blic.rs 
<http://www.blic.rs/vesti/drustvo/vukosavljevic-cirilici-preti-opasnost-da-bude-istisnuta/87v5t2c>
  


Ćirilici preti opasnost da bude istisnuta


Foto: Đ. Kojadinović / RAS Srbija

8-10 minutes

  _____  

Srna | 15. 10. 2017 - 11:26h 

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević izjavio je da je 
potrebno zaštititi ćirilicu jer ovom srpskom pismu preti opasnost da bude 
istisnuto, ukoliko bi se nastavio trend nekorišćenja.

 

Ćirilica 

On je istakao da su jezik i pismo osnovno identitetsko pitanje jedne kulture, 
ne samo u Srbiji nego to važi za sve moderne države.

"Duh vremena je uticao da ćirilicu potisne latinica, što nije dobro za kulturno 
nasleđe i identitet. Naš narod je bio rasut na različitim područjima tokom 
istorije, bilo je tu kulturoloških razloga, ali i okupacionih mera", rekao je 
Vukosavljević za "Večernje novosti".

 

Foto: Zoran Lončarević / RAS Srbija Vladan Vukosavljević 

On je podsetio da je latinica prvi put u širem, zvaničnom smislu, ušla u Srbiju 
i Beograd 1915. godine prilikom austrougarske okupacije.

"Svi okupatori su kao jednu od prvih mera uvodili zabranu upotrebe ćirilice, 
što bi se desilo i u NDH, jer su time napadali identitet i osećaj istorijskog 
kontinuiteta našeg naroda", rekao je Vukosavljević.

On je istakao da srpski jezik, za razliku od nekih tumačenja, nema dva pisma, 
nego jedno - ćirilicu i da je tako zapisano u Ustavu.

"Postoji u našim prostorima distinkcija preuzeta iz bivše SFRJ gde se pravi 
razlika između jezika u službenoj i javnoj upotrebi, pa smo došli u situaciju 
da se tumači kako srpski jezik ima dva pisma. Ne, srpski jezik ima samo jedno 
pismo - ćirilicu, tako piše i u Ustavu, ali život često iskrivi ono što se 
proklamuje", rekao je Vukosavljević.

On je ukazao da je ćirilica jedan od osnovnih izraza kulture i tradicije 
srpskog naroda i da joj preti opasnost da praktično bude skoro sasvim istisnuta 
iz javne upotrebe ukoliko bi se nastavio ovakav trend njenog nekorišćenja.

Kako ističe razlozi su razni - dominacija engleskog jezika, razvoj industrije 
zabave, interneta, pa samim tim i veće upotrebe latinice i zato je resorno 
ministarstvo u Strategiji razvoja kulture predložilo mere kako bi se ćirilica 
više koristila.

"One nisu restriktivne niti usmerene protiv latinice. Podsticanjem svesti i 
poreskim olakšicama ćirilica bi mogla da se očuva kao pismo u upotrebi. Nećemo 
je nametati silom, jer je reč o simboličkim stimulativnim merama", rekao je 
Vukosavljević.

On je naglasio i da se kultura govora u Srbiji mora poboljšavati, mora se 
širiti kultura čitanja kvalitetne literature, jezik mora biti dodatno 
standardizovan i moraju se raditi novi rečnici.

 

Reply via email to