b92.net 
<https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=09&dd=05&nav_category=12&nav_id=1300647>
  


"Novosti": Odbila da joj vakcinišu dete - 20 dana zatvora


8-10 minutes

  _____  

Subotičanka Maja Milodanović kažnjena jer je odbila imunizaciju trogodišnjeg 
sina-.novčana kazna preinačena u 20 dana robije, pišu "Večernje novosti 
<http://www.novosti.rs/> ". 

Izvor: Večernje novosti utorak, 5.09.2017. | 22:57 

Foto: Gettyimages

I pored apela lekara o obaveznoj imunizaciji dece, kao i odluke brojnih vrtića 
da prilikom upisa traže uverenje o primljenoj vakcini, mnogi roditelji i dalje 
ne žele da vakcinišu svoje dete, navodi list.

Zbog toga, rame uz rame, iza rešetaka sa najvećim prestupnicima zamalo se nije 
našla Subotičanka Maja Milodanović, samohrana majka, koja je odbila da 
vakciniše trogodišnjeg sina i zbog toga dobila kaznu od 20 dana zatvora. 

Pre zatvorske kazne, Milodanovićeva je prema odluci Prekršajnog suda morala da 
plati 20.000 dinara jer nije vakcinisala dete. Prema njenim rečima, policija je 
triput dolazila da je hapsi, ali je uspela da se dogovori sa sudom i da kaznu 
plati na nekoliko rata. 

"Verujte, da sam imala kome da ostavim dete, otišla bih da robijam. Ali, kada 
su mi policajci rekli da će dete smestiti u dom, dok sam ja u zatvoru, tada sam 
se uplašila. Molila sam ih da to ne rade i molila sud da mi dozvoli da platim 
kaznu. Pre toga nikakvu opomenu nisam dobila, samo poziv za sud, kaznu, a potom 
i da se ona preinačava u zatvor. To se nekako rešilo, sada se ništa ne dešava, 
pitanje je šta će biti kada ponovo odemo na sistematski, ne znam da li će me 
ponovo tužiti, 


rekla je za "Novosti" Maja, inače, student bez stalnih primanja. 

Na isključiv stav da ne dozvoli da njeno dete primi MMR vakcinu, Subotičanka se 
odlučila jer je videla efekat prve vakcinacije. 

"Dečak je primio samo prvu vakcinu pentaksina i posle nje mu je opao imunitet, 
stalno je bio bolestan, i onda sam odlučila da potpišem da odbijam vakcinu. Iza 
svoje odluke stojim i sada. Da su to one stare vakcine, možda bih i dala, ali 
ovako zaista ne želim. Vakcinisanje treba da bude stvar izbora roditelja, da 
sam odluči šta želi za svoje dete, a ne da nas ovako kažnjavaju. Time ništa 
nisu postigli, jer većina nas od te namere neće odustati", navodi ona. 

Ovaj slučaj nije usamljen. Iako je vakcinacija u našoj zemlji obavezna i lekari 
apeluju da deca prime sve što je propisano i ukazuju na posledice, koje mogu 
biti i fatalne, stavovi roditelja su podeljeni, dodaje list. 

Po novom Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, ukoliko se odbije 
obavezna imunizacija, kazne su od 30.000 do 150.000 dinara. Sprečavanje 
obavezne imunizacije smatra se prekršajem, a lekari su dužni da obaveste 
sanitarnu inspekciju ukoliko roditelji odbiju da vakcinišu dete.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/013a01d326b2%24ce08be30%246a1a3a90%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to