima koje 
zastupaju SNS i DS, kao i da takva situacija na političkoj sceni otvara prostor 
strankama van centra, odnosno onim opcijama koje se nalaze na suprotnim 
ideološkim krajevima.

- Nije tajna da je Vučić prepisao program DS i LDP i nastavio još žešće nego 
što je do tada rađeno. Samo kroz Briselski sporazum je iskoračio deset koraka 
prema zahtevima Prištine. Ekonomski model i radna pitanja su ista. Brutalno je 
uzurpirao institucije, medije i javna preduzeća. LJudi ne prepoznaju razlike 
između njihovih politika sem u stilu. Zato će jačati i desnica i levica u 
Srbiji - ističe predsednik LS.

Osim deljenja zajedničke perspektive i istovetnih političkih neprijatelja, 
predstavnici levih i desnih stranaka ne posmatraju na isti način posetu 
izvestioca Evropskog parlamenta Dejvida Mekalistera. Stefanović se ne slaže sa 
ocenom lidera Dveri Boška Obradovića da su svi oni koji su otišli na sastanak 
sa Mekalisterom "sluge Zapada". Lider LS međutim ne veruje da ti sastanci 
donose bilo kakav boljitak opoziciji i građanima, jer smatra da Brisel ne želi 
da vidi realne probleme i oglušava se na konstantno kršenje osnovnih principa 
demokratije od strane vlasti. Parola "mir na Balkanu" očigledan je prioritet 
Zapada.

- Oni koji su otišli na sastanak sa Mekalisterom nisu ljudi tuđih gazda i 
Zapada. I treba da odu na sastanak sa izvestiocem EP, to je potpuno normalno. 
Ipak, taj susret nije od nekog naročitog značaja jer neće Mekalister rešiti 
naše probleme, pomoći opoziciji ili poboljšati stanje u Srbiji. On kao i EU 
žmuri na ekonomski, institucionalni i medijski haos i kontrolu koju sprovodi 
ovaj režim. I sigurno je da se neće prenuti iz tog žmurenja. Vučić je njihov 
favorit i nije ih briga za Srbiju sve dok nema sukoba i nestabilnosti na 
Balkanu. Više mi je zanimljivo što mnogi u opoziciji i dalje sanjaju 2000. 
godinu i da će neko sa strane odjednom da progleda, da im vrati vlast i 
slobodu. Ništa od toga. To moramo sami i za to se LS, bori zaključuje Borko 
Stefanović.

http://www.danas.rs/politika.56.html?news_id=354675&title=Stefanovi%C4%87%3A+Brisel+%C5%BEmuri%2C+slobodu+moramo+sami+da+osvojimo

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010e01d31da8%245429c090%24fc7d41b0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to