radiokim.net <http://www.radiokim.net/vesti/politika/unutrasnji-dijalog-bez-srba-sa-kosova-nema-smisla.html>
“Unutrašnji dijalog bez Srba sa Kosova nema smisla” | Politika | Kim | komentara: 0 | pregleda: 150 4 minutes _____ “Unutrašnji dijalog bez Srba sa Kosova nema smisla” 19.09.2017 | 15:05 Nikakav unutrašnji dijalog bez Srba sa Kosova nema smisla, zaključak je sa današnjeg skupa koji je organizovao Srpski naconalni forum u Gračanici. Na okruglom stolu pod nazivom “Unutrašnji dijalog – šansa ili farsa” učestvovali su predstavnici različitih političkih i nevladinih organizacija. Izneta su mišljenja o predlogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića za započinjanje unutrašnjeg dijaloga o Kosovu. Predstavnici Kancelarije za KiM i Srpske liste nisu došli na skup. Nakon dvočasovnog razgovora i više predloga, predsednik Foruma Aleksandar Đikić izneo je zaključke. “Prvi bi bio da se ubrza sastanak sa Vladom Srbije, odnosno sa timom koji je određen za dijalog, a naravno najbolje bi bilo da se sretnemo sa predsednikom i da mu iznesemo predloge. Drugo, što bih voleo a nadam se i ostali je, da mi Srbi sa Kosova ne idemo u taj dijalog u više kolona”, naveo je Đikić. Oliver Ivanović, lider SDP-a, smatra da je inicijativa o otpočinjenju unutrašnjeg dijaloga značajna, ali da ona mora uključiti Srbe sa Kosova, pre svega intelektualnu elitu i one koji drugačije misle, kao i Srpsku pravoslavnu crkvu. “Srbi sa Kosova su pozdravili inicijativu oko unutrašnjeg dijaloga ali sa skepsom gledaju na to. Mnogo puta smo u životu bili prevareni a radi se u krajnjem slučaju o nama. Ono što država Srbija i vlast ima parvo da odluči jeste u kom pravcu ide Republika Srbija i Kosovo koji je sastavni deo, ali ne pre nego što čuje šta mi o tome mislimo. Mislim da sem nas, Srba sa Kosova, i SPC mora u prvom stepenu, u prvom krugu biti konsultovana”, kazao je Ivanović. Ivnović je naglasio da će on učestvovati u unutrašnjem dijalogu ukoliko nema zadatog rešenja, ali ukoliko shvati da zadato rešenje postoji, da on u tome neće učestvovati. Potpredsednik SNF-a Živorad Lazić smatra da je najveći problem vlast u Srbiji koja, kako je rekao, ne dozvoljava ni da se Srbi na Kosovu na pravilan i demokratski način izaberu niti da se organizuju, ističući pritom da je “Srpska lista Srbima na Kosovu nametnuta”. “Ono što prevashodno treba da uradi vlast države Srbije je da uradi da pusti nama da mi sami izaberemo te predstavnike i za unutrašnji dijalog i za sve ostale delegacije koje bi eventualno mogle da daju neki svoj doprinos, u smislu pregovora sa Albancima ili razgovora sa međunarodnom zajednicom.” Momčilo Trajković kaže da je namera SNF da se spreči da Vučićeva inicijativa o unutrašnjem dijalogu postane farsa. “Mi moramo da težimo ka tom dijalogu, mi moramo da stignemo do Beograda, da iskoristimo šansu, da iskoristimo poziv predsednika Srbije i predsednika Vlade Srbije da hoće da razgovara sa nama. Ja mislim ako Vučić ozbiljno misli na dijalog a ne farsu, da će on itekako razgovarati sa Srbima sa Kosova i Metohije koji drugačije misle od onih koje je on izabrao”. Iako su bili pozvani, na skup nisu došli direktor Kancelarije za Kosovo I Metohiju, predsednik Srpske liste Goran Rakić, potpredsednik Skupštine Kosova Slavko SImić, gradonačelnik Gračanice Vladeta Kostić, niti bivši zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/005601d33150%24dde2a840%2499a7f8c0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
