Kupovina Škodinih, a ne Fijatovih automobila za MUP Srbije, brana od 
protekcionizma ili još jedan ustupak uvozničkom lobiju


Šamar zaposlenima u kragujevačkoj fabrici


* Vlada je, na zaprepašćenje zaposlenih u FCA Srbija i policijskih sindikata, 
na tenderu kupila 710 automobila marke "škoda oktavija" za potrebe MUP-a, a 
sudeći prema najavama u planu je kupovinu još 790 vozila istog proizvođača


Kad je 25. maja, u kompaniji Fijat-Krajsler automobili Srbija, zajedno sa 
"drugim čovekom" Fijata Alfredom Altavilom, označio početak proizvodnje 
restilizovanog modela "fijat 500L", novoizabrani predsednik Srbije Aleksandar 
Vučić, javno je, u direktnom prenosu na RTS-u, pozvao građane Srbije da kupuju 
tu marku automobila, jer će time dati svoj doprinos razvoju domaće automobilske 
industrije.

5 
<http://www.danas.rs/ekonomija.4.html?news_id=358821&title=%c5%a0amar+zaposlenima+u+kragujeva%c4%8dkoj+fabrici#vest_komentar>
  

Piše: Zoran Radovanović

10. oktobar 2017. 08:00

Foto: Fonet

Vučić se tom prilikom pohvalio da je vozio "fijat 500L" i konstatovao da je reč 
"o dobrom i relativno jeftinom automobilu". A samo četiri meseca docnije, vlada 
je, na zaprepašćenje zaposlenih u FCA Srbija i policijskih sindikata, na 
tenderu kupila 710 automobila marke "škoda oktavija" za potrebe Ministarstva 
unutrašnjih poslova Srbije. Sudeći prema najavama u planu je kupovinu još 790 
vozila istog proizvođača. Iznenađenje je utoliko veće ako se zna da je u 
kragujevačkoj fabrici, uoči tendera za nabavku vozila za MUP, dizajniran model 
"500L" prilagođen potrebama policije, a u ponudi su bili i drugi modeli, pošto 
je kragujevačka fabrika, pored proizvodnje, registrovana i za plasman većine 
modela italijanskog proizvođača. Tome treba dodati i podatak da je "škoda 
oktavija" dosta skuplja od kragujevačkog "velikog fiće".

- Kupovinom Škodinih automobila, a ne onih proizvedenih u Kragujevcu, vlada je 
"udarila šamar" zaposlenima u FCA Srbija. Pitam se ko će onda da kupuje naše 
automobile, ako država, koja je suvlasnik Fijatove fabrike u Kragujevcu, to ne 
čini. Ili, kakvu to poruku vlada šalje domaćoj, ali i međunarodnoj javnosti. 
Mislim, takođe, da bi trebalo istražiti i to da li je prilikom nabavke 
automobila za MUP Srbije, možda, bilo i koruptivnih radnji - ističe Zoran 
Stanić, poverenik UGS Nezavisnost u FCA Srbija.

Na pitanje, zašto je u ovom slučaju prednost data Škodinim, a ne Fijatovim 
vozilima, premijerka Ana Brnabić odgovorila je da vlada "ne zagovara 
protekcionizam", što će reći da ne štiti, niti favorizuje, domaće proizvođače. 
To je unelo dodatnu konfuziju u redovima zaposlenih u kragujevačkoj fabrici, 
koji ne znaju kako da protumače dijametralno suprotne stavove predsednika 
Vučića i premijerke Brnabić. Naravno da im je stav Vučića mnogo bliži, ali zbog 
izjave premijerke počinju da sumnjaju u iskrenost njegovog poziva upućenog 
građanima da kupuju domaće automobile. Objašnjenje premijerke Ane Brnabić još 
je neprihvatljivije imajući u vidu da je država Srbija (su)vlasnik kragujevačke 
fabrike automobila, i da se pod izgovorom da vlada ne praktikuje 
protekcionizam, zapravo, pruža podrška konkurenciji iz inostranstva, što je, 
smatraju predstavnici zaposlenih u FCA Srbija, svojevrsni nonsens. Teško je, 
kažu, zamisliti da nemačka policija, primerice, vozi automobile francuskih ili 
japanskih proizvođača, i obrnuto. Naprotiv...

Oni koji duže pamte podsetiće javnost da je na gotovo istovetan način, 
kupovinom nekoliko hiljada "pežoa" i "punta", umesto Zastavinih "florida", 
takođe za potrebe MUP-a, prva postpetooktobarska srpska vlada, dodatno 
ugrožavala i ono malo preostale proizvodnje automobila u Kragujevcu. Izgovori 
su bili isti, ili slični, a iza svega su se, ispostavilo se docnije, krili 
interesi uvozničkog lobija i njihovih političkih patrona. U Savezu samostalnih 
sindikata Kragujevca smatraju da su "lični interesi" i ovoga puta osnovni 
razlog za kupovinu Škodinih, a ne Fijatovih automobila. Zbog takve odluke 
negodovali su i policijske sindikalne organizacije. Nasuprot tome, predsednik 
Vučić, premijerka Brnabić, ali i ministar policije Nebojša Stefanović, i dalje 
"mudro ćute". Posebno čudi, i zabrinjava, ćutanje predsednika Vučića.


Sumnje policijskog sindikata


Kupovinom automobila za MUP Srbije bavio se i aktivista, i bivši lider, 
Nezavisnog policijskog sindikata Srbije Momčilo Vidojević, koji je, kako tvrdi, 
zbog postavljenih pitanja nadležnima s tim u vezi, dobio otkaz. "Obratio sam se 
ministru Nebojši Stefanoviću sa zahtevom da našem sindikatu odgovori kako su 
vozila nabavljena i da li je sprovedena neophodna procedura. Osim toga, imao 
sam uvid u dokumentaciju u kojoj se navodi da će policijskim upravama biti 
dostavljeno 780 vozila. Pošto je podeljeno 710 vozila, logično se nameće 
pitanje gde je nestalo 70 automobila", komentariše Vidojević. Ali, umesto 
odgovora policijski sindikalac Momčilo Vidojević, dobio je otkaz.

http://www.danas.rs/ekonomija.4.html?news_id=358821&title=%C5%A0amar+zaposlenima+u+kragujeva%C4%8Dkoj+fabrici

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00e301d341d0%24a316f4b0%24e944de10%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to