radiokim.net 
<http://www.radiokim.net/vesti/politika/unutrasnji-dijalog-bez-srba-sa-kosova-nema-smisla.html>
  


“Unutrašnji dijalog bez Srba sa Kosova nema smisla”


| Politika | Kim | komentara: 0 | pregleda: 150

4 minutes

  _____  


“Unutrašnji dijalog bez Srba sa Kosova nema smisla”


19.09.2017 | 15:05 

Nikakav unutrašnji dijalog bez Srba sa Kosova nema smisla, zaključak je sa 
današnjeg skupa koji je organizovao Srpski naconalni forum u Gračanici.

Na okruglom stolu pod nazivom “Unutrašnji dijalog – šansa ili farsa” 
učestvovali su predstavnici različitih političkih i nevladinih organizacija. 
Izneta su mišljenja o predlogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića za 
započinjanje unutrašnjeg dijaloga o Kosovu. Predstavnici Kancelarije za KiM i 
Srpske liste nisu došli na skup.

Nakon dvočasovnog razgovora i više predloga, predsednik Foruma Aleksandar Đikić 
izneo je zaključke.

“Prvi bi bio da se ubrza sastanak sa Vladom Srbije, odnosno sa timom koji je 
određen za dijalog, a naravno najbolje bi bilo da se sretnemo sa predsednikom i 
da mu iznesemo predloge. Drugo, što bih voleo a nadam se i ostali je, da mi 
Srbi sa Kosova ne idemo u taj dijalog u više kolona”, naveo je Đikić.

Oliver Ivanović, lider SDP-a, smatra da je inicijativa o otpočinjenju 
unutrašnjeg dijaloga značajna, ali da ona mora uključiti Srbe sa Kosova, pre 
svega intelektualnu elitu i one koji drugačije misle, kao i Srpsku pravoslavnu 
crkvu.

“Srbi sa Kosova su pozdravili inicijativu oko unutrašnjeg dijaloga ali sa 
skepsom gledaju na to. Mnogo puta smo u životu bili prevareni a radi se u 
krajnjem slučaju o nama. Ono što država Srbija i vlast ima parvo da odluči 
jeste u kom pravcu ide Republika Srbija i Kosovo koji je sastavni deo, ali ne 
pre nego što čuje šta mi o tome mislimo. Mislim da sem nas, Srba sa Kosova, i 
SPC mora u prvom stepenu, u prvom krugu biti konsultovana”, kazao je Ivanović.

Ivnović je naglasio da će on učestvovati u unutrašnjem dijalogu ukoliko nema 
zadatog rešenja, ali ukoliko shvati da zadato rešenje postoji, da on u tome 
neće učestvovati.

Potpredsednik SNF-a Živorad Lazić smatra da je najveći problem vlast u Srbiji 
koja, kako je rekao, ne dozvoljava ni da se Srbi na Kosovu na pravilan i 
demokratski način izaberu niti da se organizuju, ističući pritom da je “Srpska 
lista Srbima na Kosovu nametnuta”.

“Ono što prevashodno treba da uradi vlast države Srbije je da uradi da pusti 
nama da mi sami izaberemo te predstavnike i za unutrašnji dijalog i za sve 
ostale delegacije koje bi eventualno mogle da daju neki svoj doprinos, u smislu 
pregovora sa Albancima ili razgovora sa međunarodnom zajednicom.”

Momčilo Trajković kaže da je namera SNF da se spreči da Vučićeva inicijativa o 
unutrašnjem dijalogu postane farsa.

“Mi moramo da težimo ka tom dijalogu, mi moramo da stignemo do Beograda, da 
iskoristimo šansu, da iskoristimo poziv predsednika Srbije i predsednika Vlade 
Srbije da hoće da razgovara sa nama. Ja mislim ako Vučić ozbiljno misli na 
dijalog a ne farsu, da će on itekako razgovarati sa Srbima sa Kosova i Metohije 
koji drugačije misle od onih koje je on izabrao”.

Iako su bili pozvani, na skup nisu došli direktor Kancelarije za Kosovo I 
Metohiju, predsednik Srpske liste Goran Rakić, potpredsednik Skupštine Kosova 
Slavko SImić, gradonačelnik Gračanice Vladeta Kostić, niti bivši zamenik 
kosovskog premijera Branimir Stojanović.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/005601d33150%24dde2a840%2499a7f8c0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to