blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/politika/djilas-i-mali-o-metrou-u-beogradu-sta-je-zlocin-prema-gradanima-a-sta-besmisao/35g7s27>
  


Đilas i Mali o metrou u Beogradu, šta je zločin prema građanima, a šta besmisao


Foto: Đorđe Kojadinović / RAS Srbija

13-16 minutes

  _____  

N1 | 29. 09. 2017 - 07:38h 

O beogradskom metrou dosad je izrađeno čak osam studija a deveta je na pomolu. 
I baš ta, deveta donosi ključnu razliku. Za poslednjih 40 godina, menjao se 
broj planiranih linija, menjali su se načini na koji bi se metro gradio, ali ne 
i trase planiranih prvih linija koje su, manje-više, povezvale iste delove 
Beograda.

 

Dragan Đilas: "Metro se pravi tamo gde su ljudi" 

Sve dok vlast SNS-a i Siniše Malog kao gradonačelnika nije odlučila da ono što 
je trebalo da bude prva linija – od Zemuna do Zvezdare – sada bude druga po 
redu koja se gradi, dok će prva biti onakva kakvom je nijedna studija dosad 
nije videla.

Ta linija kreće od Makiškog polja, dalje prolazi pored Sajma - što je, kažu u 
gradu, saobraćajno najopterećenija tačka, piše n1 
<http://rs.n1info.com/a331150/Vesti/Vesti/Djilas-i-Mali-o-cinjenicama-i-besmislicama-o-metrou.html>
 . Procene su da će i sledeća stanica postati saobraćajno opterećena, ali u 
budućnosti. Za sada je Beograd na vodi naselje koje će, po svemu što znamo, 
biti gradilište i narednih decenija. Savskom ulicom, voz će tunelom ispod 
Ekonomskog fakulteta ići do Trga Republike, odatle Francuskom ulicom sve do 
Luke Beograd – gde se planira izgradnja nove luke.

Na Dunavskoj strani, metro linija prolaziće pored Ade Huje – još jedne livade, 
pa sve do Višnjičkog polja koje od pre koju godinu nije samo livada, već 
prostor na kome se, između ostalog, gradi stambeno naselje Sanvil.

Đilas: Nova trasa je besmilica

„To znači da do 2020. neće početi nikakvi radovi, jer za ovu liniju koja se sad 
pominje od Makiškog polja gde ništa ne postoji, ne znam kakvo Makiško polje... 
do Višnjice, kroz Beograd na vodi, pored Sajma...to je po mom mišljenju 
besmislica, izvinite ako je ta reč previše ružna ili previše agresivna, ali to 
je stvarno nonsens tako razmišljati i praviti takve projekte“, kaže za N1 bivši 
gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

Iako prva linija metroa, u zamisli gradonačelnika Siniše Malog, praktično vodi 
od dela grada na kom nema ljudi, do dela grada koji će biti izgrađen za 
trideset godina… tamo gde bivši gradonačelnik vidi livade, sadašnji vidi 
investicije.

 

Siniša Mali: Stara trasa metroa nije dobra 

Mali: Razvoj metroa dovodi milijarde evra investicija

„To su projekti koji kroz razvoj metroa vam dovode millijarde evra novih 
investicija. Makiško polje - to su milioni kvadrata novog poslovnog i stambenog 
prostora, takođe i Ada Huja i Luka Beograd, Beograd na vodi sam po sebi, i to 
je potpuno drugačija strategija razvoja metroa. Kada pokušavate one delove 
grada koji nisu razvijeni da razvijete, time definišete trend rasta razvoja u 
tim oblastima, a s druge strane kroz naknadu za građevinsko zemljište, dobijate 
novac koji onda dodatno investirate u infrastrukturu. To je jedini sistemski, 
pravi pragmatični pristup rešavanju problema na način na koji zarađujete novac 
od investicija koje pravite”, ističe Siniša Mali.

Đilas: Metro pravite gde je grad, a ne da grad niče oko metroa

Na ove tvrdnje Đilas odgovara da su „priče za malu decu“.

„Ta priča da će da bude metro, pa će da se proda zemljište na Makiškom polju 
... to je stvarno priča za malu decu, to ne ide tako. Ja bih voleo da vidim 
kalkulaciju gradonačelnika koliko para će se uzeti na Makiškom polju, a koliko 
na Adi Huji, nemojte... Metro nije projekat koji vi pravite pa onda oko metroa 
niče grad, metro je projekat gde postoji grad, postoje ljudi, njihove potrebe 
da se prevoze, pa napravite metro da se brže prevezu“.

Mali: Stara trasa nije dobra, tu već idu autobusi i tramvaji

Za vreme prethodne vlasti Demokratske stranke, studiju metroa radila je 
francuska kompanija Ežis. I oni su zamislili da prva linija metroa spoji Zemun 
sa Zvezdarom, tako što bi metro išao ispod Bulevara kralja Aleksandra.

“Prva linija koju nam je ostavio Dragan Đilas i prethodna gradska vlast 
jednostavno nije bila dobra. Imali ste predlog da metro ide kroz Bulevar kralja 
Aleksandra na Novi Beograd, dakle, već tim delom imate bezbroj tramvajskih 
linija, autobuskih linija, veoma razvijen saobraćaj. Šta bi bilo, morali bismo 
da ukidamo tramvaje kroz Bulevar kralja Aleksandra, da smo tim putem išli'”, 
navodi Mali.

Đilas: Kakva je to logika? Da pravimo metro gde nema ljudi? To je zločin prema 
Beogradu

I na ove tvrdnje, bivši gradonačelnik ima odgovor.

„Ja se divim ljudima kako izgovore takvu besmislenu rečenicu. Pa tramvaj ima 
stanice na 200 metara, a metro ima stanice koje su u proseku 800 ili 1.000 m, 
zavisi kako ih pozicionirate.... Kakve veze ima što tramvaj ide gore iznad? Pa 
idu i autobusi i automobili, ne razumem! Kakve sad to veze ima, ide tramvaj 
iznad, pa onda i metro treba da ide iznad, šta? Pa, daj da ga napravimo onda od 
Ugrinovaca do Barajeva, ali okolo, pošto tamo nema ničega... pa čekaj, pa kakva 
je to logika, tu postoje tramvaji pa neće biti metro? Ne, najbolje da ga 
pravimo od Makiškog polja gde nema gradskog prevoza, jer nema ljudi!.

Ideja ukrštanja dve linije metroa koje Beograd treba da napravi u Beogradu na 
vodi je zločin prema Beogradu. Da vi ukrštate dve linije tamo gde ništa ne 
postoji, a gde će jednog dana kao nešto da se izgradi, a to ste obećali u 
četiri godine, a posle tri nemate nijedan objekat, to je zločin. To je stvarno 
zločin. Pa, pogledajte po svetu, ljudi, gde se ukrštaju linije metroa. Ukrštaju 
se tamo gde je najveća količina ljudi", kaže Đilas.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/029f01d33920%24354753c0%249fd5fb40%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to