iskra.co 
<http://iskra.co/kultura/beckovic-gorski-vijenac-je-novi-zavjet-srpskog-naroda/>
  


БЕЋКОВИЋ: Горски вијенац је Нови завјет српског народа!


3-4 minutes

  _____  

06.10.2017. - 20:37 

 

Матија Бећковић, фото Раде Прелић

Свијет је овај тиран тиранину, а камоли души благородној! Пророчки стихови 
владике и песника Петра II Петровића Његоша изговорени синоћ у пуној сали 
Коларчеве задужбине звучали су као да су написани пре неколико дана, а не пре 
више од 17 деценија. Свечаност „Његош у нашем времену“, поводом 170 година 
објављивања „Горског вијенца“, окупила је многобројне поштоваоце дела великог 
поете и владара. Међу њима су били патријарх Иринеј и други црквени 
великодостојници, архитекта Драгомир Арсовић, редитељ Божидар Ђуровић, кошаркаш 
Дејан Бодирога.

„Сам Његош и његово дјело данас су савременији неголи у времену када је оно 
написано,“ беседио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије. 
„Свједочанство тога је његов ‘Горски вијенац’ и ‘Луча микрокозма’.“

Говорећи о духовно непролазној снази хришћанске промисли, цитирајући „нека буде 
што бити не може, нека траје борба непрестана“, митрополит је навео:

„Основна мисао ‘Горског вијенца’ је питање праве и лажне вјере, питање добра и 
зла. У Црној Гори Његоша су прогласили за геноцидног. Али, то није геноцид, већ 
жртвовање себе за другог.“

Академик Матија Бећковић је подсетио да је „Горски вијенац“ објављен кад је и 
Вук Караџић штампао превод Новог завета:

„Временом је ‘Горски вијенац’ постао Нови завет српског народа. За велике песме 
потребни су велики разлози. Његошево дело настало је у шкрипцу, а ‘Горски 
вијенац’ у ропцу, кад су се Омер-паша и глад удружили против српског рода.“

Срби су и данас у шкрипцу

Бећковић је рекао да су и данас Срби у шкрипцу.

„У време кад је мастило било светије од крви мученика, а хартија скупља од крви 
смртника, Његош је писао по образу свога народа,“ рекао је Бећковић. „Ко год је 
имао образа на њему је имао исписан ‘Горски вијенац’. А кад се пише по образу 
народа води се рачуна и шта се и како се и о чему се пише. Ко није имао образа, 
ни Његош му по образу није ништа написао. Сад има мастила и хартије, па свако 
може узети лист и писати чиме било и како било. За образ мало ко мари, а они 
који добро задрже и данас носе на лицу исписан ‘Горски вијенац’ као неку врсту 
невидљиве тетоваже.“

Догађај је организовало Српско просвјетно друштво „Просвјета“ из Београда. 
Глумац Петар Божовић и прво београдско певачко друштво извели су „Лучу 
микрокозму“. У уметничком делу програма учествовао је и гуслар Славко Алексић.

ИН4С 

Тагови: Горски вијенац <http://iskra.co/tag/gorski-vijenac/> , Матија Бећковић 
<http://iskra.co/tag/matija-beckovic/> , Срби <http://iskra.co/tag/srbi/> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/009b01d3403d%2414fbb7e0%243ef327a0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to