rs.rbth.com 
<https://rs.rbth.com/politics/2013/04/19/kusturica_da_nije_putina_srbiju_bi_sravnili_sa_zemljom_21471.html>
  


Кустурица: Да није Путина, Србију би сравнили са земљом


Владимир Снегирјев

6-7 minutes

  _____  

Емир Кустурица: „Најстрашније је изгубити своју културу, традицију и посебан 
менталитет. За европске народе то можда и није толико важно, али за бескрајно 
лепу и велику, и надасве поноситу земљу као што је Русија – то је изузетно 
важно.“ Извор: Владимир Снегирјев / Росијска газета.

У ексклузивном разговору за „Росијску газету“ и њено издање на српском језику 
„Руска реч“ српски режисер Емир Кустурица описао је како види савремену Русију, 
који њен део је „права Русија“, како доживљава улогу председника Путина у 
историјским збивањима и зашто је Србија „мала Русија на Балкану“. 

РГ: Емире, можемо почети са једним од уобичајених питања: каква је по Вашем 
мишљењу савремена Русија?

Емир Кустурица: Русија у разним крајевима изгледа прилично разнолико. Када 
одете у Сибир, доживите ту несагледиву земљу на један посебан начин – за мене 
је то права Русија. У Санкт Петербургу се, на пример, могу препознати особине 
старе декадентне Европе. У Москви се рецимо не можете одупрети утиску да се 
налазите негде између Европе и Америке. Чини ми се да би Московљани највише 
желели да буду Европљани – али то је опет моје мишљење. Најстрашније је 
изгубити своју културу, традицију и посебан менталитет. За европске народе то 
можда и није толико важно, али за бескрајно лепу и велику, и надасве поноситу 
земљу као што је Русија – то је изузетно важно.

Присетимо се каква је била ваша земља одмах после пада комунизма. Клинтон се 
отворено смејао Русији и њеном председнику. Русију нико није доживљавао 
озбиљно. Ко би се усудио да се сада смеје Русији и њеном председнику? 

Руска опозиција тражи демократију која једноставно није остварива, барем не за 
сада. Таква демократија не постоји нигде, ни у САД, нити у Европи, па није 
реална ни у Русији. Присетимо се каква је била ваша земља одмах после пада 
комунизма. Клинтон се отворено смејао Русији и њеном председнику. Русију нико 
није доживљавао озбиљно. А у овом свету морате бити јаки, иначе ће вас 
прегазити. Да ли мислите да се после Наполеона и Хитлера нешто променило? Увек 
ће се наћи неки нови умови вољни да понове њихове „подвиге“. Важније од свега 
је да треба бити способан и одговорити на изазове новог времена.

Ко би се усудио да се сада смеје Русији и њеном председнику?

Руски председник и није посебно омиљен у свету. Како то да Путина тако срдачно 
прихватају у Србији?

Е.К.: А како другачије да га прихватамо? Да није Путина, Србију би сравнили са 
земљом. Он је човек који је вратио дух и достојанство свом народу. Захваљујући 
њему Русија преузима своју заслужену улогу на светској сцени.

Југославију су распарчали јер је била озбиљна и потпуно независна држава, а 
поред тога и велики играч на светском тржишту наоружања. Водила је независну 
политику што се крајем двадесетог века у условима једнополарног света никако 
није уклапало у интересе западних земаља, првенствено Немачке. 

Шта се дешава са свешћу и са сећањем Срба? Од варварског НАТО бомбардовања 
Југославије 1999. прошло је извесно време. Да ли су због таквог понижења остали 
ожиљци у свести српског народа?

Е.К.: Наравно да су остали – и то врло дубоки. Све наше политичке партије – чак 
и оне које сарађују са Западом – категорички су против уласка у НАТО. По том 
питању су сви јединствени. Сједињене Државе и Европа су се на најгори могући 
начин иживљавали над Србијом јер тада нико није био у стању да им се 
супротстави. Кажњавали су нас зато што смо одувек били савезници Русије на 
Балкану, али и због чињенице да смо исто као и Русија православна земља. Косово 
ће вековима остати отворена рана. И срамна страница у историји људске 
цивилизације.

А у овом свету морате бити јаки, иначе ће вас прегазити. Да ли мислите да се 
после Наполеона и Хитлера нешто променило? 

Да ли Србија треба толико да тежи да уђе у ЕУ?

Е.К.: Мислим да се читава Европа тренутно налази у једној дубокој системској 
кризи. Војна индустрија ради пуним капацитетима, а не постоји толика потражња 
да би се њена производња могла пласирати. Свет се мења. Видимо да Кина преузима 
водећу улогу. Индија је врло доследно прати. Русија постаје све богатија и 
моћнија па самим тим заслужује све веће поштовање. Да ли мислите да то Западу 
одговара?

Недавна ситуација на Кипру сасвим лепо илуструје оно о чему говорим. Тамо се 
европски проблеми решавају на рачун Русије.

Притом Европа, која је саставни део евроазијског континента, сву своју енергију 
усмерава у евроатлантске интеграције. То је озбиљан несклад и опасна 
контрадикторност. Конфликт је као мина са одложеним дејством, прикривена и само 
што не експлодира. Уопште нису празне приче о могућој прерасподели света, 
сличне замисли заиста постоје. Планови о подели Русије, о прекрајању Блиског и 
Средњег Истока. Европска унија као глобални пројекат можда изгледа лепо и 
привлачно, али ја искрено сумњам у њену одрживост. Када један Немац треба да 
нахрани стотину Румуна, то не може добро да се заврши, као што није ни у 
случају Југославије.

Када одете у Сибир, доживите ту несагледиву земљу на један посебан начин – за 
мене је то права Русија. 

Да ли је постојала било каква могућност да се Југославија очува?

Е.К.: Таква могућност није била предвиђена. План за уништење Југославије 
осмишљен је одавно, а иницијатори и инспиратори су Немачка и Ватикан. 
Југославију су распарчали јер је била озбиљна и потпуно независна држава, а 
поред тога и велики играч на светском тржишту наоружања. Водила је независну 
политику што се крајем двадесетог века у условима једнополарног света никако 
није уклапало у интересе западних земаља, првенствено Немачке. У Европи нас ни 
сада не прихватају, управо зато што се разликујемо својим независним 
карактером. Ми смо као мала Русија на Балкану.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/010b01d33a5f%2413c1f9e0%243b45eda0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to