iskra.co <http://iskra.co/kultura/beckovic-gorski-vijenac-je-novi-zavjet-srpskog-naroda/>
БЕЋКОВИЋ: Горски вијенац је Нови завјет српског народа! 3-4 minutes _____ 06.10.2017. - 20:37 Матија Бећковић, фото Раде Прелић Свијет је овај тиран тиранину, а камоли души благородној! Пророчки стихови владике и песника Петра II Петровића Његоша изговорени синоћ у пуној сали Коларчеве задужбине звучали су као да су написани пре неколико дана, а не пре више од 17 деценија. Свечаност „Његош у нашем времену“, поводом 170 година објављивања „Горског вијенца“, окупила је многобројне поштоваоце дела великог поете и владара. Међу њима су били патријарх Иринеј и други црквени великодостојници, архитекта Драгомир Арсовић, редитељ Божидар Ђуровић, кошаркаш Дејан Бодирога. „Сам Његош и његово дјело данас су савременији неголи у времену када је оно написано,“ беседио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије. „Свједочанство тога је његов ‘Горски вијенац’ и ‘Луча микрокозма’.“ Говорећи о духовно непролазној снази хришћанске промисли, цитирајући „нека буде што бити не може, нека траје борба непрестана“, митрополит је навео: „Основна мисао ‘Горског вијенца’ је питање праве и лажне вјере, питање добра и зла. У Црној Гори Његоша су прогласили за геноцидног. Али, то није геноцид, већ жртвовање себе за другог.“ Академик Матија Бећковић је подсетио да је „Горски вијенац“ објављен кад је и Вук Караџић штампао превод Новог завета: „Временом је ‘Горски вијенац’ постао Нови завет српског народа. За велике песме потребни су велики разлози. Његошево дело настало је у шкрипцу, а ‘Горски вијенац’ у ропцу, кад су се Омер-паша и глад удружили против српског рода.“ Срби су и данас у шкрипцу Бећковић је рекао да су и данас Срби у шкрипцу. „У време кад је мастило било светије од крви мученика, а хартија скупља од крви смртника, Његош је писао по образу свога народа,“ рекао је Бећковић. „Ко год је имао образа на њему је имао исписан ‘Горски вијенац’. А кад се пише по образу народа води се рачуна и шта се и како се и о чему се пише. Ко није имао образа, ни Његош му по образу није ништа написао. Сад има мастила и хартије, па свако може узети лист и писати чиме било и како било. За образ мало ко мари, а они који добро задрже и данас носе на лицу исписан ‘Горски вијенац’ као неку врсту невидљиве тетоваже.“ Догађај је организовало Српско просвјетно друштво „Просвјета“ из Београда. Глумац Петар Божовић и прво београдско певачко друштво извели су „Лучу микрокозму“. У уметничком делу програма учествовао је и гуслар Славко Алексић. ИН4С Тагови: Горски вијенац <http://iskra.co/tag/gorski-vijenac/> , Матија Бећковић <http://iskra.co/tag/matija-beckovic/> , Срби <http://iskra.co/tag/srbi/> -- Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM --- Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska Informativna Mreza“. Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, пошаљите имејл на [email protected]. Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected]. Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem. Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите https://groups.google.com/d/msgid/siem/009b01d3403d%2414fbb7e0%243ef327a0%24%40gmail.com. За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.
