novosti.rs <http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:682751-Izbrisali-700000-Srba-po-svetu>
MASOVNO NAS "POKRŠTAVAJU": Srbe upisuju kao Hrvate, Bosance... | Društvo M. Lopušina 4-5 minutes _____ Sve je manje sunarodnika van granica naše zemlje, deo dijaspore ozbiljno sumnja u "pokrštavanje". Nacionalnost doseljenika iz SFRJ u Australiji popisali po republikama iz kojih su stigli ZBOG niskog nataliteta, etničke asimilacije, loše obavljenog popisa stanovništva, ali i promene identiteta, Srba u rasejanju je sve manje. U zemljama Evropske unije danas ima nešto više od 670.514 srpskih državljana, dok ih je u Australiji nešto manje od 74.000. I u jednom i u drugom slučaju, kako upozoravaju naši iseljenici, na papiru nedostaje veliki broj sunarodnika - na Starom kontinentu gotovo pola miliona, a na Petom gotovo 120.000! Biro za statistiku Australije objavio je nedavno kartu etničke strukture stanovništva, koja je nastala na osnovu popisa iz 2016. godine. Prema ovim zvaničnim podacima, Srba danas u Australiji ima 73.901, od kojih 53.799 govori srpski jezik. Za australijske Srbe ovi podaci su - netačni. - Naša crkva i predstavnici srpske dijaspore smatraju da nas na Petom kontinentu ima najmanje 200.000. Pokazalo se, međutim, da nas je zvanično mnogo manje i to samo zato jer je nas Srbe država Australija prekrstila u Hrvate i Bosance - tvrdi Milutin Ivković, predsednik naše zajednice u Tasmaniji. DRŽAVNA administracija iz Kanbere je, prenosi nam Ivković, sve narode doseljene iz bivše Jugoslavije i njihove potomke, a bilo ih je oko pola miliona, podelila po novonastalim državama kao teritoriji njihovog rođenja i porekla. - Tako su Srbi iz Hrvatske i BiH, u popisu australijskog stanovništva i karti etničkog sastava stanovnika, postali Hrvati i Bosanci. Time je u Australiji izbrisano najmanje 100.000 Srba - upozorava Ivković. U AUSTRIJI NAJBROJNIJI NAJŽIVLjA srpska kolonija danas u svetu je u Austriji, jer je priliv naših ljudi u ovu zemlju poslednjih decenija najveći. Beč je, sa oko 200.000 registrovanih Srba, trenutno - "prestonica srpske dijaspore". Sličan proces krađe srpskog nacionalnog identiteta dešava se poslednjih godina u zemljama Zapadne Evrope, ali i Južne Amerike. Na području obe Amerike ovako je "nestalo" bar 100.000 Srba. Kako ukazuje Miodrag Kreculj, analitičar iz Minhena, u zemljama EU popisi su pokazali da danas ima 670.514 srpskih državljana. S druge strane, ambasade Srbije u državama EU, Švajcarskoj i Norveškoj raspolažu sa "okvirnim" brojem od 1.167.936 građana. Nedostaje blizu pola miliona, odnosno, 497.422 srpske osobe. - Razloga za ovoliko smanjenje broja Srba je mnogo. Od nataliteta, preko asimilacije, do popisa stanovništva, pa je tako, na primer, u Nemačkoj, gde je od 600.000, evidentirano svega 220.908 naših državljanina - tvrdi Predrag Rakočević iz Nemačke. PROBLEM sa popisima stanovništva u zemljama Zapadne Evrope, koje svoj društveni razvoj baziraju na politici "što veće migracije radne snage iz inostranstva", jeste u tome što se ne utvrđuju nacionalna pripadnost "došljaka". - Nigde prilikom popisa u EU ili SAD ne postoji pitanje "koje ste nacije", već se nacionalnost utvrđuje indirektnim pitanjima o zemlji vašeg porekla, mestu rođenja ili jeziku kojim govorite u kući. Uz to, mnogi naši ljudi skrivaju da su srpskog porekla - primećuje Stane Ribič, Srbin iz Slovačke, u kojoj se oko 2.300 Srba, tvrdi, stidi da prizna koje su nacionalnosti. I Srbi u zatvorima širom sveta su deo naše dijaspore. Prema nezvaničnim podacima, u kazamatima širom planete boravi danas oko 20.000 Srba. Najviše pritvorenih Srba, prema službenim podacima, zbog sumnji ili osude da se bave kriminalom, ima u Nemačkoj - čak 10.000. "NESTAJEMO" I U AMERICI SRBI danas žive u 159 država sveta. Njihov tačan broj se, međutim, ne zna jer nikada nije izvršen službeni popis. Jedno je izvesno: Srbi su prvaci u stepenu asimilacije, odnosno svesnog gubljenja nacionalnog identiteta i uzimanja državljanstva stranih zemalja. - Taj procenat u Americi je veći od 80 odsto. Zato će Srbi u SAD nestati kao narod za narednih 50 godina! Svi će Srbi biti Amerikanci - predviđa Desko Nikitović, naš bivši generalni konzul u SAD. Čikago sa okolinom, u kome je Nikitović službovao, imao je sredinom osamdesetih oko 300.000 Srba. Danas ih je jedva - 50.000. PROČITAJTE JOŠ: Srbi koji žive u inostranstvu prebrojani bez popisa <http://www.novosti.rs/vesti/planeta.301.html:629554-Srbi-koji-zive--u-inostranstvu-prebrojani-bez-popisa> Tri stuba za opstanak svih Srba <http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:679819-Tri-stuba-za-opstanak-svih-Srba> -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/01c401d31f3d%24360cc8f0%24a2265ad0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
