dw.com 
<http://www.dw.com/sr/video-igrica-u-rukama-dodika/a-40503387?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Video-igrica u rukama Dodika | Politika | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

5-6 minutes

  _____  

Dvodnevna drama u parlamentu RS je okončana: sve tačke dnevnog reda usvojene, 
glavni revizor smenjen, a opozicija napustila skupštinu salu. Opozicija se sada 
ponovo suočava s optužbama da ih pokreću „strani centri moći“.

Dvodnevna drama u Narodnoj skupštini Republike Srpske završena je očekivano. 
Bez konkretnih rezultata, odnosno bez vraćanja izveštaja Glavne službe za 
reviziju na dnevni red ili objavljivanja rezultata referenduma u Službenom 
glasniku RS. Za razliku od tog scenarija – koji su mnogi priželjkivali kada je 
počela blokada rada parlamenta – isti taj dom usvojio je sve tačke dnevnog reda 
za jedno popodne i stigao da smeni revizora Duška Šnjegotu i njegovog pomoćnika.

Tiranija

Usvajanje zakona i određenih izveštaja ostalo je u drugom planu, a u prvom – 
nejasno je šta se desilo s obzirom na to da je opozicija napustila salu i 
najavila da će pokušati da ospori usvojene zakone na, kako kažu, sednici koja 
je održana mimo zakona.

„Skandal nad skandalima. Tiranija. Ovo je rušenje ustavnog poretka u RS. Kratko 
i jasno“, rekao je Dragan Čavić prvi čovek Narodnog demokratskog pokreta (NDP) 
navodeći da se sada pokazalo koliko se zapravo vlast boji da raspravlja o 
izveštaju Glavne službe za reviziju. „Smeniti Šnjegotu i ne dopustiti mu da 
iznese izveštaj o lopovlucima kojima vrvi izveštaj revizora, glavni je cilj ove 
gore režimske grupacije. One koja je spremna da preko mrtvih gazi da bi 
ostvarila svoje lične i grupne interese. Nažalost, to je tako“, kaže Čavić.

 

Dragan Čavić (NPD): To je napad na demokratiju!

Ovakva podela u skupštini dogodila se prvi put od osnivanja – iako na kraju 
nije imala efekta, jer opozicija nije našla modus kako da natera vladajuću 
većinu da vrati izveštaj revizora na dnevni red. Traže smenu predsjednika 
skupštine i generalnog sekretara.

Optužbe na račun opozicije

„Ovo je video-igrica, svi smo mi video-igrica u rukama Milorada Dodika. A 
video-igricu pokreću dve baterije: jedna je Radio televizija RS, a druga 
Ministarstvo unutrašnjih poslova“, kaže predsednik Srpske demokratske stranke 
(SDS) Vukota Govedarica.

Neki mediji su objavili da su potezi opozicije, odnosno blokada rada Narodne 
skupštine, izrežirani iz nekih stranih centara moći, što je, smatraju mnogi, 
apsurdno jer bi u tom slučaju to radili mnogo ranije, a ne pred izbore. Čak su 
i pojedini – kako ih mediji nazivaju stručnjaci – celu situaciju izjednačili s 
nedavnim dešavanjima u Makedoniji, pa očekuju da stranci zatraže i uključivanje 
opozicije u Vladu RS, što je besmisleno samo po sebi. Međutim, takve 
konstrukcije ili uopšte priča o napadima na RS i ugrožavanje njenog 
integriteta, drže zapravo vlast više od 11 godina na tronu. Nijedna revolucija, 
a bilo je mnogo najavljenih u više boja – nije se desila.

Ko poziva na nasilje?

„Plan za izazivanje nasilja i nereda je propao. Meni je drago što RS 
funkcioniše, što oni koji hoće da rade imaju normalne uslove da rade, a oni 
koji neće nisu uspeli da svojim neradom izazovu incidente. Ali ja sam više za 
ove vesele vesti. Sredstva od Vlade Srbije su stigla (5 miliona evra), želimo 
normalan rad parlamenta. Žao mi je ovih koji prave nerede“, rekao je 
potpredsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić.

 

Opozicija pokušava da uđe na zasedanje Parlamenta RS

„Mi ćemo biti u sali Narodne skupštine i istrajavaćemo na svojim zahtjevima. I 
pokrenućemo inicijativu za smenu ljudi koji uvode nered u ovu instituciju, jer 
su poslali policiju da sprečava ulazak u salu izabranim poslanicima i to onim 
koji im se ne sviđaju, koji su protiv njih“, kaže Čavić.

Međutim opozicija je napustila skupštinu, a na koji način će dalje da deluje i 
da li će uopšte da traže da se ispune njihovi zahtjevi, videće se na narednoj 
sednici. Eventualno je moguće napuštanje parlamenta do narednih izbora, što su 
ranije i najavljivali. Ipak, ovo je još jednom dobro došlo onima koji su na 
vlasti.

Odgovornost poslanika da zarade platu 

„Moram da izrazim zadovoljstvo zbog toga što smo upali u zamku da se blokiraju 
institucije RS. Neometano ćemo raditi, imamo pravo da organizujemo rad naših 
institucija širom RS, i da i poslanici zarade svoju platu za šta se izdvajaju 
narodne pare, kako opozicija voli da kaže“, kaže premijerka Željka Cvijanović.

Epitet izdajnika Savez za promjene poneo je i pre prethodnih izbora 2014. 
godine, dakle neposredno nakon formiranja. Nakon koalicije sa Strankom 
demokratske akcije (SDA) na državnom nivou i izbacivanjem Dodikovog Saveza 
nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) iz te jednačine, ta kvalifikacija postala je 
svakodnevna. Stručnjaci smatraju da će opozicija, ukoliko ubrzo ne odgovori na 
optužbe o pokušaju rušenja RS, na vlast teško doći voljom građana na izborima.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005a01d32d9c%24ab4859f0%2401d90dd0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to