dw.com 
<http://www.dw.com/sr/enigma-zvana-%C4%91ilas/a-40867837?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


Enigma zvana Đilas | Evropa | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

5-6 minutes

  _____  

Dobar deo opozicije u Đilasu vidi adut koji nosi sve sa beogradskog talona. 
Vlast i njeni tabloidni kerberi su već naoštrili zube na „tajkuna“. Mašte su 
raspaljene i sad nema nazad, piše u svom komentaru Nemanja Rujević.

Dragan Đilas je ovih dana za medije uhvatljiv samo onoliko koliko sam hoće. Na 
veće intervjue ne pristaje, dozirano poručuje da razmišlja o kandidaturi za 
gradonačelnika Beograda, da sumnja da mu u tom slučaju prete razne pakosti, 
možda i hapšenje. Mašta je raspaljena na obe strane fronta – Đilas je u 
Beogradu dvaput ubedljivo porazio sadašnjeg usuda Srbije Aleksandra Vučića – 
jednom kao radikala, drugi put kao presvučenog radikala.

Dobar deo opozicije u njemu vidi slamku spasa, adut koji nosi sve sa 
beogradskog talona; vlast i njeni tabloidni kerberi su već naoštrili zube na 
„tajkuna“ u čemu mnogi žele da prepoznaju strah režima od dolazećeg pada. Nisam 
sklon toj teoriji – oni bi kidisali na bilo koga jednako, a stvar je umetničkog 
dojma da li će biti „tajkun“, „dosmanlija“, „ubica“ ili „narko-diler“.

Dok se opozicija iscrpljuje u priči o ujedinjavanju i kolonama, Đilas joj dođe 
kao zgodno pokriće, pejsmejker u čijoj bi zavetrini trčali kampanju. To bi bio 
i bezbolni kompromis dvojice novajlija na političkoj sceni Jankovića i Jeremića 
– ovaj drugi je, naravno, novajlija samo uslovno – koji su obojica ranije rekli 
da sami ne žele u gradonačelničku fotelju. Pri tome Janković nema u svom 
Pokretu nikog sebi ravnog, a Jeremić od stranke ima tek inicijativni odbor.

 

Nemanja Rujević, DW

Ima još nešto – ni Jeremić ni Janković nisu rođeni Beograđani, a Đilas jeste. 
To, razume se, ne bi trebalo da bude važno nijednom pristojnom biraču, ali čak 
su i viđenija gospoda iz Kruga Dvojke onoliko puta pokazala da su gadljiva na 
provinciju. Šuška se, recimo, da DS ozbiljno razmišlja o generalu Sreti 
Malinoviću kao svom kandidatu. Harizmatičan tip, zaslužni građanin, ali mogu da 
se kladim da će ga akcenat srednje Bosne ipak ostaviti negde u pozadini ovaj 
put.

Kako god da odluči, Đilasova odluka će odjeknuti u atmosferi u kojoj kao da se 
samo čeka njegovo sudbonosno „da“ pa će čitava naprednjačka konstrukcija pasti 
kao kula od karata. Možda nije rđavo pred biračima mastiti ražanj dok je zec 
duboko u šumi, ali svi u opoziciji imaju barem toliko pameti da znaju da je 
realnost daleko turobnija. Njihovo međusobno laktanje ukazuje na rezon: ako 
pobedimo dobro jeste, ali ako ne pobedimo važno je biti što jači u slaboj 
opoziciji – što je u normalna vremena ispravan, čak poželjan stav.

Đilas bi za Jankovića, Jeremića i druge koji ga podrže bio ujedno i idealan 
potencijalni gubitnik – brzo bi ga vratili u politički naftalin u kojem je već 
bio zapao u hibernaciju, a oni bi ostali u Skupštini Grada. Dočim bi isti Đilas 
bio opasan pobednik pa mediji već pišu da mu Janković i Jeremić traže 
„garancije“ da neće osnivati svoju stranku i mešati im se u računicu na 
republičkom nivou.

Dok demokrate još razmišljaju da li da (opet) uskoče u voz u kojem su 
mašinovođe drugi, Saša Radulović se rezolutno istrčao odbijanjem mogućnosti da 
podrži Đilasa. U tom bi slučaju njemu preostala vratolomna koalicija sa Dverima 
(koje takođe traže ukrupnjavanje) ili odlazak ispod cenzusa i u istoriju. Još 
treba da se vidi šta je sa SDS, Novom i Levicom čiji bi samostalni izlazak na 
izbore – baš kao i LDP-ov – bio pustolovina bez hepienda. Beli i Ne da(vi)mo 
Beograd su, što se šansi tiče, potpune enigme.

Sva je prilika da se Đilas u svojim dilemama latio telefona da pozove svog 
bivšeg pomoćnika Aleksandra Šapića. Šef najveće srpske opštine će biti faktor, 
možda i jezičak na vagi, samo što za sada ne kaže kojem će se privoleti tasu. 
Teorija o Šapiću kao Vučićevom rovcu je zabava pravovernih opozicionara na 
Tviteru za koju nema nikakvih dokaza. Potrebno je da se mnoge kockice slože pa 
da Šapiću dopadne uloga da odluči o budućoj beogradskoj vlasti, ali ako se 
slože – zar mu nije Đilas bliži od svih?

Glavolomku oko željenog kandidata jednostavnijom ne čini ni priličan broj 
načelno građanski raspoloženih birača koji su temeljno digli ruke od „biranja 
manjeg zla“, a Đilasa vide u tom špilu. Birači sa jakom memorijom i slabim 
želucem su uvek nezgodna pojava, a mnogi pamte vreme kada je Đilas držao 
tržište oglasa u Srbiji, tretirao Rome kao građane drugog reda i zabranjivao 
gej parade. Uvek je bio legura menadžera i gradskog šerifa, a to loše ide sa 
idealima koje proklamuju Janković i drugi.

Jedne beogradske novine koje imaju slobodniji odnos prema istini pišu ovih dana 
da Đilas prati neka istraživanja javnog mnjenja i da će na osnovu njih doneti 
odluku. U to nimalo ne sumnjam – trku koja mu unapred miriše na poraz on bi 
svakako preskočio.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/018701d34109%24eb704170%24c250c450%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to