standard.rs 
<http://www.standard.rs/politika/38690-%D0%B8%D0%B4%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE>
  


ИДЕ ЛИ СРБИЈА У НАТО?


4-5 minutes

  _____  

*       четвртак, 07 септембар 2017 14:07 

АЛЕКСАНДАР ГАЈИЋ

ЕУ својим захтевима слаби Србију, лишава је вођења самосталне политике и ставља 
у оквир за очување интереса најмоћнијих земаља ЕУ

Не слажем се са тезом да Вучић иде свесно у НАТО и да су његови потези око НАТО 
и ЕУ део једне промишљене стратегије и плана, већ да се придржава војне 
неутралности и стратешке оријентације ка ЕУ. Међутим, мешањем спољног фактора – 
ЕУ и НАТО – Вучић миц по миц попушта, желећи да уђе у ЕУ и сачува политичку 
неутралност. Али оног тренутка када му се испоставе захтеви које не уме да 
одбије, он попушта. Мисли да ће његовим попуштањем попустити и притисак и да ће 
успети бар номинално да одржи привид избалансираности према Истоку и Западу (а 
заправо је ту велика диспропорција) и да ће се тако приближити ЕУ.

Мислим да је то приближавање чиста заблуда и да поглавља која затварамо неће 
донети ни чланство ни бољитак нас самих. Они који гурају Србију у ЕУ су чланице 
НАТО које нису у ЕУ, а желе да ЕУ буде нестабилна. Њихов стратешки циљ је да 
одржавају Србију на том правцу. Док је Немачкој, која је у центру ЕУ, 
најбитније да се овај регион стабилизује, а не да уђе у ЕУ.

Вучић заправо стратешке партнере на путу ка ЕУ пре свега проналази у кључним 
земљама НАТО које су или ван ЕУ или излазе из ЕУ, а оне пре свега желе да увуку 
Србију у НАТО.

У тој компликованој рачуници, уз механизме притисака и слабости Србије 
(објективних стратешких и оних које долазе од слабости режима), они Вучића вуку 
у правцу да (хрлећи ка ЕУ и спреман на разне компромисе) заправо више Србију 
води ближе НАТО него ЕУ. То је рачуница коју он није добро схватио ни промислио.

Подршка коју је Вучић дао режиму у Подгорици није била условљена НАТО, већ 
аранжманима који постоје између Београда и Подгорице које није желео да квари и 
због којих се помирио са тиме да је ствар неминовна, па је Црна Гора на силу 
угурана у НАТО. Поводом Македоније Вучић је почетком пролећа имао више 
разумевања за позиције ВМРО и Груевског, али, када су сломљени после посете 
Хојта Брајана Јиа, он се не само помирио са ситуацијом већ схватио то и као 
поруку да треба да попусти по многим питањима у Србији да не би доживео сличну 
судбину. Мислим да поводом Македоније није свесно подржао НАТО, него да је 
мирење са судбином било изнуђено – да он под притисцима не води избалансирану 
политику.

Стремљење ка ЕУ неће Србију унапредити, остаће у предворју ЕУ и сада је само 
питање да ли ће бити угурана у НАТО или не. Зависи од сплета различитих 
околности.

И симболички и геополитички се ствара утисак да је Србија потпуно окружена НАТО 
чланицама и да ће бити неминовно да пре или касније и она приступи НАТО. Ствара 
се једна јака психолошка слика, која ће нарочито бити појачана ако Македонија 
приступи пакту у наредних годину дана.

У интересу НАТО је да Србија не развија паралелно и добре односе са онима који 
нису у НАТО, пре свега са Русијом и ОДКБ, и да желе да се смањи наша сарадња са 
Русијом пре уласка Србије у ЕУ. ЕУ служи као шаргарепа која нам се измиче тако 
да, идући за њом, Србија се одмиче од осталих достижнијих циљева него што је 
улазак у ЕУ. То је наша трагична позиција.

ЕУ својим захтевима слаби Србију, наше неселективно испуњавање тих захтева нас 
лишава вођења самосталне политике и наше институционалне капацитете ставља у 
оквир који је смишљен за очување интереса најмоћнијих земаља ЕУ, а не наших. 
Тако полуурушена, она касније може улазити у даље интеграције – па и војне. 
Једно не имплицира друго, али је очигледно да је то сплет чудних околности које 
неко добро перципира и добро пројектује и зна у ком працу да гура, док Србија 
има проблем што је зацртала циљ који је далек, што липсава трчећи за том 
шаргарепом и што свако може да дође да је оседла и усмери у другом правцу.

 Факти

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00af01d327e6%24033b0fc0%2409b12f40%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to