b92.net 
<http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2017&mm=10&dd=01&nav_id=1309348>  


Indeks: Propast Hrvatske, ljudi masovno beže, a...


8-11 minutes

  _____  

Hrvatska se našla među zemljama s najvećim padom broja stanovnika. 

Izvor: Index nedelja, 1.10.2017. | 09:19 

 

(Foto: Thinkstock)

Desetine hiljada ljudi svake godine beži Nemačku, Austriju, Irsku i ostale 
razvijene zemlje, piše Indeks. 

Međutim, uprkos sve manjem broju stanovnika, broj zaposlenih u javnom sektoru 
raste. 

U psolednjih godinu dana, taj broj porastao je za više od dve hiljade. 

Broj zaposlenih u javnom sektoru krajem 2015. godine iznosio je 230.027 da bi 
krajem juna ove godine porastao na 232.240 ljudi, kako pokazuju podaci sa 
stranica Ministarstva uprave. 

U tom razdoblju broj stanovnika smanjen je s 4.300.000 na 4.075.000. Kada se to 
preračuna u broj zaposlenih u javnom sektoru po glavi stanovnika, dolazimo do 
podatka da je broj činovnika za samo godinu i po dana porastao za 6,5 odsto. 
Kako je moguće da postoji potreba za zapošljavanjem u javnom sektoru, kad se 
broj onih kojima pružaju usluge - smanjuje? 

Prema podacima Evrostata, Hrvatska ima ukupnu javnu potrošnju od 156 milijardi 
kuna. U samom vrhu su po izdvajanjima za administraciju i javni dug - na to 
odlazi čak 19,5 odsto ukupne potrošnje, odnosno preko 30 milijardi kuna. 

Indeks navodi da je jasno da situacija u kojoj se javni sektor širi, dok 
najproduktivniji deo stanovništva beži u inostranstvo, dugoročno neodrživa jer 
uskoro neće imati ko da plaća dovoljne iznose poreza kako bi se finansirali svi 
koji egzistenciju traže "na budžetu". 

Hrvatska je u recesiji bila čak šest godina. Stotine hiljada ljudi u privatnom 
sektoru tada je ostalo bez posla. Istovremeno, državna potrošnja nastavila je 
da raste, vlada se ponašala kao da se ništa ne događa - osim što su se 
nastavili da se zadužuju i dižu zati poreze. 

Sve je to rezultiralo iseljavanjem i javnim dugom od gotovo 300 milijardi kuna. 
Posledice će biti teške, a greške sve teže ispraviti, piše portal.

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/003501d33aae%24c963d580%245c2b8080%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to