alo.rs <http://www.alo.rs/sto-advokata-tuzi-nato/125010>  


Sto advokata tuži NATO - alo.rs


Alo!

3 minutes

  _____  

Autor: R. Briza | 30.09.2017. 05:45 

Advokat Srđan Aleksić, šef pravnog tima inicijative za pokretanje tužbe protiv 
19 NATO zemalja koje su bombardovale Srbiju, ponovio je juče da radi na 
okupljanju međunarodno pravnog tima za pisanje te tužbe, da je već dobio 
podršku advokata iz Rusije, Kine, ali i iz zemalja EU, kao što je to najavio za 
“Alo!” u junu ove godine.

Foto: Profimedia.rs

Neophodno je animirati međunarodnu javnost i kolege. Pokretanje 19 tužbi protiv 
zemalja NATO, prevelik je zalogaj samo za srpske advokate. Za to je neophodan 
jak međunarodni tim - naveo je on.

On je istakao da će njegov tim imati sasvim drugi pristup i zato želi da okupi 
međunarodni tim advokata, uključujući i advokate iz NATO zemalja, a sledeće 
godine planirano je da bude održan naučni kongres u Beogradu, koji bi okupio 
ljude koji se bave tom problematikom, kako bi se našao najbolji način za 
podnošenje tužbe.

- Samo sa jednim jakim međunarodnim timom od najmanje 100 advokata ili poznatih 
advokatskih kancelarija koje žele da nam pomognu, možemo da uspemo. Građani 
Srbije tokom bombardovanja bili izloženi uticaju velikog broja ne samo 
kancerogenih, već i drugih otrovnih materija. Rezultati analiza posledica tog 
bombardovanja će biti osnov za pisanje tužbe, za šta je predviđen period od dve 
godine - kazao je Aleksić. Kako je on nedavno rekao za “Alo!”, “znamo da su 
ranije sve tužbe u Italiji, Nemačkoj, Kanadi bile odbacivane, ali sada smo u 
mnogo boljoj poziciji zbog presuda koje su stigle u međuvremenu.”

- U Italiji je 45 karabinjera dobilo odštetu na sudu jer su tokom misije na 
Kosovu oboleli od karcinoma, zašto i naši građani ne bi dobili pravdu. Imaćemo 
pomoć domaćih i svetskih eksperata, kao i advokata iz Turske, Rusije, Kinem, 
Italije..., i svi će raditi besplatno - naveo je on.

Aleksić napominje da je početkom septembra na naučnom skupu u Cirihu, 
posvećenom ovoj problematici, govorio o slučaju Srbije i dobio podršku 
švajcarskih i nemačkih naučnika, koji su izrazili želju da se uključe u 
inicijativu pokrenutu u Srbiji, jer od 2006. godine ukazuju na štetne posledice 
bombardovanja Srbije osiromašenim uranijumom. Inicijativi, koju je u februaru 
pokrenula Srpska kraljevska akademija naučnika i umetnika, a koju je podržalo 
150 stručnjaka i ljudi iz sveta nauke, kasnije se pridružilo i oko 100 iz SANU.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ca01d33a1f%24d5432160%247fc96420%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to