Каталонија и Косово – ко је рекао „преседан“ и зашто је замрзнути конфликт 
тренутно најмање лоше решење 
<http://www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/katalonija-i-kosovo-–-ko-je-rekao-presedan-i-zasto-je-zamrznuti-konflikt-trenutno-najmanje-lose-resenje.html>
  

 
<http://www.nspm.rs/pdf/kolumne-djordja-vukadinovica/katalonija-i-kosovo-–-ko-je-rekao-presedan-i-zasto-je-zamrznuti-konflikt-trenutno-najmanje-lose-resenje.pdf>
 

 
<http://www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/katalonija-i-kosovo-–-ko-je-rekao-presedan-i-zasto-je-zamrznuti-konflikt-trenutno-najmanje-lose-resenje/stampa.html>
 

 
<http://www.nspm.rs/component/option,com_mailto/link,aHR0cDovL3d3dy5uc3BtLnJzL2tvbHVtbmUtZGpvcmRqYS12dWthZGlub3ZpY2Eva2F0YWxvbmlqYS1pLWtvc292by3igJMta28tamUtcmVrYW8tcHJlc2VkYW4taS16YXN0by1qZS16YW1yem51dGkta29uZmxpa3QtdHJlbnV0bm8tbmFqbWFuamUtbG9zZS1yZXNlbmplLmh0bWw=/tmpl,component/>
 

 


Ђорђе Вукадиновић    


уторак, 03. октобар 2017. 


„Хоће ли сада ЕУ и САД Увести санкције Шпанији? Хоће ли шпанског премијера 
Рахоја ставити на црну листу, забранити му излазак из земље и запленити 
имовину? Хоће ли, недајбоже, неко бомбрдовати Мадрид, или, евентуално, 
Барселону?“

Наравно, ова питања су само реторичка и одговор на њих је био јасан још и пре 
него што се огласила Европска комисија са ставом да је каталонски референдум 
„неуставан“, да је Шпанија чланица ЕУ, те да Каталонија и Косово, разуме се, 
„нису случајеви за поређење“.

Дирљиво је и готово трагикомично то инсистирање европских и америчких 
званичника на „јединствености“ косовског случаја – што непрестано истичу чак и 
онда када их за то нико и не пита. А што је доста очигледан индикатор нечисте 
савести, или макар свести да је њихова позиција и њихова аргументација по овом 
питању више него неубедљива и танка. Уосталом, то колико је танка можемо 
одлично видети и из данашњег више него немуштог покушаја „објашњења“ портпарола 
Европске комисије зашто су Каталонија и Косово неупоредиве ствари (“када је реч 
о признању Косова, то је врло специфичан контекст...Веома специфичан контекст, 
са специфичним разлозима“).  

Што се Србије и Срба тиче, већ смо навикли на помало горак укус у устима када 
слушамо аргументацију европских челника о „уникатности“ косовског случаја и 
њиховог проглашења независности. 

Што се Србије и Срба тиче, већ смо навикли на помало горак укус у устима када 
слушамо аргументацију европских челника о „уникатности“ косовског случаја и 
њиховог проглашења независности. Тим пре што је унапред више него јасно да те 
„уникатности“ и разумевања неће бити ако и када, на пример, буде била реч о 
Републици Српској. На страну што Каталонија и историјски и државно и културно 
има своје јаке аргументе – свакако јаче од оних „косоварских“, а поготово од 
оних Ненада Чанка, који није пропустио прилику да се лешинарски укључи у читаву 
причу, не би ли удахнуо мало новог ветра у своја већ прилично малаксала и 
издувана аутономашка једра.

Теоретски – али само теоретски – гледано, Србима одговара и шпанска (због 
Косова), као и каталонска позиција (због Републике Српске). Али смо, нажалост, 
већ довољно искусни (или , боље рећи, дресирани) да знамо да се на нас увек 
примењује онај, у датом тренутку, по нас неповољни критеријум. С тога, када се 
све сабере и одузме, мислим да у Србији није било превише еуфорије и навијања 
ни за једну страну – мада су, чини ми се, симпатије ипак нешто више нагињале ка 
становишту званичног Мадрида. 

 

Елем, јасно је било да ЕУ неће имати разумевања за каталонске захтеве за 
осамостаљењем. Јасно је и да ти захтеви неће нестати након недељног гласања и 
прилично бруталне интервенције шпанских централних власти. (Напротив. За 
очекивати је да ти захтеви постану још енергичнији и радикалнији.) Јасно је да 
европски и светски политички фактори (част изузецима) неће рећи: „Извините, ми 
смо погрешили. Огрешили смо се о Србију како 1999. тако и 2008. и залетели смо 
се са признањем Косова. Пустили смо духа из боце. Хајде да то покушамо да 
исправимо.“

Напротив. Чини ми се – мада је то на први поглед парадоксално, а на сваки 
поглед неправедно – да ће још бити додатно повећани притисци на Београд да се 
убрзају процеси не само фактичког, него и формалног признања косовске 
независности. Јер, ако се Србија помири са тим, ако Србија призна и потпише, 
ако се, макар и ретроактивно, добровољно помири са губитком Косова – онда је 
заиста у питању „преседан“. Онда више на косовски случај неће моћи да се 
позивају ни у Каталонији, ни у Абхазији, ни у Осетији, ни у Донбасу. Онда неће 
моћи да се на то позивају ни Путин и Лавров и да причом о двоструким 
стандардима трљају нос својим западним саговрницима.

Оно, међутим, што никако није јасно, јесте – зашто српска власт (читај, Вучић) 
на такву игру пристаје? Зашто се стиче утисак као да се труди да што пре 
спроведе западну косовску агенду и тако не само погази устав и територијални 
интегритет земље, него доведе у неприлику и све оне светске чиниоце – од Москве 
и Мадрида, до Пекинга и Атине – који нам на косовском питању од почетка пружају 
подршку?

Зато и јесам лично неповерљив према од стране председника најављеном 
„унутрашњем дијалогу“ о Косову, без обзира што нам је као друштву дијалог, 
генерално, више него потребан. Али дијалог нипошто не би смео бити алиби за 
унапред припремљену, најављену или обећану капитулацију. Изјаве председника 
Вучића и Ивице Дачића поводом догађаја у Шпанији углавном добро звуче и нису 
далеко од истине. Али утолико је чудније што њихова конкретна дела и поступци, 
а нарочито потписани и најављени  споразуми, немају много везе са оним што 
изјављују за домаћу јавност и медије.

Чувајмо статус кво. Не зазиримо од „замрзнутог конфликта“. Не убрзавајмо 
неповољан расплет. 

Учимо од Кипра. Преговарајмо, али не потписујмо олако. Неуморно указујмо на 
двоструке аршине и учињену нам неправду. Чувајмо статус кво. Не зазиримо од 
„замрзнутог конфликта“. Не убрзавајмо неповољан расплет. Јер историја и живот 
се ионако никад не могу зауставити – без обзира колико се у неком тренутку 
чинили моћни и свемогући они који су то покушавали.           

  

Пристигли коментари (38) 
<http://www.nspm.rs/component/option,com_yvcomment/ArticleID,184719/url,aHR0cDovL3d3dy5uc3BtLnJzL2tvbHVtbmUtZGpvcmRqYS12dWthZGlub3ZpY2Eva2F0YWxvbmlqYS1pLWtvc292by3igJMta28tamUtcmVrYW8tcHJlc2VkYW4taS16YXN0by1qZS16YW1yem51dGkta29uZmxpa3QtdHJlbnV0bm8tbmFqbWFuamUtbG9zZS1yZXNlbmplLmh0bWwjeXZDb21tZW50MTg0NzE5/view,comment/#yvComment184719>
  


Пошаљите коментар  
<http://www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/katalonija-i-kosovo-%E2%80%93-ko-je-rekao-presedan-i-zasto-je-zamrznuti-konflikt-trenutno-najmanje-lose-resenje.html#comment>
 

Донирајте НСПМ <http://www.nspm.rs/donacije.html> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/020601d33f73%24a016bcf0%24e04436d0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to