rts.rs <http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/region/2888661/linta-nikad-nije-bilo-teze-biti-srbin-u-dalmaciji.html>
Никад није било теже бити Србин у Далмацији RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia 2-3 minutes _____ Линта je у храму Успења Пресвете Богородице у Шибенику присуствовао устоличењу новоизабраног далматинског владике Никодима. "У Далмацији никад није било лако бити Србин. Данас је чини се теже него икад. Владика Фотије је у претходном веома тешком периоду одолео многим искушењима и као духовни пастир на овом простору оставио дубок траг. Многе цркве су обновљене што је допринијело бољој вези Епархије Далматинске са људима у дијаспорим који сада све чешће користе прилику да се окупе у завичају", рекао је Линта и упутио честитке владици Никодиму на устоличењу у трон Епископа далматинских. Линта је, како је саопштено, оценио да је положај Срба у Далмацији и шире у Хрватској веома тежак и они су фактички грађани другог реда. Према његовимм речима, главни разлози су дискриминација од стране власти и делу законодавства. "У Хрватској не постоји стварна политичка воља да држава гарантује једнака права свим својим грађанима без обзира на националну и верску припадност. Због тога Србија има посебну обавезу да активном политиком помогне опстанак преосталих Срба на свом вековном подручју. Потребно је дефинисати дугорочни план помоћи и подршке нашем народу", рекао је Линта, који сматра да ће Срби у супротном постепено нестати. У последњих десетак година, навео је он, све већи је број Срба који се исељавају у Србију, а посебно у последњих 5-6 година "због новог таласа усташтва". Линта сматра да Србија има право на реципроцитет, јер је Београд омогућио улазак хрватског капитала у Србију и зато је најприродније да сада инсистирамо да се омогући несметан улазак српског капитала у Хрватску и отварање српских фирми, посебно на крајишком подручју. "На тај начин би се омогућило запошљавање српских повратника и покретање економског развоја крајишког подручја, што је један од предуслова за опстанак српског народа на овим просторима", закључио је Линта. -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/002401d339dd%242fa5d870%248ef18950%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
