radiokim.net 
<http://www.radiokim.net/vesti/politika/srbija-i-crna-gora-2025-u-eu-a-kosovo.html>
  


Srbija i Crna Gora 2025. u EU, a Kosovo?


| Politika | Kim | komentara: 0 | pregleda: 102

3-4 minutes

  _____  


Srbija i Crna Gora 2025. u EU, a Kosovo?


15.09.2017 | 12:33 

Najava da bi Srbija i Crna Gora mogle da pristupe Evropkoj uniji 2025. godine 
na Kosovu se percipira kao "tužna i dobra" vest. Ima i onih koji misle "da će i 
za Srbiju i Kosovo ulazak doći kasno".

*       Brisel (Foto arhiva Kim) 

Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker je kako navodi portal “Juropijen 
vestern Balkans” u Pismu o namerama predsedniku Evropskog parlamenta i 
predsedavajućem Saveta EU o strategiji širenja EU najavio da Komisija planira 
da do kraja naredne godine izradi Strategiju za uspešno pristupanje Srbije i 
Crne Gore EU sa perspektivom pristupanja 2025. godine.

Analitičar Nedžmedin Spahiu smatra da iako 2025. godina iz sadašnje perspektive 
izgleda daleko, jer se ne može zamisliti kada će Kosovo da bude deo evropske 
zajednice, je to ipak dobra vest za preostale zemlje koje teže članstvu u EU.

„Iz sadašnje perspektive 2025. godina izgleda daleko. Samim tim, to je tužna 
vest i za Kosovo, jer ono zaostaje u odnosu na Srbiju i Crnu Goru i možemo samo 
da zamislimo kada će Kosovo da bude deo evropske zajednice“, rekao je Spahiu.

On dodaje da je svako novo učlanjenje preostalih zemalja na Balkanu korak 
napred i za sve ostale.

Slično misli i savetnik predsednika Kosova Ardijan Arifaj. On smatra da će do 
2025. godine sve zemlje zapadnog Balkana biti spremne za ulazak u EU.

„Svaki korak ka Evropskoj uniji je dobrodošao za ceo region i naravno da je 
dobra vest da bilo koja zemlja ide što pre prema Evropskoj uniji. To je dobra 
vest za Kosovo. Mi kao region možemo da pomognemo jedni drugima, da što pre svi 
postanemo članice Evropske unije. Istorijski gledano, 2025. godina nije toliko 
daleko. Možda jeste za našu generaciju, ali istorijski nije. Najbolje bi bilo 
da ceo region zapadnog Balkana postane deo Evropske unije u paketu“, kaže 
Arifaj.

Predsednica Evropskog pokreta Srba Rada Trajković navodi da učlanjenje 2025. 
godine može da bude kasno za Srbiju ali i za Kosovo.

„Ne znam da li će Kosovo uopšte da ispuni standarde i šta će se dešavati, ali 
to je kasno i za Srbiju, koja unapred treba da se odrekne Kosova. Za to vreme, 
razni procesi će se dešavati, stanovništvo menja svoju strukturu, sve će to 
mnogo da oblikuje neku buduću Evropu. Samim tim, za Kosovo neće imati vremena, 
a bojim se i za nas vrlo malo“, kazala je Trajkovićeva.

Rada Trajković takođe smatra da je Srbija jasno dobila poruke od Johanesa Hana 
<http://www.radiokim.net/vesti/politika/eu-ne-zeli-problem-kosova-u-uniji.html> 
, Evropske unije i Evropske komisije da „nažalost mora da prizna nezavisnost 
Kosova kroz potpisivanje sporazuma o normalizaciji odnosa“.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00b501d32e21%240d03d5f0%24270b81d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to