novosti.rs 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:682751-Izbrisali-700000-Srba-po-svetu>
  


MASOVNO NAS "POKRŠTAVAJU": Srbe upisuju kao Hrvate, Bosance... | Društvo


M. Lopušina

4-5 minutes

  _____  

Sve je manje sunarodnika van granica naše zemlje, deo dijaspore ozbiljno sumnja 
u "pokrštavanje". Nacionalnost doseljenika iz SFRJ u Australiji popisali po 
republikama iz kojih su stigli

ZBOG niskog nataliteta, etničke asimilacije, loše obavljenog popisa 
stanovništva, ali i promene identiteta, Srba u rasejanju je sve manje. U 
zemljama Evropske unije danas ima nešto više od 670.514 srpskih državljana, dok 
ih je u Australiji nešto manje od 74.000. I u jednom i u drugom slučaju, kako 
upozoravaju naši iseljenici, na papiru nedostaje veliki broj sunarodnika - na 
Starom kontinentu gotovo pola miliona, a na Petom gotovo 120.000!

Biro za statistiku Australije objavio je nedavno kartu etničke strukture 
stanovništva, koja je nastala na osnovu popisa iz 2016. godine. Prema ovim 
zvaničnim podacima, Srba danas u Australiji ima 73.901, od kojih 53.799 govori 
srpski jezik. Za australijske Srbe ovi podaci su - netačni.

- Naša crkva i predstavnici srpske dijaspore smatraju da nas na Petom 
kontinentu ima najmanje 200.000. Pokazalo se, međutim, da nas je zvanično mnogo 
manje i to samo zato jer je nas Srbe država Australija prekrstila u Hrvate i 
Bosance - tvrdi Milutin Ivković, predsednik naše zajednice u Tasmaniji.

DRŽAVNA administracija iz Kanbere je, prenosi nam Ivković, sve narode doseljene 
iz bivše Jugoslavije i njihove potomke, a bilo ih je oko pola miliona, podelila 
po novonastalim državama kao teritoriji njihovog rođenja i porekla.

- Tako su Srbi iz Hrvatske i BiH, u popisu australijskog stanovništva i karti 
etničkog sastava stanovnika, postali Hrvati i Bosanci. Time je u Australiji 
izbrisano najmanje 100.000 Srba - upozorava Ivković.

U AUSTRIJI NAJBROJNIJI NAJŽIVLjA srpska kolonija danas u svetu je u Austriji, 
jer je priliv naših ljudi u ovu zemlju poslednjih decenija najveći. Beč je, sa 
oko 200.000 registrovanih Srba, trenutno - "prestonica srpske dijaspore".

Sličan proces krađe srpskog nacionalnog identiteta dešava se poslednjih godina 
u zemljama Zapadne Evrope, ali i Južne Amerike. Na području obe Amerike ovako 
je "nestalo" bar 100.000 Srba.

Kako ukazuje Miodrag Kreculj, analitičar iz Minhena, u zemljama EU popisi su 
pokazali da danas ima 670.514 srpskih državljana. S druge strane, ambasade 
Srbije u državama EU, Švajcarskoj i Norveškoj raspolažu sa "okvirnim" brojem od 
1.167.936 građana. Nedostaje blizu pola miliona, odnosno, 497.422 srpske osobe.

- Razloga za ovoliko smanjenje broja Srba je mnogo. Od nataliteta, preko 
asimilacije, do popisa stanovništva, pa je tako, na primer, u Nemačkoj, gde je 
od 600.000, evidentirano svega 220.908 naših državljanina - tvrdi Predrag 
Rakočević iz Nemačke.

PROBLEM sa popisima stanovništva u zemljama Zapadne Evrope, koje svoj društveni 
razvoj baziraju na politici "što veće migracije radne snage iz inostranstva", 
jeste u tome što se ne utvrđuju nacionalna pripadnost "došljaka".

- Nigde prilikom popisa u EU ili SAD ne postoji pitanje "koje ste nacije", već 
se nacionalnost utvrđuje indirektnim pitanjima o zemlji vašeg porekla, mestu 
rođenja ili jeziku kojim govorite u kući. Uz to, mnogi naši ljudi skrivaju da 
su srpskog porekla - primećuje Stane Ribič, Srbin iz Slovačke, u kojoj se oko 
2.300 Srba, tvrdi, stidi da prizna koje su nacionalnosti.

I Srbi u zatvorima širom sveta su deo naše dijaspore. Prema nezvaničnim 
podacima, u kazamatima širom planete boravi danas oko 20.000 Srba. Najviše 
pritvorenih Srba, prema službenim podacima, zbog sumnji ili osude da se bave 
kriminalom, ima u Nemačkoj - čak 10.000. 

 

"NESTAJEMO" I U AMERICI 

SRBI danas žive u 159 država sveta. Njihov tačan broj se, međutim, ne zna jer 
nikada nije izvršen službeni popis. Jedno je izvesno: Srbi su prvaci u stepenu 
asimilacije, odnosno svesnog gubljenja nacionalnog identiteta i uzimanja 
državljanstva stranih zemalja.

- Taj procenat u Americi je veći od 80 odsto. Zato će Srbi u SAD nestati kao 
narod za narednih 50 godina! Svi će Srbi biti Amerikanci - predviđa Desko 
Nikitović, naš bivši generalni konzul u SAD.

Čikago sa okolinom, u kome je Nikitović službovao, imao je sredinom osamdesetih 
oko 300.000 Srba. Danas ih je jedva - 50.000.


PROČITAJTE JOŠ:

Srbi koji žive u inostranstvu prebrojani bez popisa 
<http://www.novosti.rs/vesti/planeta.301.html:629554-Srbi-koji-zive--u-inostranstvu-prebrojani-bez-popisa>
 

Tri stuba za opstanak svih Srba 
<http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:679819-Tri-stuba-za-opstanak-svih-Srba>
 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/01c401d31f3d%24360cc8f0%24a2265ad0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to