b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=25&nav_category=167&nav_id=1296932>
  


Da li je vreme za trajno pomirenje Srbije i Hrvatske?


11-14 minutes

  _____  

Zagreb -- Pomirenje Srba i Hrvata i uspostavljanje trajno dobrih odnosa Srbije 
i Hrvatske neophodno je i bilo bi logično iz niza razloga. 

Izvor: Tanjug petak, 25.08.2017. | 17:19 

Foto: Thinkstock

To je poručio hrvatski istoričar i profesor na Univerzitetu u Zagrebu Tvrtko 
Jakovina i dodao da ako se to ne dogodi u dogledno vreme, svake naredne godine 
će im biti još teže, biće sve manji i izoliraniji. 

U autorskom tekstu u zagrebačkom Globusu, Jakovina ukazuje da Srbi i Hrvati 
vekovina žive i živeće jedni uz druge pa bi, kaže, bilo neizdrživo, 
poražavajuće, ostanu li međusobni odnosi još dugo napeti, ispunjeni 
sumnjičenjem, neprestanim strahovima i nepoverenjem. 

"Hrvatskoj je stabilna i bogata Srbija vezana za Zapad, što ranije članica 
Evropske unije, jednako važan cilj kao što bi to trebao da bude i za samu 
Srbiju", navodi autor i dodaje da je "Srbija daleko od Evrope, frustrirana 
siromaštvom i nezadovoljna (jednostrano proglašenom) nezavišnošću Kosova, 
znatno bi lakše mogla da iskoristi haotično stanje u najmlađoj evropskoj državi 
(Hrvatskoj), zaoštri odnose s Prištinom". 

To bi, smatra Jakovina, bilo pogubno za hrvatski turizam, a to znači i za 
celokupni ekonomski život u Hrvatskoj. 

Ukoliko Hrvatska, ali i Srbija i međunarodna zajednica žele ikada da raspletu 
prilike u Bosni i Hercegovini, neophodno je, kaže, najpre pomiriti Srbiju i 
Hrvatsku i to ne samo tako površno, već iskreno, s punom svešću veoma velikih 
uloga. 

"Iskreno pomirenje Srba i Hrvata danas je važnije za međunarodnu zajednicu nego 
što je bilo pre desetak godina. Najvažnije je to zbog Balkana, ali i onoga što 
se zbiva na istoku", kaže Jakovina posebo apostrofirajuću Rusiju, za koju kaže 
da danas ima daleko važniju ulogu, agresivnija je i prisutnija nego u vreme 
Jeljcina i ranog Putina. 

Autor ukazuje da u svetu koji je nestabilniji nego pre, bogatija, stabilnija, 
evropska Srbija Hrvatskoj je, ističe, potrebna želi li i sama zadržati 
stabilnost. 

Napominje da bi Srbija Hrvatskoj mogla da pomogne i sa po kojim radnikom jer, 
kaže, "gastarbajteri" iz Srbije ne traže vreme prilagođavanja. 

"Hrvati i Srbi govore jezike kojim se razumeju, čitaju se - pod uslovom da 
tekstovi nisu na ćirilici - bez poteškoća. Pomirenje Srbije i Hrvatske bilo bi 
važno za naše visoko školstvo, za zajedničke nastupe, za bolja takmičenja na 
kulturnom planu, obezbedilo bi bolju kulturnu ponudu, bolja pozorišna 
gostovanja i filmove, bilo bi to odlično tržište za naše muzičre", naveo je 
Jakovina. 

Pomirenje Srba i Hrvata važno je i zato što će u tom slučaju Hrvatska biti 
stabilnija iznutra. Bez obzira na to što je broj Srba danas u Hrvatskoj znatno 
manji i u hrvatskoj politici više nemaju ni izdaleka onako važnu ulogu kakvu su 
imali, bez njih nije moguće formirati vladu ili većinu u Saboru. 

"Bolji međudržavni odnosi olakšali bi ili umanjili diskriminatorske prakse 
prema srpskoj manjini u Hrvatskoj, ali i obrnuto. Iskreno dobri odnosi dveju 
država osigurali bi zdraviju klimu unutar obeju država, smanjili bi napetosti 
unutar oba društva", istakao je Jakovina. 

U daljem nabrajanju razloga zbog kojih bi Srbija i Hrvatska treblo da se 
pomire, ali iskreno, Jakovina navodi i da bi obe zemlje bile važnije za Evropu 
i svet. 

Učvrstile bi, kaže, mir, obezbedile pretpostavke za veće blagostanje, omogućile 
stabilnost Bosne i Hercegovine i obezbedile srećnije unutrašnje prilike u obe 
države. 

"Ako je vrlo izvesno da će granica Srbije i Hrvatske u doglednoj budućnosti 
biti poput granice između Hrvatske i Slovenije, bilo bi dobro da što više 
zaostalih pitanja, dunavskih ada i hrvatskih džepova na vojvođanskoj strani 
raščistimo pre nego što Beograd dođe nadomak Brisela", smatra Jakovina. 

Pomirenje Srba i Hrvata trebalo bi da bude takvo da ga ne poljulja svako 
hapšenje branitelja, da se ne pominju žestokim izjavama vezanim za prošlost bez 
obzira da li je u pitanju Jasenovac, Vukovar ili Oluja. 

I saradnja srpskih i hrvatskih partija u Hrvatskoj dobra je za zemlju, pa i 
odnose dviju država, ali ona mora donositi više rezultata od izdašnog 
finansiranja srpskih aktivnosti u zemlji, smatra autor i dodaje: 

"Ona mora biti zalog da će se incidenti kao ploča 'Za dom spremni' u Jasenovcu 
ukloniti, a da će HDZ-ovski zvaničnici biti spremni da učine barem neki gest u 
vezi s pobedom Hrvatske u antifašističkoj borbi." 

Ukazao je da je takav gest u vreme aktuelne hrvatske vlasti potpuno izostao, 
što smatra najlošiim za same Hrvate, ali i za međunacionalne odnose. 

U tom pomirenju, smatra Jakovina, Hrvatska i Srbija bi mogle da krenu od 
činjenice da su naša glavna otvorena pitanja zatvorena. 

Uvek će, kaže, biti onih koji će Srbe u Hrvatskoj nazivati “gostima” u zemlji u 
kojoj žive vekovima i na takve treba računati jer takvi nikada neće biti za 
logična i miroljubiva rešenja. 

Zato ih, ističe, ne treba imati ni u vrhu vlastu. 

"Bilo bi isto tako lakše kad bi obe crkve, Srpska pravoslavna i Katolička crkva 
u Hrvata, bile spremne jasnije i više da deluju u skladu s onim što bi od njih 
tražilo njihovo poslanje, na pomirenju, ljubavi", naveo je i dodao da bi država 
pritom trebalo da vodi računa o klimi u društvu, ne o stanju unutar Crkve. 

"Puno je razloga zašto bi bilo logično i dobro da se Hrvatska i Srbija pomire, 
da obe države pokušaju biti sličnije Francuskoj i Njemačkoj, a ne Indiji i 
Pakistanu. Ono što je logično ne znači da je uvk i najizglednije. Ono što 
donosi dobrobit i zaceljenje rana ne znači da može nađačati nacionalizme i 
političke interese koji su isključivi i rušilački. Prolazak vremena i činjenica 
da će nešto biti teže kasnije ne mora delovati na one koji donose odluke", 
naveo je, između ostalog, Jakovina.

 

 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=25&nav_category=167&nav_id=1296932>
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=25&nav_category=167&nav_id=1296932

 

 

Envoyé de mon iPad

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/001101d31df0%2407b5d530%2417217f90%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to