dw.com 
<http://www.dw.com/sr/imamo-%C5%A1ansu-ako-ispravimo-ki%C4%8Dmu/a-40874767?maca=ser-newsletter_serbian-2425-html-newsletter>
  


„Imamo šansu ako ispravimo kičmu“ | Politika | DW


Deutsche Welle (www.dw.com)

7-9 minutes

  _____  

Režim u Srbiji uspeva samo kada ćutite, savijate kičmu i dozvoljavate torturu, 
kaže u intervjuu za DW Boško Obradović, predsednik Dveri. On misli da je bojkot 
izbora mogući način borbe protiv gušenja glasa opozicije.

DW: Vi ste jedini pominjali mogućnost bojkota beogradskih izbora… izgleda da od 
toga neće biti ništa. Kako Vama deluje?

Srpski pokret Dveri više meseci, rekao bih i godina, insistira na tome da 
izbori u Srbiji nisu fer i pošteni i da nema slobodnih izbora bez slobodnih 
medija. I ovoga puta naglašavamo da za nastupajuće izbore u Beogradu praktično 
nećemo imati nijednu televiziju sa nacionalnom ili regionalnom frekvencijom na 
kojoj će uopšte moći da se pojavi bilo ko iz opozicije. Sve to govori o 
neregularnosti izbora u startu. Želeli smo da skrenemo pažnju javnosti i 
ostatku opozicije da bi trebalo da se zajedničkim snagama izborimo za 
regularne, fer i poštene izborne uslove. Videćemo kako će se razvijati 
situacija, ali kao što vidite, mi tu borbu vodimo i u parlamentu i na ulici i 
od toga ne odstupamo.

Da li bojkot može uopšte da uspe? Vaše kolege iz opozicije kažu da to nikad 
nije bilo moguće u Srbiji.

Može da uspe sve što se ozbiljno pripremi i sprovede. Ova vlast je u ovom 
trenutku u nekoj vrsti straha jer zna da u Beogradu najlošije stoji. Ozbiljno 
organizovano suprotstavljanje ovoj vlasti – bilo u Narodnoj skupštini gde je u 
toku zavođenje totalne diktature i isključenje više narodnih poslanika 
opozicije ili kroz ulične demonstracije – jeste put koji sigurno dovodi u 
pitanje ovaj režim. Oni uspevaju samo kada ćutite, sklanjate se, savijate kičmu 
i dozvoljavate torturu. Kada podignete glavu, ispravite kičmu i snažno se 
suprotstavite, tada imate šansu da nešto i uradite.

Zašto biste bojkotovali izbore za koje istovremeno kažete da možete da 
dobijete, to jest da naprednjaci najlošije stoje u Beogradu?

A što bismo učestvovali na izborima koji su unapred izgubljeni ili unapred 
neregularni? Stvar je ovde da li imamo u Srbiji regularne izbore.

Mislite da će bilo šta što ste naveli – delovanje u Skupštini, protesti, bojkot 
– navesti Vučića da popusti medijske stege ili partijsku državu?

A da li mislite da će da popusti ako se ne suprotstavljamo, ako ćutimo i trpimo?

Nije bitno šta ja mislim, ja samo pitam.

Ja sam Vam odgovorio. Ćutanjem, sklanjanjem i trpljenjem nikada nećemo dobiti 
ništa od strane režima. Aktivnim suprotstavljanjem u parlamentu, na ulici i 
svakom drugom mestu imamo šanse za pobedu.

Paralelno se vodi u opoziciji rasprava o famoznim kolonama koja je izgleda 
passe nakon što su se izdelili Janković i DS, a i jedni i drugi poručili da 
neće da sarađuju sa Dverima… kakva je Vaša matematika?

Kada budu raspisani izbori za Grad Beograd, nadležni organi Srpskog pokreta 
Dveri zauzeće stav kako i sa kim na te izbore izlazimo.

Da li dolaze u obzir šire predizborne koalicije?

Naravno. Već imamo aktivnu saradnju sa „Zdravom Srbijom" Milana Stamatovića, 
Udruženim sindikatima Srbije „Sloga", Srpskim narodnim pokretom „Otadžbina" 
Srba sa KiM. Pravimo širi patriotski opozicioni savez i apsolutno smo otvoreni 
za razgovore o njegovom proširivanju.

Da li Vam se čini da opozicija nikako da priča o glavnom gradu i svojim 
planovima? Beograd je raskopan kao Staljingrad, ali se čini da niko to ne 
koristi, svi pričaju o ovim načelnim stvarima.

Nije stvar u tome, nego mi recite gde to može bilo ko iz opozicije da se pojavi 
na bilo kojoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom? Stvar je jasna, nije 
tačno opozicija ne radi ili nema program nego ne postoji sloboda medija u 
Srbiji niti mogućnost da saopštite šta je vaš program.

Gradska organizacija SP Dveri je izašla sa nizom veoma konkretnih stvari: od 
Beograda kao porodičnog grada preko zaštite svih socijalno i pravno ugroženih 
Beograđana pod ovom vlašću, borbe protiv svega što je problem u Beogradu – od 
Parking servisa, Komunalne policije do raznih bankarskih, sudskih i drugih 
derikoža koje izbacuju porodice na ulicu – zaključno sa veoma važnom temom 
decentralizacije Beograda, kako da beogradskim opštinama ostane više prihoda i 
imovine, a ne da sve bude centralizovano. Dakle, toliko smo tema već pokrenuli, 
ali recite mi gde ste imali prilike da ih čujete?

Slabo sam imao priliku, zato Vas i pitam, dobro da ste bar ovde mogli da 
kažete. Ima li uopšte više u Srbiji politike? Pominjali ste „diktaturu" u 
Skupštini gde se vladajuća većina i predsednica parlamenta skandalozno 
ponašaju, a opozicija na to odgovara performansima. Imali smo sviranje gitare, 
a sada i unošenja kamena i recitovanja Đure Jakšića.

Radi se u nečemu potpuno drugom – o pokušaju gušenja svakog glasa opozicije u 
Narodnoj skupštini Republike Srbije, o neregularnom stanju u kojem je naš 
parlamentarizam. Samo u poslednjih sedam dana imali ste predsednika Skupštine 
Maju Gojković koja je ukrala 257 minuta za raspravu o prosvetnim zakonima, 
zatim su utvrdili dnevni red nove sednice bez kvoruma, dakle protivzakonito. 
Isključena su već tri narodna poslanika opozicije sa sednice i narednih 
dvadeset dana ne mogu prisustvovati skupštinskim zasedanjima što može da se 
protegne i do završetka beogradskih izbora. Nemamo pravo na repliku niti na 
reklamaciju povrede Poslovnika, ministri ne dolaze u Parlament da odgovaraju na 
pitanja opozicije, nijedan ministar nije podneo izveštaj o svome radu u 
prethodnih godinu dana niti dolaze na nadležna skupštinska radna tela gde bi 
trebalo da odgovaraju na pitanja.

Imamo neregularno stanje u kojem se guši svaki glas opozicije. Najnoviji primer 
je postavljanje poslaničkog pitanja od strane Srđana Noga koji je otvorio temu 
sprege vlasti i kriminala i praktično je isključen zbog postavljanja 
poslaničkog pitanja. To je nenormalno stanje i pokušavamo da se na razne načine 
tome suprotstavimo i zaustavimo tu skupštinsku diktaturu koju predvodi Maja 
Gojković.

Za kraj, čestitali ste Alternativi za Nemačku (AfD) uspeh na izborima, vidite 
ih kao neku vrstu sestrinske partije. Što je zanimljivo, s obzirom da budući 
šef poslaničke grupe te partije hvali vojnike Vermahta, neki negiraju 
holokaust, a treći bi da pucaju na izbeglice na granicama.

Ono što znam jeste da je AfD napravila iskorak na nemačkoj političkoj sceni 
uvodeći u Bundestag teme koje su do sada bile zabranjene, poput evroskepticizma 
i kritike Brisela do kritike ovakvih posledica migrantske krize koja je 
preplavila Evropu. Sve to govori da evroskeptične političke opcije širom Evrope 
napreduju i u tom smislu pozdravljamo širenje evroskepticizma. Ne samo izlazak 
Velike Britanije iz EU, nego jačanje raznih političkih opcija evroskepticizma 
što Dveri predstavljaju ovde, u Srbiji. Brisel ne može biti centralni komitet 
koji će nam svima nametati kako ćemo živeti u Evropi. Mislimo da je dobra vest 
za Evropu kada sarađuju alternativne političke opcije koje ne razmišljaju onako 
kako im naređuju evropski komesari iz Brisela.

Ne smeta Vam što negiraju holokaust ili koketiraju sa rasizmom?

Sigurno da između SP Dveri i AfD možete naći hiljadu razlika. Oni zastupaju 
nemačke interese i imaju nemački pogled na svet, mi zastupamo srpske interese i 
imamo srpski pogled na svet. U tom smislu smo dve razdvojene priče. Ali ja Vam 
govorim o trendu evroskepticizma za koji mislim da je koristan i lekovit za 
Evropu. Moramo razbiti taj centralni komitet u Briselu koji misli da može da 
određuje nama Evropljanima kako ćemo živeti u svojim nacionalnim državama. Na 
to ne pristajemo i to danas objedinjuje i Orbanov Fides i Slobodarsku partiju 
Austrije i Nacionalni front u Francuskoj i AfD. Sve je više takvih političkih 
organizacija širom Evrope, bez obzira što među nama postoje vrlo velike 
političke ili ideološke razlike.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android <https://app.adjust.com/ltndb9> 

 

-- 
Srpska Elektronska Informativna Mreža - SIEM
--- 
Ову поруку сте добили зато што сте пријављени на Google групу „Srpska 
Informativna Mreza“.
Да бисте отказали пријаву у ову групу и престали да примате имејлове од ње, 
пошаљите имејл на [email protected].
Да бисте постављали у овој групи, пошаљите е-поруку на [email protected].
Посетите ову групу на https://groups.google.com/group/siem.
Да бисте видели ову дискусију на вебу, посетите 
https://groups.google.com/d/msgid/siem/00ef01d341d1%249dc74950%24d955dbf0%24%40gmail.com.
За више опција посетите https://groups.google.com/d/optout.

Reply via email to