nspm.rs 
<http://www.nspm.rs/hronika/cvijetin-milivojevic-kompromis-u-vezi-s-kompromisom.html>
  


Цвијетин Миливојевић: Компромис у вези с компромисом


4-5 minutes

  _____  

 Чаробна реч "компромис" требало би да означи и потврди такав завршетак сукоба 
или неспоразума у коме свака страна добија управо онолико колико је довољно да 
се осети победницом, али и губи баш онолико колико је неопходно да се не осети 
побеђеном и пониженом.

 "Дејтонски споразум", парафиран у Охају, а потписан у Паризу, био је пример 
нечега таквог за чиме (би) и ми (требало да) трагамо када је реч у "унутрашњем 
сагласју" о будућности Косова и Метохије, пред наставак дијалога са Приштином.

Подсети ме на то недавно гостовање у "Апострофу" бањалучке "Алтернативне 
телевизије", у коме смо се, некако прећутно, сложили проф. Сенад Лавић са 
Сарајевског универзитета, проф. Нино Распудић са Загребачког свеучилишта и ја 
да је, у данашњој БиХ, Бошњацима навучено одело хегемона које су, у бившој 
СФРЈ, носили Срби, док су остала два БХ конститутивна народа сада у позицији 
оних који су, пре више од четврт века, с аргументом борбе против српске 
хегемоније, срећу обећану тражили у својим националним државицама и томе 
слично. У прилог тези о неформалној коалицији политичких Срба и Хрвата у БиХ 
против тог новог "хегемона", Распудић ми, после, исприча анегдоту о једном свом 
Мостарцу који се спустио у Макарску, отворио тамо хотел, па да би некако 
откравио црвене Макаране који су га дочекали тихим бојкотом, јетко им скресао: 
"Ето, и ми (западни) Херцеговци коначно смо се опаметили, не трчимо више да 
излазимо на границу на Дрини, већ сиђосмо и изађосмо на хрватско море!"

Додуше, и тамо се закулисно пактирало по формули "двојица против трећег", но и 
тамо, као аманет нерешених међа из покојниковог тестамента, стоји оно "од оца 
је остануло сину", па зато, ових дана, читамо шта Мирослав (Туђман) мни о 
Бакиру (Изетбеговићу), односно шта један или други мисле о очевима (Фрањи и 
Алији) оног другог. Тако, од Мирослава сазнајемо, да је "Алија творац идеје о 
геноциду над муслиманима у БиХ и тезе о жртви које трају од 1878. када је 
Османско царство било присиљено да напусти БиХ", а од Бакира да је "Фрањо 
предводио удружени злочиначки подухват". Добро, де, лако је њима тамо: хрватске 
и српске политичке елите деле исти циљ - растакање БиХ по шавовима; бошњачке и 
хрватске имају, пак, истог, "архетипског непријатеља"; Србе и Бошњаке ка 
компромису може да поведе све чвршћи дил њихових патрона, Руса и Турака, и томе 
слично...

Али, како помирити рогове у истој, српској врећи, овде у Србији? Како, кад се 
чак и начелна подршка Владимира Путина Србији и Србима, овде, по правилу, са 
режимских таласа, преводи као "подршка Кремља Вучићу" (пример: крајем марта, на 
само пет дана уочи овдашњих председничких избора) или "подршка уласку Српске 
листе у Харадинајеву владу", пре неки дан...?

Како, кад на патријархово "председник Вучић (када је реч о Косову) треба да 
мисли као и Црква", поносна добитница Ордена светог Симеона Мироточивога, успут 
и министарка која држи кључеве сефа за грађевинарство, саобраћај и 
инфраструктуру, хладно одбруси духовном поглавару да седи, јелте, ту где је и 
буде добар и кооперативан, "да не врши притисак на нову, мудру и рационалну 
политику Владе и председника Републике"?!

Глас разума у океану српске какофоније у којој нико никога не слуша и не чује, 
не зарезује и не шљиви ни за суву шљиву, разабрах, зачудо, од доскора скоро 
занемелог, ПУПС-а који је, као део власти, апеловао и на своје коалиционе 
партнере и на опозицију да се, у "унутрашњем дијалогу" који тече, сложе, макар, 
у вези с оним што на Косову и Метохији није спорно, јер катастар вели да је 
најмање 58 тамошњег земљишта имовина државе и грађана Србије и Српске 
православне цркве!

(Данас)

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/009101d33213%24c71e5e60%24555b1b20%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to