standard.rs <http://www.standard.rs/politika/38690-%D0%B8%D0%B4%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE>
ИДЕ ЛИ СРБИЈА У НАТО? 4-5 minutes _____ * четвртак, 07 септембар 2017 14:07 АЛЕКСАНДАР ГАЈИЋ ЕУ својим захтевима слаби Србију, лишава је вођења самосталне политике и ставља у оквир за очување интереса најмоћнијих земаља ЕУ Не слажем се са тезом да Вучић иде свесно у НАТО и да су његови потези око НАТО и ЕУ део једне промишљене стратегије и плана, већ да се придржава војне неутралности и стратешке оријентације ка ЕУ. Међутим, мешањем спољног фактора – ЕУ и НАТО – Вучић миц по миц попушта, желећи да уђе у ЕУ и сачува политичку неутралност. Али оног тренутка када му се испоставе захтеви које не уме да одбије, он попушта. Мисли да ће његовим попуштањем попустити и притисак и да ће успети бар номинално да одржи привид избалансираности према Истоку и Западу (а заправо је ту велика диспропорција) и да ће се тако приближити ЕУ. Мислим да је то приближавање чиста заблуда и да поглавља која затварамо неће донети ни чланство ни бољитак нас самих. Они који гурају Србију у ЕУ су чланице НАТО које нису у ЕУ, а желе да ЕУ буде нестабилна. Њихов стратешки циљ је да одржавају Србију на том правцу. Док је Немачкој, која је у центру ЕУ, најбитније да се овај регион стабилизује, а не да уђе у ЕУ. Вучић заправо стратешке партнере на путу ка ЕУ пре свега проналази у кључним земљама НАТО које су или ван ЕУ или излазе из ЕУ, а оне пре свега желе да увуку Србију у НАТО. У тој компликованој рачуници, уз механизме притисака и слабости Србије (објективних стратешких и оних које долазе од слабости режима), они Вучића вуку у правцу да (хрлећи ка ЕУ и спреман на разне компромисе) заправо више Србију води ближе НАТО него ЕУ. То је рачуница коју он није добро схватио ни промислио. Подршка коју је Вучић дао режиму у Подгорици није била условљена НАТО, већ аранжманима који постоје између Београда и Подгорице које није желео да квари и због којих се помирио са тиме да је ствар неминовна, па је Црна Гора на силу угурана у НАТО. Поводом Македоније Вучић је почетком пролећа имао више разумевања за позиције ВМРО и Груевског, али, када су сломљени после посете Хојта Брајана Јиа, он се не само помирио са ситуацијом већ схватио то и као поруку да треба да попусти по многим питањима у Србији да не би доживео сличну судбину. Мислим да поводом Македоније није свесно подржао НАТО, него да је мирење са судбином било изнуђено – да он под притисцима не води избалансирану политику. Стремљење ка ЕУ неће Србију унапредити, остаће у предворју ЕУ и сада је само питање да ли ће бити угурана у НАТО или не. Зависи од сплета различитих околности. И симболички и геополитички се ствара утисак да је Србија потпуно окружена НАТО чланицама и да ће бити неминовно да пре или касније и она приступи НАТО. Ствара се једна јака психолошка слика, која ће нарочито бити појачана ако Македонија приступи пакту у наредних годину дана. У интересу НАТО је да Србија не развија паралелно и добре односе са онима који нису у НАТО, пре свега са Русијом и ОДКБ, и да желе да се смањи наша сарадња са Русијом пре уласка Србије у ЕУ. ЕУ служи као шаргарепа која нам се измиче тако да, идући за њом, Србија се одмиче од осталих достижнијих циљева него што је улазак у ЕУ. То је наша трагична позиција. ЕУ својим захтевима слаби Србију, наше неселективно испуњавање тих захтева нас лишава вођења самосталне политике и наше институционалне капацитете ставља у оквир који је смишљен за очување интереса најмоћнијих земаља ЕУ, а не наших. Тако полуурушена, она касније може улазити у даље интеграције – па и војне. Једно не имплицира друго, али је очигледно да је то сплет чудних околности које неко добро перципира и добро пројектује и зна у ком працу да гура, док Србија има проблем што је зацртала циљ који је далек, што липсава трчећи за том шаргарепом и што свако може да дође да је оседла и усмери у другом правцу. Факти -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/00af01d327e6%24033b0fc0%2409b12f40%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
