b92.net 
<http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=09&dd=22&nav_category=12&nav_id=1306316>
  


"Nigde u svetu nisam video taj sistem, samo u Srbiji"


8-10 minutes

  _____  

Merenje vremena prolaska kroz naplatne rampe kao način određivanja brzine 
vožnje na auto-putevima se nigde u svetu ne koristi. 

Izvor: Južne vesti petak, 22.09.2017. | 10:40 

Foto: Thinkstock

To je za Južne vesti 
<https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Kamere-na-auto-putevima-bolje-resenje-od-merenja-srednje-brzine.sr.html>
  rekao asistent na smeru za saobraćaj u niškoj Visokoj tehničkoj školi 
Vladimir Popović.

On smatra i da u zemljama Evropske unije postoje mnogo efikasnije metode, ali i 
da je pozitivno to što se ipak radi na bezbednosti u našoj zemlji.

Po novom srpskom zakonu, na naplatnim rampama će se precizno beležiti vreme 
prolaska vozila i računaće se koliko je vremena potrebno da bi se taj put 
prešao, ako se vozi maksimalnom dozvoljenom brzinom. Ako je vreme za koje je 
vozilo od jedne do druge naplatne rampe stiglo kraće od dozvoljenog, naplaćuje 
se kazna. 

Ipak, ukoliko građani svesno prekorače brzinu, oni mogu napraviti malu pauzu 
pre naplatne rampe, kako objašnjava asistent na smeru za saobraćaj Vladimir 
Popović, pa ovaj sistem nije dovoljno pouzdan. 

"Kada govorimo o bezbednosti saobraćaja, svaka mera koja smanjuje mogućnost 
nastanka saobraćajne nezgode je dobrodošla. Ali ja nigde u svetu taj sistem 
nisam video, a obišao sam mnogo zemalja. Ja ne vidim neku poentu, s obzirom na 
to da svako može da sedne na kafu i tu izgubi 15 minuta", priča Popović. 

Kako je očigledno da postoje i efikasniji načini za regulisanje problema 
prekoračenja brzine na auto-putu, Popović navodi Italiju, Švedsku i Nemačku kao 
pozitivne primere. Naime, analizira se deonica auto-puta, postoje one gde 
ograničenje brzine ne postoji, ali tamo gde je na 100 ili 120 km/h, kazne su 
rigorozne. 

"Postoje kamere koje se nalaze na auto-putu, postoje deonice gde se baš 
rigorozno kontroliše brzina, gde su postavljeni radari. Postoje te kamere koje 
evidentiraju saobraćajne prekršaje i koje na licu mesta vide da li si se ti 
kretao većom brzinom nego što je dogovoreno. Nema potrebe da mi računamo od 
naplatne rampe do naplatne rampe", kaže Popović. 

Inače, nakon probnog perioda, koji je trajao tokom avgusta ove godine, početkom 
septembra počelo je i naplaćivanje kazni

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/000101d333a6%246b91c7a0%2442b556e0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to