b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=09&dd=14&nav_category=1262&nav_id=1303663>
  


Junker u pismu otkrio: Srbija ulazi u EU 2025?


8-9 minutes

  _____  

Brisel -- Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker uputio je pismo o 
namerama predsedniku Evropskog parlamenta i predsedavajućem Saveta EU o 
strategiji širenja EU. 

Izvor: Tanjug četvrtak, 14.09.2017. | 14:19 -> 15:01 

Getty Images

Naime, portal "Juropijen vestern Balkans" navodi da je u tom pismu Junker 
najavio da Komisija planira da do kraja naredne godine izradi Strategiju za 
uspešno pristupanje Srbije i Crne Gore EU sa perspektivom pristupanja 2025. 
godine. 

Portal "Juropijen vestern Balkans" navodi da se u Junkerovom pismu upućenom 
juče, u jednom od deset prioriteta u okviru „plana za ujedinjeniju, snažniju i 
demokratskiju EU“, pominju Srbija i Crna Gora kao glavni kandidati sa Zapadnog 
Balkana za pristupanje Evropskoj uniji, čiju bi strategiju za uspešno 
pristupanje trebalo izraditi. 

Kako je navedeno, „Poseban naglasak stavlja se na oblasti vladavine prava, 
osnovnih prava i borbi protiv korupcije i kompletnu stabilnosti čitavog 
regiona“. 

Pored govora "O stanju Unije", predsednik Junker je zajedno sa prvim 
potpredsednikom Fransom Timermansom poslao i pismo o namerama predsedniku 
Evropskog parlamenta i predsedavajućem Saveta, koje sadrži detaljno nabvedene 
aktivnosti koje Komisija namerava da preduzme kroz zakonodavnu politiku i druge 
inicijative do kraja naredne 2018. godine. 

Svake godine u septembru predsednik Evropske komisije govori o stanju Unije 
pred Evropskim parlamentom, uzimajući u obzir dostignuća iz prošle godine i 
predstavljanje prioriteta za narednu godinu. 

Navodi se da se na ovaj način pokreće dijalog sa Evropskim parlamentom i 
Savetom za pripremu Programa rada Komisije za narednu godinu. 

Nakon toga, predsednik šalje pismo o namerama predsedniku Evropskog parlamenta 
i predsedavajućem Saveta EU, a što je posebno predviđeno “Okvirnim sporazumom o 
odnosima između Evropskog parlamenta i Evropske komisije” iz 2010. godine.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/014a01d32dae%2406f930b0%2414eb9210%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to