informer.rs 
<http://www.informer.rs/vesti/politika/151605/OTKRIVAMO-Americka-KKR-grupa-preuzima-televizije-bivsoj-Jugoslaviji-SEF-CIA-KUPUJE-PRVA>
  

OTKRIVAMO! Američka 'KKR grupa' preuzima televizije u bivšoj Jugoslaviji - ŠEF 
CIA KUPUJE TV PRVA I B92!

AP/Photo

6-7 minutes

  _____  

OTKRIVAMO! Američka KKR grupa preuzima televizije u bivšoj Jugoslaviji - ŠEF 
CIA KUPUJE TV PRVA I B92!

Investicioni fond na čijem čelu je general Dejvid Petreus, koji je u Srbiji već 
vlasnik SBB, TV N1 i "Granda", kupuje još dve nacionalne televizije! U 
Sloveniji preuzimaju TV Pop, u Hrvatskoj Novu TV, u Bosni OBN, u Crnoj Gori TV 
Vijesti, ulaze i u Makedoniju, kupuju medije i na Kosovu

INFORMER 10. 09. 2017. 21:15 

 

Amerikanci su čvrsto odlučili da zavladaju medijima i politikom na prostoru 
cele bivše Jugoslavije. I za to su spremni da plate stotine miliona evra u 
kešu! 

Investicioni fond KKR, na čijem čelu je bivši direktor CIA general Dejvid 
Petreus, koji je u Srbiji već vlasnik kablovskog operatera SBB, TV N1, ali i 
"Grand produkcije", u narednih nekoliko meseci preuzeće dve televizije s 
nacionalnom frekvencijom - TV Prva i B92, saznaje Informer. 

Cvijanović: Amerika hoće medijsku koloniju

Urednik portala "Novi standard" Željko Cvijanović smatra da je ovo veoma loša 
vest za našu državu.

- Ako na medijskoj sceni Srbije i regiona dominira američka kompanija, a 
američkih banaka nema ni od korova, to može da znači da kupovina medija nema 
komercijalni, već politički karakter. To objašnjava i činjenicu da na čelu 
kompanije nije poslovni čovek, već bivši šef CIA s iskustvom kolonijalnog 
upravnika u Iraku. Pretvaranje srpske medijske scene u kolonijalnu odavno je 
uzelo maha, dok medijska koncentracija u rukama KKR samo pokazuje koliko smo 
blizu da taj proces postane nepovratan. Naša javnost, koja je digla ruke od 
države i naroda, vrlo je osetljiva na uticaj predsednika države na medije, ali 
joj ne smeta mnogo veći uticaj bivšeg šefa CIA - naglašava Cvijanović. 

Istovremeno, KKR završava i pregovore o preuzimanju najgledanijih televizija u 
svim državama bivše Jugoslavije, od Slovenije do Makedonije. Ideja celog 
projekta jeste da Amerikanci suvereno zavladaju regionom, odnosno da ubuduće 
preko svojih medija određuju ko će gde da dođe na vlast i ko će, kad i kako da 
bude smenjen. 

Ne žale milione

Kako prenose naši odlično obavešteni izvori, predstavnici "KKR grupe" već su 
završili pregovore o kupovini TV Pop u Sloveniji, Nove TV u Hrvatskoj i 
televizije OBN u Bosni. U Crnoj Gori su u toku finalni razgovori o kupovini TV 
Vijesti, a pregovara se i s vlasnicima najgledanijih televizija u Makedoniji. 
Konačno, Amerikanci će preuzeti i jednu veliku albansku televiziju u Prištini. 

- Petreus i njegovi saradnici u tim pregovorima ne žale milione. Ne cenjkaju se 
mnogo, zanima ih samo da što pre preuzmu što više gledanih i uticajnih 
televizija u regionu - prenosi jedan od naših sagovornika. Prema rečima ovog 
biznismena, koji je direktno učestvovao u pregovorima o kupovini TV Prva i B92, 
Amerikanci svesno preplaćuju medije, jer ih pre svega interesuje moć. 

- Gazda grčke "Antene" Teo Kirijaku, koji je vlasnik TV Prva i B92, dobio je 
neverovatno dobru cenu za te dve televizije. Ne smem da vam kažem tačan iznos, 
ali cifre su toliko velike da pokrivaju sve milionske troškove i gubitke koje 
je Kirijaku godinama gomilao u Srbiji i još mu preko toga ostaje jako ozbiljna, 
milionska suma - navodi Informerov izvor, koji kaže da Amerikanci istu taktiku 
primenjuju i na drugim tržištima: 

- U Sloveniji za TV Pop i Hrvatskoj za Nova TV platili su nerealno velike 
pare... Očigledno je da tu nije u pitanju samo poslovni interes. Koliko čujem 
od kolega iz Sarajeva i Podgorice, i tamo nude ogroman keš za OBN i TV Vijesti. 
Kako su krenuli, realno je očekivati da do Nove godine sve te televizije pređu 
u njihovo vlasništvo... 

 

Informer

Naš drugi sagovornik, jedan od visoko pozicioniranih menadžera "KKR grupe" u 
Srbiji, potvrđuje da su Amerikanci krenuli u ofanzivu i da je samo samo pitanje 
vremena kada će postati "apsolutni gospodari medija u bivšoj Jugoslaviji". 

- Pazite, onaj ko u narednom periodu bude kontrolisao najgledanije televizije i 
internet portale od Ljubljane, preko Beograda do Skoplja taj će biti gospodar 
igre, taj će moći da određuje pravac najvažnijih ekonomskih, ali i političkih 
dešavanja... - objašnjava ovaj biznismen. 

Kako su i Informer i drugi beogradski mediji već pisali, američka "KKR grupa" 
pored najgledanijih televizija najverovatnije će u Srbiji preuzeti i mobilnu 
telefoniju "Telenor", kao i nekoliko manjih, nezavisnih kablovskih operatera. 



IGOR AVŽNER 

MEDIJSKI STRUČNJAK 

Postoje zakoni koji regulišu medijsku koncentraciju. Ako su im ove države 
dozvolile da kupe televizije, znači da imaju interes. Interes imaju i same 
televizije, koje osim profita teže i medijskom uticaju. 

- Cilj KKR jeste da stavi pod kontrolu 90 odsto tržišta "kabla" u Srbiji. Kada 
dođu u tu poziciju, oni zapravo postaju gazde svih televizija u zemlji. Tome 
dodajte i kontrolu gotovo 40 odsto mobilne telefonije i biće vam jasno da će 
Amerikanci bukvalno vladati ovom zemljom. Oni će odlučivati i ko će i kako da 
dođe, ali i ko će, kad i kako da ode sa vlasti - upozorava jedan od naših 
sagovornika. 

Opasno za Srbiju

I dok na TV Prva, u B92 i "KKR grupi" zvanično niko juče nije hteo da 
komentariše naša saznanja, stručnjaci upozoravaju da bi "akumuliranje američke 
medijsko-političke moći" moglo biti veoma opasno po srpske državne i nacionalne 
interese. Glavni urednik "Pečata" i "Večernjih novosti" Milorad Vučelić 
naglašava da Amerikanci hoće potpunu dominaciju. 

- Žele da medijski zavladaju regionom i da tako postavljaju ili skidaju ljude 
sa vlasti. Ovo može biti opasno, ne samo za region već i za Srbiju. Ogromna 
koncentracija medijske moći Amerikanaca može ozbiljno ugroziti naše državne i 
nacionalne interese - zaključuje Vučelić. 

 
<http://www.informer.rs/vesti/politika/151605/OTKRIVAMO-Americka-KKR-grupa-preuzima-televizije-bivsoj-Jugoslaviji-SEF-CIA-KUPUJE-PRVA>
 
http://www.informer.rs/vesti/politika/151605/OTKRIVAMO-Americka-KKR-grupa-preuzima-televizije-bivsoj-Jugoslaviji-SEF-CIA-KUPUJE-PRVA

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005d01d32bcd%2493a599f0%24baf0cdd0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to