rts.rs 
<http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/region/2888661/linta-nikad-nije-bilo-teze-biti-srbin-u-dalmaciji.html>
  


Никад није било теже бити Србин у Далмацији


RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

2-3 minutes

  _____  

Линта je у храму Успења Пресвете Богородице у Шибенику присуствовао устоличењу 
новоизабраног далматинског владике Никодима.

"У Далмацији никад није било лако бити Србин. Данас је чини се теже него икад. 
Владика Фотије је у претходном веома тешком периоду одолео многим искушењима и 
као духовни пастир на овом простору оставио дубок траг. Многе цркве су 
обновљене што је допринијело бољој вези Епархије Далматинске са људима у 
дијаспорим који сада све чешће користе прилику да се окупе у завичају", рекао 
је Линта и упутио честитке владици Никодиму на устоличењу у трон Епископа 
далматинских.

Линта је, како је саопштено, оценио да је положај Срба у Далмацији и шире у 
Хрватској веома тежак и они су фактички грађани другог реда. 

Према његовимм речима, главни разлози су дискриминација од стране власти и делу 
законодавства. 

"У Хрватској не постоји стварна политичка воља да држава гарантује једнака 
права свим својим грађанима без обзира на националну и верску припадност. Због 
тога Србија има посебну обавезу да активном политиком помогне опстанак 
преосталих Срба на свом вековном подручју. Потребно је дефинисати дугорочни 
план помоћи и подршке нашем народу", рекао је Линта, који сматра да ће Срби у 
супротном постепено нестати.

У последњих десетак година, навео је он, све већи је број Срба који се 
исељавају у Србију, а посебно у последњих 5-6 година "због новог таласа 
усташтва".

Линта сматра да Србија има право на реципроцитет, јер је Београд омогућио 
улазак хрватског капитала у Србију и зато је најприродније да сада инсистирамо 
да се омогући несметан улазак српског капитала у Хрватску и отварање српских 
фирми, посебно на крајишком подручју. 

"На тај начин би се омогућило запошљавање српских повратника и покретање 
економског развоја крајишког подручја, што је један од предуслова за опстанак 
српског народа на овим просторима", закључио је Линта.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/002401d339dd%242fa5d870%248ef18950%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to